Rośliny odstraszające komary na balkony i do ogrodu

Komary są utrapieniem niejednego ogrodnika. Pojawiają się już w pierwsze cieplejsze dni i gryzą do jesieni. O ile w ciągu słonecznego dnia nie pojawiają się zbyt często, to potrafią zepsuć letnie wieczory. Na rynku dostępnych jest wiele produktów odstraszających komary, ale większość z nich zawiera związki szkodliwe dla ludzi dorosłych, nie wspominając o dzieciach. Jakie warto mieć rośliny odstraszające komary?

W mieszkaniach stosuje się moskitiery, ale ich estetyka jest wątpliwa. Skoro komary są stałym elementem otaczającej nas przyrody to warto właśnie tu szukać rozwiązania problemu. Istnieją rośliny odstraszające komary, które wydzielają specyficzny zapach. Wystarczy obsadzić nimi taras, ogród czy balkon, a będą bardziej efektywne niż niejeden drogi preparat i o wiele zdrowsze dla człowieka. Nie maja dużych wymagań, dobrze rosną na słonecznych i okresowo suchych stanowiskach.


Przeczytaj także:


Plektrantus koleusowaty (komarzyca) (Plectranthus coleoides )

Należy zacząć o tej właśnie rośliny. Już sama nazwa wskazuje na jej właściwości. Jest to roślina z rodziny jasnotowatych. Ma ozdobne zielone liście z białym obrzeżeniem oraz jasne białawe kwiaty. Może być stosowana jako pnącze lub jako forma przewieszająca się, tworząca tło kompozycji kwiatowych. Pędy mogą osiągać długość do 200cm, ale często są dużo krótsze. Komarzyca ma bardzo wiele odmian o różnej barwie, wielkości i kształcie obrzeżenia liści. Plektrantus preferuje stanowiska półcieniste o rozporoszonym świetle. Bezpośrednie słońce może powodować poparzenia na liściach. Nadaje się do pojemników na balkonach i tarasach, jednak trzeba nasadzić bardzo dużo tych roślin, aby dały efekt odstraszający komary. Dobrze wygląda w połączeniu z pelargoniami, które także można traktować jako rośliny odstraszające komary. Komarzyca bardzo łatwo rozmnaża się wegetatywnie poprzez sadzonki wierzchołkowe pobierane od wiosny do jesieni. Warto zadbać o robienie sadzonek co roku, bo plektrantus na balkonach traktowany jest jako roślina jednoroczna

Plectranthus_coleoides_a3

Kocimiętka właściwa (Nepeta cataria)

Gatunek rośliny z jasnotowatych o przyjemnym cytrynowym zapachu. Może osiągać do 200 cm wysokości, jednak dostępne w handlu odmiany mają do 50 cm. Ma białe, różowe lub fioletowe kwiaty pojawiające się od czerwca do sierpnia. Jest bardzo dekoracyjna i dobrze komponuje się w półcienistych stanowiskach w ogrodzie. W odstraszaniu komarów zapachem jest około 10 razy skuteczniejsza niż popularne produkty w sprayu. Roślina nie jest polecana dla osób posiadających koty, ponieważ zwierzęta jej nie lubią i często podgryzają.

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)

Ta wieloletnia bylina, należąca do rodziny jasnotowatych, osiąga wysokość do 50 cm. Wszystkie gatunki lawendy są traktowane jako jedne z najlepszych roślin odstraszających komary. Jej walory ozdobne wynikają z szarawej kutnerowatej barwy liści oraz drobnych fioletowych niebieskich kwiatów pojawiających się od wiosny do jesieni na krzewie. Roślina ta ma zdolność powtarzania kwitnienia jeżeli zaraz po przekwitnięciu przytnie się pędy. Odcięte pędy kwiatostanowe można wykorzystać jako surowiec zielarski, z powodzeniem także odstraszają mole swoim zapachem. Jest odporna na suszę, dlatego idealnie nadaje się do obsadzeni pojemników na tarasach i balkonach oraz do ogrodów. Nie wymaga częstego podlewania i preferuje stanowiska słoneczne, ponieważ w ten sposób zwabia pszczoły, a one odstraszają komary. Im intensywniejszy aromat, tym skuteczniejsza ochrona przed niechcianymi szkodnikami.

lawendaSurmia bignionowa (Catalpa bignonioides)

Drzewo należące do rodziny bignionowatych. Jej ozdobą są bardzo duże i intensywnie zielone liście, a także jesienne ich przebarwianie pod koniec lata na złoto. Atrakcyjne są również długie wiszące torebki (rodzaj owocu) z nasionami oraz drobne białe kwiaty zebrane w duże wiechy. Najczęściej jest sadzona w parkach, ale z powodzeniem można ją uprawiać w ogrodach, gdzie polecane są odmiany karłowe (np. ‘Nana’ o średnicy korony 5 m, ‘Aurea’ o żółtawych liściach i średnicy korony 10 m). Drzewo wymaga słonecznych stanowisk, nie jest całkowicie mrozoodporna, dlatego młodsze drzewka należy zabezpieczać na okres zimy. Mechanizm odstraszania komarów wygląda podobnie jak u lawendy: słodkawy intensywny zapach kwiatów przyciąga pszczoły, a te z kolei są naturalnymi wrogami komarów.

Bazylia pospolita (Ocimum basilicum)

Jednoroczny gatunek należący do rodziny jasnotowatych. Osiąga wysokość do 60 cm, ale na naturalnych siedliskach w Afryce może mieć nawet 1 m. Najbardziej charakterystyczne są zielone wypukłe liście, będące głównym celem upraw ogrodników, ponieważ to na nich znajdują się gruczoły produkujące olejki eteryczne. Gatunek jest wykorzystywany jako roślina lecznicza m.in. poprawiająca trawienie oraz roślina przyprawowa w postaci świeżych lub suszonych liści. Z powodzeniem jest uprawiana na balkonach, tarasach i ogrodzie, a także w mieszkaniu. Nie ma dużych wymagań, znosi suszę, lubi stanowiska słoneczne, a także żyzną, przepuszczalną glebę. Zalecana do sadzenia w miejscach, gdzie najczęściej się przebywa. Komary odstraszane są przez zapach jaki wydzielają liście.

Mięta (Mentha)

Wszystkie rośliny należące do tego gatunku (rodzina jasnotowatych) mają właściwości odstraszające komary. W zależności od odmiany mogą mieć liście jasnozielone, ciemnozielone, biało nakrapiane oraz biało obrzeżone, różnią się także ich kształtem i wielością. Jednak niezależnie od tego jaki będzie posadzony gatunek, ich działanie i wykorzystanie jest takie samo. Mechanizm ochrony prze komarami jest podobny do bazylii: olejki eteryczne wytwarzane przez gruczoły działają odstraszająco na szkodniki.. Jako roślina przyprawowa ma praktycznie nie ograniczone wykorzystania, a posadzona przy tarasie lub na balkonie cieszy przyjemnym zapachem.

Pelargonia (Pelargonium)

Grupa jednych z bardziej znanych roślin balkonowych należąca do rodziny bodziszkowatych. W zależności od odmiany mogą osiągać nawet do 200 cm, jednak w sprzedaży są przeważne dużo krótsze okazy. Ozdobną częścią są kwiaty białe, różowe, lub czerwone zebrane w baldachy po kilka sztuk, które są wykorzystywane w perfumerii oraz do tworzenia preparatów odstraszających szkodniki. Pelargonie są bardzo odporne na warunki siedliskowe, znoszą okresowe susze, dobrze rosną na słonecznych stanowiskach. Można je rozmnażać za pomocą sadzonek pędowych pobieranych w sierpniu. Odstraszanie komarów powoduje cytrynowy zapach wydzielany przez kwiatów.

Pelargonie z plektrantusem koleusowatym

Aksamitka (Tagates)

Grupa roślin jednorocznych należąca do rodziny astrowatych. Osiągają wysokość do 50 cm. Ozdobą są żółte, pomarańczowe i czerwone kwiaty wytwarzające mocny zapach. Niektórzy nazywają te rośliny śmierdziuszkami ze względu na niekoniecznie przyjemny aromat. Ich wykorzystanie w ogrodach, na balkonach oraz w terenach zieleni jest praktycznie nieograniczone. Są rewelacyjnymi roślinami kwietnikowymi, które wytwarzają kwiaty od wiosny do jesieni, są odporne na suszę i niekorzystne warunki siedliskowe, odgranicza rozwój chwastów i żerowanie szkodników glebowych u oczywiście odstraszają komary. Owadobójcze działanie zawdzięczają olejkom eterycznym wytwarzanym prze kwiaty i korzenie. Nadają się do uprawy w pojemnikach i w gruncie, polecane do nasadzeń w grupach oraz jako rośliny obwódkowe na brzegach rabat.

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu