Ogród w stylu wiejskim – projektowanie

Przystępując do projektowania nowego ogrodu, często staje się przed wyborem motywu przewodniego, który będzie łączył atrakcyjność i użytkowość jednocześnie. Dobrze stworzony ogród  w stylu wiejskim jest odpowiedzią na wszystkie potrzeby domowników – łączy estetykę i możliwość uprawy warzyw, owoców i ziół.

ogród w stylu wiejskim


Przeczytaj także:


Ogród w stylu wiejskim na etapie planowania

Przy wyborze charakteru ogrodu każdy początkujący ogrodnik powinien zadać sobie kilka podstawowych pytań dotyczących przeznaczenia kompozycji.

  • Czy ogród ma służyć tylko wypoczynkowi?
  • Czy domownicy chcą uprawiać warzywa, owoce, zioła i tradycyjne kwiaty?
  • Czy ma być to miejsc spotkań z przyjaciółmi i rodziną w otoczeniu roślin ozdobnych?

Każdy komu marzy się ogród w stylu wiejskim powinien mieć świadomość, że jest to miejsce bogactwa gatunkowego wtapiające się otaczające środowisko, gdzie razem rosną rośliny użytkowe i ozdobne.

Podział funkcjonalny przestrzeni

Ogród w stylu wiejskim składa się z kilku przestrzeni funkcjonalnych: przedogródka, sadu, ogródka owocowego, warzywnika i ogródka przyokiennego. Tradycyjnie rosło także drzewo-opiekun i grupa drzew stanowiąca mały gaj. Kompozycja była bardzo nieskomplikowana, oparta na liniach prostych i geometrycznych kształtach.

Przedogródek

Przeważnie jest on prostokątny i ma on szerokość taką jak frontowa ściana domu. Tradycyjnie kompozycja opierała się za kilku barwnych grupach roślin, ale niektóre wioski miały swoje układy klombów powtarzające się w każdym gospodarstwie. Najczęściej wysiewano tam nasiona kolorowych  roślin jednorocznych, ale często znajdowały się tam wieloletnie byliny. Z zewnątrz widać było pnącza przewieszające się przez drewniany płot. Wchodząc na posesję przez drewnianą bramkę gość obserwował wizytówkę gospodarstwa, dlatego starano się aby kompozycja była atrakcyjna i zadbana. Szukając inspiracji do współczesnego przedogródka warto rozejrzeć się po okolicy i sprawdzić czy nie występują tu gatunki charakterystyczne dla danego środowiska. Warto czerpać wiedzę z przyrody, ponieważ to ona podpowiada najlepsze rozwiązania, które nie zakłócają ekosystemu.

Sady

Zawsze były charakterystycznym elementem ogrodów wiejskich. Pracowała w nich cala rodzina, a z uzyskanych plonów robiono przetwory na cały rok. Najczęściej to były jabłonie, ale także grusze, śliwy i wiśnie cieszyły się powodzeniem. Wciąż jeszcze zachowały się resztki starych sadów ze starymi drzewami, które nie koniecznie wciąż dają smaczne owoce, ale mają duże walory krajobrazowe. Często w danym regionie były bardziej popularne odmiany, które rosły w każdym gospodarstwie. Planując sad w ogrodzie wiejskim trzeba pamiętać, że wiąże się on z dużym wyzwaniem, ponieważ jego pielęgnacja zajmuje sporo czasu. Czasami nie warto sadzić wielu drzew owocowych, ale jedno lub dwa blisko domu sprawią, że ogród nabierze głębszego charakteru.

Ogródek owocowy

Jest to niezbędny element każdej kompozycji. Szczególnie jest polecany ogrodnikom, którzy lubią maliny, porzeczki, agrest, winogrona, borówki, poziomki i truskawki. Na ogródek owocowy najlepiej przeznaczyć zaciszny, osłonięty od wiatru zakątek. Naśladując tradycyjne założenia, warto także wcześniej zrobić projekt nasadzeń trzymając się prostych figur geometrycznych. Ułatwi to dobranie odpowiednich stanowisk dla poszczególnych roślin, a także nada atrakcyjną całość kompozycji. Nie można wyobrazić sobie ogrodu wiejskiego bez piwniczki z przetworami z własnego ogrodu. Jak w przypadku drzew owocowych, dobór odmian także warto oprzeć na tych starych i sprawdzonych, które są charakterystyczne dla danego terenu.

Warzywnik

Ogród w stylu wiejskim nie może obejść się bez warzywnika. Samodzielna uprawa warzyw jest popularna nie tylko w ogrodach, ale także na balkonach. Coraz częściej ogrodnicy wydzielają fragment przestrzeni na warzywnik, nawet kosztem sadzenia roślin ozdobnych. Również uprawa warzyw jest stałym elementem w ogrodzie wiejskim. Często gospodyni mieszała rośliny ozdobne z warzywami, co dawało ciekawe kompozycje, a także łączyły część użytkową z częścią wypoczynkową. Warto także zapoznać się z zasadami upraw współrzędnych, które polegają na takim doborze rośli, że ich wzajemne sąsiedztwo sprzyja wzrostowi. Często właśnie wiejskie kwiaty odstraszają szkodniki.

Ogródek przyokienny

Zapracowani gospodarze nie przywiązywali zbyt mocno wagi do ogrodu o charakterze tylko ozdobnym. I tak mieli dużo pracy w ogrodzie przy warzywniku i w sadzie. Jednak pod oknami często sadzono wysokie ozdobne kwiaty, które widać było z wnętrza domu. Najbardziej charakterystyczne są malwy, dalie, piwonie i jaśminowce. Czasem łączono je z uprawami aromatycznych ziół wnoszących przyjemny świeży zapach do gospody.

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy