Amatorska uprawa wybranych roślin sadowniczych i warzywniczych

Uprawa wielu warzyw i owoców jest sporym wyzwaniem dla początkujących ogrodników. Jednak zanim rozpocznie się uprawę we własnym ogrodzie, warto dowiedzieć się jak założyć warzywnik lub sad, jak go prowadzić i jakie są podstawowe zabiegi pielęgnacyjne.

Borówka amerykańska (wysoka)

Należy zarezerwować sporo miejsca do uprawy borówki, ponieważ jej pędy mogą mieć nawet do 3 metrów długości. Krzewy te wymagają gleb lekkich, próchnicznych, łatwo nagrzewających się, przepuszczalnych oraz kwaśnych o pH 3,5-4,5. Uzyskanie takich warunków wymaga wymieszania gleby z torfem wysokim przed posadzeniem krzewów, a także zakwaszania gleby w kolejnych latach za pomocą specjalnych nawozów dla borówki wysokiej. Stanowisko powinno być też dostatecznie nasłonecznione i osłonięte od wiatrów. Borówkę sadzi się dość płytko, dlatego jest wrażliwa na przesuszanie, więc należy często ją podlewać. Borówka jest rośliną trudną w uprawie, jednak jeżeli uda nam się zastosować do wymagań rośliny, możemy cieszyć się smakowitymi owocami.

Truskawki

Do wyboru są odmiany owocujące tylko jeden raz w sezonie, ale bardzo obficie lub odmiany powtarzające owocowanie tzn. wytwarzają owoce od wiosny do jesieni, nie dając jednego dużego zbioru. Do uprawy amatorskiej polecane są te drugie odmiany. Najlepiej kupować truskawki w doniczkach, ponieważ mają dobrze wykształcony system korzeniowy, co jest gwarancją, że nasze rośliny dobrze się przyjmą po posadzeniu na miejsce stałe, a także będą miały lepszy wzrost i owocowanie. Najkorzystniejsze są stanowiska słoneczne (w cieniu słabiej kwitną i owocują, owoce nie są tak aromatyczne i słodkie) oraz gleby żyzne, zasobnych w próchnicę, przewiewne, o uregulowanych stosunkach wodnych. Optymalne pH dla truskawki wynosi od 5,5 do 6,2. Można prowadzić uprawę truskawek w pojemnikach, ale wtedy należy wybrać odmiany powtarzające owocowanie.

maliny

Maliny

Podobnie jak truskawki, maliny kupujemy w pojemnikach, ze względu na dobrze wykształcony system korzeniowy. Na rynku są do wyboru odmiany owocujące na pędach dwuletnich oraz powtarzające kwitnienie na pędach tegorocznych. Tak jak u truskawki, odmiany powtarzające kwitnienie, owocują od wiosny do jesieni, nie osiągając pełni kwitnienia w jednym momencie. Maliny preferują stanowisko słoneczne, osłonięte od wiatru, a najlepiej rosną na glebach wilgotnych. Sadzenie przypada na późną jesień, a wtedy pierwsze owocowanie jest już wczesną wiosną. Należy pamiętać aby przed sadzeniem zastosować dużo kompostu, co da roślinom siłę do wzrostu. Rośliny sadzi się płytko 2-3cm, dlatego są wrażliwe na przesuszenia. Istotna jest rozstawa 0,5m w rzędzie i 2 m między rzędami, ponieważ roślina wytwarza bardzo długie pędy i potrzebuje sporo miejsca. W trakcie wzrostu ważne jest nawożenie azotowe przypadające mniej więcej co miesiąc. Jednak gdy zastosujemy ściółkowanie i będzie ono powtarzane regularnie w trakcie uprawy, można pominąć nawożenie. Ściółkowanie wpływa na utrzymanie optymalnego pH podłoża 5,5-6,2, a przy złym pH maliny nie przyswajają żelaza, co wypływa na obniżenie wytwarzania owoców. Po owocowaniu należy usunąć pędy, pozostawiając tylko 2-5, z których wyrosną owoce w następnym roku.

Sałata

Aby nasza roślina wykształciła ładne główki z licznymi liśćmi konieczne jest wymagane wykonanie przerywki po wykiełkowaniu nasion. Najlepiej zastosować wielokrotny siew powtarzany co 2-3 tygodnie, wtedy zbiory będą wykonywane regularnie a nie tylko jednorazowo. W uprawie istotne jest kompostowanie sałaty, a także umiarkowane podlewanie.

Marchew

Wymaga stanowiska słonecznego, ponieważ tylko wtedy jest w stanie wytworzyć duże zawartości karotenów i cukru, czyli związków, na których najbardziej nam zależy. W uprawie wymagane jest umiarkowane podlewanie, ponieważ marchew nie toleruje zbyt dobrze przelanej gleby. Przed wysiewem korzystne jest spulchnienie gleby, aby korzenie miały ładny kształt. Dobrze jest uprawiać marchew razem z cebulą.

Szpinak

Podobnie jak sałata, szpinak wymaga wykonania przerywki, aby móc wykształcić duże liście. Roślinę tą najlepiej uprawiać jako przedplon lub poplon, ponieważ ma bardzo krótki okres wegetacji i szybko wykonuje się zbiory. Już po około 1,5 miesiąca można zbierać szpinak „baby”. Preferuje stanowisko wilgotne i słoneczne.

Pomidory i ogórki

Warto pamiętać aby nie sadzić tych dwóch warzyw obok siebie (np. w tej samej skrzyni lub w tej samej szklarni), wynika to z całkowicie różnych wymagań pokarmowych. Ogórek preferuje wilgotne powietrze, a pomidor suche, ale dużo wietrzenia szklarni. Ogórek potrzebuje częstego podlewania, natomiast przy uprawie pomidora ziemia powinna trochę przeschnąć. Ogórek lubi obojętny odczyn podłoża, a pomidor lekko kwaśny. Rośliny te źle na siebie wpływają, jeśli warzywa te rosną obok siebie to plon będzie zmniejszony, a nawet może dojść do zahamowania wzrostu. (patrz: uprawa współrzędna)

Groch

Jest to roślina dnia długiego, dlatego siew należy wykonywać wczesną wiosną po rozmarznięciu gleby nawet przy temperaturze 2°C. Wzrost powinien dobywać się w temperaturze do 15°C, ponieważ przy wyższych temperaturach zachodzi wyraźne pogorszenie spamu.  Nie należy sadzić grochu z innymi roślinami strączkowymi, gdyż rośliny te źle na siebie oddziałują, a także różnią się pod względem koniecznych zabiegów uprawowych. (patrz: uprawa współrzędna)

Fasola

Siew wykonuje się na przełomie maja i czerwca. Ma duże wymagania. Zależności od odmiany (płożąca lub tyczna) wymagane jest stosowanie podpory. Istotne jest zagwarantowanie roślinie dużo miejsca na rozwój korzeni, ponieważ wytwarza ona korzeń palowy o długości do 1 metra z licznymi korzeniami bocznymi. Fasoli nie należy sadzić z innymi roślinami strączkowymi, ponieważ źle oddziałują na siebie, a także jest to roślina bardzo wrażliwa na zabiegi uprawowe. (patrz: uprawa współrzędna)

Burak liściowy

Jest rośliną łatwą w uprawie. Wymaga słonecznych stanowisk, umiarkowanego podlewania. Dopuszczalny gęsty siew.

warzywnik

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *