Element tajemniczości w projektowaniu ogrodów

W dużych ogrodach można stworzyć wiele elementów kształtujących przestrzeń, nieco trudniej jest to zrobić na małych posesjach. Jednak stworzenie tajemniczych zakątków pokazuje dobre przemyślenie i zaplanowanie ogrodu już na etapie projektowym, gdyż to one zachęcają odwiedzających do dalszego zwiedzania. Można je stworzyć stosując podziały strefowe, ustawiając lustra lub tworząc ukryte powierzchnie.

tajemniczość1

Wydzielanie wnętrz ogrodowych

Podział ogrodu na mniejsze przestrzenie jest podstawowym zabiegiem budującym napięcie i tajemniczość. Nie tylko można to robić w dużych ogrodach, ale oczywiście tam jest to łatwiejsze, również nadają się do tego niewielkie posesje. Na dużych działkach sprawa jest ułatwiona, ponieważ można pozwolić sobie na więcej – np. budowanie murowanych barwny ścian lub sadzenie wysokich żywopłotów. Jednak w małych ogrodach można to zrobić zmieniając rodzaje nawierzchni, a także poprzez podnoszenie lub obniżanie za pomocą stopni odpowiednich stref. Takie zabiegi pozwalają powiększenie optyczne małych ogrodów lub uczynienie dużych bardziej prywatnymi.

Warto pamiętać, że w dużych ogrodach warto pokusić się o różnorodność stylów. Każde wnętrze ogrodowe może być urządzone w innym sposób, a wszystkie będą połączone powtarzającym się elementem roślinnym, małą architekturą lub rodzajem nawierzchni. Nawet niecodziennie zaprojektowany warzywnik czy ogród ziołowy może stanowić ciekawą strefę.

W małych ogrodach istnieje mniej możliwości ze względu na ograniczającą przestrzeń. Jednym ze sposobów jest zaaranżowanie strefy wypoczynkowej w postaci podwyższonego tarasu z wygodnym fotelem otoczonego ażurowymi roślinami np. trawami lub pnączami wyjącymi się po treliażu. Dla zwiększenia komfortu prywatności można podwyższyć ogrodzenie i obsadzić je zimozielonymi pnączami. Również dodatek pachnących bylin i ziół sprawi jeszcze większą przyjemność z odpoczynku w tej części kompozycji. W małych ogrodach odradza się tworzenie zwartych ekranów, gdyż podział i tak niewielkiej przestrzeni stworzy klaustrofobiczne odczucie. Raczej polecane jest wydzielanie wnętrz za pomocą ażurowych konstrukcji lub roślin, co nada lekkości całemu ogrodowi.

Lustra – iluzja i refleksy świetlne

Lustra w ogrodach nie są nowym elementem, ale nie każdy wie, że stosowanie ich różnych częściach ogrodu tworzy tajemniczy i dramatyczny nastrój. Jego głównym zadaniem jest rozjaśnianie o powiększanie przestrzeni szczególnie tej małej. Mogą mieć różne kształty i wielkości, czasem nawet zamiast lustra można zastosować okna w ciekawej ramie, które dają podobny efekt. Dzięki odbijaniu światła, ścieżek i wody, wprowadzają ruch do kompozycji. Zwiększają także optycznie obfitość roślin. Ciekawym zabiegiem jest zabawa lister i perspektywy – ustawienie zwierciadeł na końcach osi widokowych stwarzają wrażenie, jakby ogród ciągnął się dalej i dalej. Umieszczenie ich w strategicznych punktach pozwalają dostrzec widoki ogrodu niemożliwie do dojrzenia z tarasu czy patio. Intrygującym elementem jest umieszczenie kilu luster w różnych kątach względem siebie, co nie tylko powiększa przestrzeń, ale stwarza niepowtarzalne uczucie iluzji. Popularne jest montowanie zwierciadeł w pobliżu kaskad i zbiorników wodnych, które dają efekt podwójnego odbicia – jedno od tafli wody, drugie od lustra. Dzięki temu wprowadza się ruch refleksów świetlnych do kompozycji.

Ważny jest także sposób zamontowania lustra. Nie jest wskazane aby na zwiedzających patrzyło się ich własne odbicie, dlatego zwierciadła montuje się lekko przechylone w dół lub na bok. Pozwala to również uniknięcie odbicia nieciekawych obiektów. Podłużne lustra montuje się wzdłuż ścian ogrodowych – poziomo w celu stworzenia długości lub pionowo, żeby zaaranżować fałszywą wysokość. Wielkość także ma znaczenie – te mniejsze dają odbicie pojedynczych roślin, natomiast większe można montować np. w narożnikach w celu ekspozycji ciekawej rzeźby lub stworzenia niecodziennej iluzji i refleksów świetlnych. Innym rozwiązaniem jest pionowe umieszczenie lustra równo z ziemią, co stwarza wrażenie przejścia do kolejnego wnętrza ogrodowego, a także w znaczący sposób powiększa przestrzeń. W wąskich ogrodach intrygująco wyglądają zwierciadła umieszczone wzdłuż dłuższych ścian naprzeciwko siebie, ponieważ poszerzają i skracają posesję. Takie zabiegi są powszechnie stosowane nie tylko w sztuce ogrodowej, ponieważ fałszywa perspektywa rozjaśnia ciemne zakątki i powiększa przestrzeń.

tajemniczość2

Ekrany

Wydzielanie wnętrz ogrodowych jest podstawowym zabiegiem przy aranżacji dużych ogrodów. Wydzielenie przestrzeni pozwala uporządkować ją, nadać jej charakter oraz stworzyć ciekawe zakątki. Można w ten sposób zmieniać perspektywę ogrodu – powiększać go lub pomniejszać w zależności od potrzeb, jak również zachęcać gości do zwiedzania. Najprostszymi metodami, aby osiągnąć taki efekt, jest stosowanie ekranów w postaci żywopłotów, treliaży, ścian lub płotów. Strzyżone żywopłoty z gatunków zimozielonych sprawdzają się w ogrodach formalnych, gdzie zalecane są proste kształty o niezmiennym w sezonie wyglądzie. Szczególnie polecane są rośliny iglaste tworzące żywopłot o jednolitej barwie – odmiany cisa, cyprysików i żywotników. Również wśród gatunków liściastych jest niemały wybór spośród odmian ostrokrzewu, laurowiśni, bukszpanu, ligustru pospolitego. Natomiast w nasadzeniach swobodnych np. romantycznych, można pozwolić sobie na użycie gatunków bujnie się rozrastających o ciekawych kwiatach lub liściach.

Treliaże i płoty są konstrukcjami ażurowymi, przez co nie stanowią całkowitej bariery aranżacji. Można je pomalować na ciekawy kolor i obsadzić roślinami pnącymi przez co stworzą zieloną ścianę pozwalającą dojrzeć co znajduje się w dalszej części ogrodu. Obecnie coraz modniejsze staje się stawianie lub odnawianie nieciekawych już istniejących murowanych ścian i ogrodzeń. Często zabieg ten daje intrygujący efekt w nowo zakładach ogrodach, w których rośliny jeszcze nie zdążyły się rozrosnąć, ale również barwna ściana może być tłem dla nasadzeń. Dostępność równego rodzaju materiałów, a także chęć do eksperymentowania z niecodziennymi rozwiązaniami pozwala na osiągnięcie spektakularnego sukcesu, gdyż może się okazać, że stworzona konstrukcja będzie głównym elementem aranżacji ogrodu. Najczęściej stawia się ściany pomalowane na różne kolory – szarości są dobrym tłem dla barwnych nasadzeń i pasują do formalnych eleganckich ogrodów. Natomiast energetyczne barwy czerwieni, różu i odcienie pomarańczowe bądź żółte, są elementem przyciągającym wzrok, dlatego zaleca się przy nich ograniczenie gatunków do odmian o zielonych liściach. Obecnie często tez stawia się ściany całe lub ażurowe z egzotycznego drewna, co bardziej wpisuje się w naturalny charakter ogrodu. Mury z kamienia będą idealnie pasowały do kompozycji formalnych i nieformalnych. Natomiast bardziej funkcjonalną formą wydzielania przestrzeni, szczególnie wzdłuż ogrodzeń jest stworzenie ściany z drewna opałowego równej długości ułożonego belka na belce. W czasie wiosny i lata będzie stanowić barierę wizualną, a w zimie materiał zostanie wykorzystany jako opał do kominka. To rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne, gdyż łączy funkcjonalność i estetykę.

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *