Zakładanie ogrodu – wybór zdrowych roślin cebulowych i rabatowych

Proces produkcji roślin i ich pielęgnacji cały czas ulega unowocześnianiu. Dąży się do uzyskania egzemplarzy o najbardziej dekoracyjnych cechach, a także odpornych na niekorzystne warunki na początku wzrostu. Obecnie coraz więcej szkółek dba o uzyskiwanie roślin najlepszej jakości, jednak czasami można trafić na nieuczciwego sprzedawcę. Wtedy dobrze wiedzieć na co zwrócić uwagę, aby wybrane rośliny były zdrowe i łato zaaklimatyzowały się w ogrodzie.

byliny

Rośliny cebulowe i bulwiaste

Uważa się, że są to rośliny najłatwiejsze w uprawie, przez co polecane dla początkujących ogrodników. Przy odpowiednim traktowaniu i przechowywaniu zakwitną już w pierwszym roku po posadzeniu.

Istnieją dwa sposoby sprzedaży cebul i bulw. Jednym z nich jest sprzedaż na sztuki, gdzie poszczególne egzemplarze znajdują się w koszach, z których klienci wyciągają sobie tyle cebul ile potrzebują. Taki sposób można spotkać nie tylko w centrach ogrodniczych, ale także na targowiskach i bazarach. Nie jest to najrozsądniejszy sposób dokonywania zakupów ze względu na możliwość przemieszania się poszczególnych gatunków w różnych koszach. Cebule kupowane na sztuki są przeważnie dużo tańsze, ale gorszej jakości, co zmusza co wyszukiwania zdrowych i nieuszkodzonych egzemplarzy. W bardziej renomowanych szkółkach ogrodniczych cebule kupuje się pakowane w ażurowe woreczki opatrzone zdjęciem, nazwą gatunku i odmiany, a także opisem sposobu sadzenia i charakterystyką pielęgnacji. W takim przypadku początkujący ogrodnik ma ułatwione zadanie, gdyż wie w jakich miesiącach co ma robić. Również może uzyskać porady od doświadczonych pracowników. Zdecydowanie lepiej jest kupować zarówno cebule i bulwy, jak i inne rośliny, w mniejszych szkółkach niż w dużych sieciowych centrach ogrodniczych. Powodem jest większa wiedza szkółkarzy na temat sprzedawanych przez siebie produktów, gdyż często sami hodują te rośliny od początku.

Jak wybrać zdrowe cebule?

 • Cebula ważona w dłoni nie powinna się wydawać zbyt lekka lub pusta w środku,
 • Po ściśnięciu palcami powinna być twarda,
 • Z wierzchołka cebuli nie powinny wyrastać zielone liście,
 • Zewnętrzna łuska powinna być cała i czysta, bez plam i przebarwień,
 • Podstawa cebuli musi być twarda, bez wystających młodych korzeni,
 • Lepsze są cebule z jednym wierzchołkiem niż z kilkoma, ponieważ wydają większe kwiaty i są bardziej niezawodne.

 

OGROD RABATKA KOMPOZYCJA ROSLINY CEBULOWE KWIATY TULIPANY , SZAFIRKI FOT. EWA NARKIEWICZ PUBLIKACJA KWIETNIK NR 9 (165) - 9 2008 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY KWIATY ZDJÊCIE DO WK£ADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 9 (165) - CZASOPISMA

Rośliny rabatowe

Wczesnowiosenne rośliny wieloletnie i jednoroczne można już kupić na przełomie zimy i wiosny. Przed zakupem odmian wczesnych należy dokładnie sprawdzić całą roślinę i w miarę możliwości korzenie w poszukiwaniu oznak chorobowych i żerowania szkodników. Jeżeli liście są żółtawe lub mają plamy i widać, że roślina nie jest dobrze ukorzeniona, lepiej nie kupować takiego egzemplarza, gdyż jest duża szansa, że się nie zadomowi w ogrodzie. Również nie poleca się kupować roślin, które w sklepie znajdują się w ogrzewanym pomieszczeniu, gdyż prawdopodobnie uległy już rozhartowaniu, a po przeniesieniu do warunków zewnętrznych mogą zmarznąć. Najkorzystniejsze są miejsca chłodne, ale osłonięte przed zimnymi wiatrami i silnym mrozem. Należy także zwrócić uwagę, aby nie było zbyt wiele rozkwitniętych pąków kwiatowych, ponieważ roślinie również może być trudno zaaklimatyzować się do nowych warunków.

Przy zakupie mniej odpornych na zimno roślin warto poczekać trochę dłużej z zakupem. Część z dużych centrów ogrodniczych próbuje oszukać swoich niedoświadczonych klientów sprzedając wrażliwe gatunki już pod koniec zimy. Często może się okazać, że te egzemplarze nie są w stanie poradzić sobie z wiosennymi przymrozkami. Najlepiej znaleźć zaufanego ogrodnika, który będzie miał w swojej ofercie rośliny dobrane do warunków zewnętrznych, a także dobrze zna się na pielęgnacji i sposobie sadzenia poszczególnych gatunków. Jednak najlepiej bezpośrednio przed zakupem samemu przejrzeć dokładnie każdą roślinę w poszukiwaniu oznak chorobowych i szkodników. Rośliny jednoroczne najlepiej kupować przez fazą kwitnienia, gdyż łatwiej się przyjmą na nowym stanowisku. Jednak wzrastający w ostatnich latach popyt na gotowe rabaty spowodował, że większość odmian jest dostępna w pąkach, a często nawet w pełni kwitnienia.

Warto pamiętać, że u bardzo małych roślin dobrze jest usunąć wszystkie zawiązane pąki kwiatowe, dzięki temu roślina zaoszczędzi energię na zaklimatyzowanie się w ogrodzie. Nie należy się obawiać uboższego kwitnienia, gdyż po przyjęciu się na miejsce stało, rośliny zregenerują się i odwdzięczą bujnym wzrostem i dużą ilością kwiatów. U większych roślin zaleca się wybór egzemplarzy z jak największą liczbą kwiatów, gdyż pąki te zapewnią długotrwałą dekorację w ogrodzie.

Jak wybierać zdrowe rośliny rabatowe?

 • Rośliny powinny mieć liście zielone (lub charakterystyczne dla wybranej odmiany),
 • Żółtawe liście świadczą o nieprawidłowym nawożeniu, czyli braku jakiegoś składnika pokarmowego, co będzie widoczne w pogorszonym wzroście i kwitnięciu rośliny,
 • Unikać liści z plamami białymi, brązowymi, czarnymi,
 • Unikać liści z pajęczynami lub drobnymi owadami (szkodnikami),
 • Unikać roślin o długich, wyciągniętych i jasnych pędach – oznacza to że rosły zbyt gęsto i miały zbyt mało światła,
 • Unikać roślin wypadających z doniczki – mają zbyt mały system korzeniowy,
 • Dobrze ukorzenione rośliny mają wystające drobne korzonki w dolnych otworach doniczki.

Przed wyborem roślin warto zastanowić się na jakim docelowym stanowisku będą rosły i przejrzeć dostępne na rynku gatunki. Pozwoli to ukierunkować swoje wymagania i typy roślin, co zaoszczędzi czasu w centrum ogrodniczym. Pracownicy sklepów ogrodniczych nie zawsze mają szczegółową wiedzę na temat każdego gatunku, więc lepiej samodzielnie przygotować się do zakupów. Również dobrze jest wyliczyć ile roślin będzie potrzebnych, aby nie kupić ich za mało lub za dużo. Początkujący ogrodniczy nie zawsze wiedzą jakie rozmiary osiągają poszczególne gatunki, ale bogactwo literatury dostępnej na rynku ułatwia poszukiwanie takiej wiedzy. Należy pamiętać, że im lepsze przygotowanie teoretyczne do zakładania nasadzeń w ogrodzie, czy choćby obsadzania skrzynek balkonowych, tym większe powodzenie w uprawie roślin i atrakcyjniejszy efekt wizualny.

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *