Rośliny miododajne – drzewa, krzewy, byliny, rośliny jednoroczne

Ogród powstaje nie tylko dla człowieka, ale także dla otaczającej przyrody, z którą tworzy nierozerwalną całość. Poszczególne ekosystemy przenikają się, przez co tak ważny jest ich wspólny element. Warto wyjść w kierunku owadów i posadzić takie rośliny, które zaproszą je do przylatywania. Należy pamiętać, że pszczoły to bardzo pożyteczne owady.

śliwa wiśniowa

Przy planowaniu nowych nasadzeń warto wziąć pod uwagę gatunki, które także stworzą miejsce bytowania pszczół. Te pożyteczne owady przede wszystkim odpowiadają za zapylanie kwiatów owoców, warzyw i wszystkich roślin jakie rosną w ogrodzie. Bez nich trudno byłoby uzyskać jakiekolwiek zbiory. Obecnie obserwuje się niepokojący wzrost wymierania pszczół, dlatego tak istotne jest umożliwienie im życia w ogrodzie.

Drzewa i krzewy

W dużych ogrodach i parkach łatwo jest wkomponować większe okazy drzew i krzewów, jednak często w sklepach ogrodniczych można znaleźć ich karłowe odmiany. Poza podstawową zaletą przyciągania pszczół, egzemplarze te dają dużo cienia, produkują znaczne ilości tlenu, a także pełnią funkcje dekoracyjne. Pod względem ozdobnym szczególnie warto zwrócić uwagę na śliwę wiśniową, która wytwarza jasnoróżowe, obficie pojawiające się kwiaty oraz kontrastowe purpurowe liście. Jest krzewem, które z powodzeniem sprawdzi się w ogrodach przydomowych, ale także w przestrzeni miejskiej. Na swojej posesji warto jest posadzić także czeremchę amerykańską, która nie tylko przyciągnie owady pożyteczne, ale także nadaje się do produkcji nalewek o dużym znaczeniu leczniczym. Nie trzeba także wspominać o znaczeniu śnieguliczki białej, która w mieście może być traktowana jako roślina żywopłotowa, a w ogrodach jako pożywienie dla ptaków w czasie zimy.

Nazwa polska Nazwa po łacinie Termin kwitnienia
Wierzba Salix spp. 15.03-20.04
Śliwa wiśniowa Prunus cerasifera 10.04-20-04
Irga błyszcząca Cotoneaster lucidus 15.05-15.06
Irga czarna Cotoneaster niger 15.05-10.05
Klon tatarski Acer tatricum 15.05-5.06
Czeremcha amerykańska Prunus serotina 20.05-5.06
Suchodrzew Maacka Lonicera maackii 20.05-5.06
Kruszyna pospolita Rhamnus frangula 1.06-31.07
Robinia akacjowa Robinia pseudoacacia 1.06-15.06
Oliwnik wąskolistny Eleagnus angustifolius 5.06-20.06
Amfora krzewiasta Amorpha fructicosa 5.06-25.06
Korkowiec amurski Phellodendron amurescens 5.06-20.06
Śnieguliczka biała Symphoricarpos albus 5.06-15.08
Moszenki południowe Colutes arborescens 10.06-25.07
Lipa Tilia spp. 15.06-31.07
Ewodia aksamitna Euodia velutina 20.07-20.08

źródło: Lenard E., Wolski K. „Dobór drzew i krzewów w kształtowaniu terenów zieleni” Wydawnictwo Akademi Rolniczej we Wrocławiu, 2006

motyle

Byliny

Również wśród bylin można znaleźć gatunki miododajne. W przeciwieństwie do drzew mogą one być nasadzane z powodzeniem w mniejszych ogrodach szczególnie na rabatach. Poza przywabianiem owadów pełnią funkcje ozdobne, a także część z nich nadaje się do tworzenia bukietów.

  • pysznogłówka ogrodowa (Monarda hybrida) – bardzo atrakcyjna roślina o małych wymaganiach siedliskowych. Dorasta do 1 m wysokości i wytwarza kwiaty białe, żółte czerwone lub purpurowe. Łatwo się rozmnaża przez nasiona, rozłogi oraz podział rośliny.
  • języczka pomarańczowa (Ligularia dentata) – gatunek polecany na stanowiska półcieniste, ponieważ źle znosi silne, długotrwałe promieniowanie. Jest to duża bylina osiągająca nawet 1,5m wysokości, wytwarzająca okazałe kwiatostany o barwie pomarańczowej. Zarówno kwiaty jak i liście, pozostają na roślinie aż do połowy października.
  • lawenda wąskolistna (Lavendula angustifolia) – ta wielozadaniowa roślina jest szczególnie polecana do ogrodów, ale także na balkony do uprawy w pojemnikach, a także do miast. Posiada niezwykłe walory ozdobne, stanowi surowiec zielarski, odstrasza komary, przyciąga owady pożyteczne, a także wytwarza przyjemny zapach. Jeżeli jest przycinana po kwitnieniu to może wytwarzać kwiaty aż do października. Nadaje się na stanowiska słoneczne, znosi okresowe niedobory wody.
  • dyptam jesionolistny (Dictamnus albus) – bardzo atrakcyjna roślina. Ze względu na swoją wysokość (do 120cm) polecana jako tło na rabatach, a także jako gatunk soliterowi na trawniku. Ozdobą są różowe lub białe kwiaty zebrane w obfite kwiatostany oraz pierzaste liście. Wydziela przyjemny cytrynowy zapach, szczególnie jeśli jest posadzona na słonecznym stanowisku. Ma długi okres kwitnienia – od maja do lipca.
  • jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) – gatunek ten przyciąga nie tylko pszczoły, ale także motyle. Polecana do nasadzeń na stanowiskach słonecznych, gdzie tworzy atrakcyjne kwiaty różowo-purpurowe od czerwca aż do października. Dorasta do 1,5m wysokości, ale nie wymaga dodatkowych podpór. Jeżówka może być także uprawiana na kwiat cięty.

Rośliny jednoroczne

Zaletą roślin jednorocznych jest łatwa możliwość zmiany całej aranżacji lub jej fragmentu z roku na rok, dlatego cieszą się dużym powodzeniem wśród posiadaczy balkonów i tarasów. Są łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych, nie mają dużych wymagań, kwitną przez wiele miesięcy, a do tego przyciągają pszczoły i motyle.

  • aksamitka (Tagetes) – bardzo popularna roślina, łatwo dostępna w sprzedaży. Wytwarza atrakcyjne kwiatostany żółte, pomarańczowe i czerwone, które pojawiają się od maja do października. Najpopularniejsze są niskie odmiany o wysokości do 30 cm, które z powodzeniem wykorzystuje się jako rośliny obwódkowe i rabatowe. Bardzo tolerancyjna odnośnie stanowiska – dobrze znosi silne nasłonecznienie, a także okresowe niedobory wody.
  • rezeda wonna (Reseda odorata) – roślina wydzielająca przyjemny miodowy zapach atrakcyjny nie tylko dla owadów, ale także dla człowieka. Dorasta do 30 cm, kwitnie od lipca o października. Jest stosunkowo odporna na choroby i szkodniki. Polecana na rabaty i obwódki szczególnie przy tarasach i altanach.
  • tunbergia ostrzydlona (Thunberia alata) – jednoroczne pnącze osiągające do 3-4m długości. Wytwarza atrakcyjne żółte kwiaty z brązowym oczkiem, które przyciągają pszczoły. Ma długi okres kwitnienia od czerwca do października. Wspina się po podporach i wytwarza dużą masę zieleni.

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *