fioletowy ogród

Fioletowy ogród – gatunki roślin, kompozycja

Fioletowy ogród, podobnie jak różowy i błękitny są zaliczane do chłodnych kompozycji. Jednak projektanci uważają, że rozwiązania jednokolorowe są zawsze w modzie. Wystarczy tylko połączyć odcienie z różnymi pokrojami roślin, aby otrzymać ciekawy fioletowy ogród przyciągający wzrok.

Fioletowy ogród – kolory dopełniające

Fioletowy ogród jest sporym wyzwaniem na etapie projektowym, ponieważ należy sobie uświadomić, że głównie w tym kolorze trzeba wykorzystać krzewy, byliny i rośliny jednoroczne. W przypadku drzew trudno jest znaleźć gatunki pasujące do omawianej kompozycji. Dlatego warto skorzystać z roślin tworzących atrakcyjne, zielone tło dla barwnych kompozycji. Projektowanie całej przestrzeni jako tematyczny fioletowy ogród, może okazać się dość trudne oraz zbyt odważne, dlatego warto zaaranżować choćby rabatę w tym kolorze. Atrakcyjnie będą także wyglądały nasadzenia dwubarwne np. proste i delikatne połączenie bieli i fioletu, klasyczne kompozycje odcieni różu z fioletem lub energetyczne dodatki z czerwieni, barwy pomarańczowej czy żółci. Warto łączyć opisywaną barwę bazową z intensywnymi kolorami, które wprowadzą dynamizm i rozświetlą fioletowy ogród. Ciekawie będą wyglądały także połączenia różnych faktur, wielkości i kształtów, które nadadzą trójwymiarowości aranżacjom.

Kompozycja ogrodu

Poza kolorami roślin, fioletowy ogród powinien zawierać elementy dekoracyjne np. ciekawe nawierzchnie, donice, siedziska czy rzeźby. Należy tylko trzymać się określonego stylu, aby nie wprowadzać nadmiernego chaosu. W ogrodach nieformalnych można pozwolić sobie na większą dowolność, ale często prowadzi to do przeładowania aranżacji kształtami i fakturami, które nie powinny znaleźć się obok siebie. Kompozycje formalne ułatwiają zadanie, ponieważ zalecane są proste bryły o niezbyt skomplikowanych fakturach. W obu przypadkach dobrze sprawdzą się delikatne nawierzchnie z naturalnego żwiru lub szarych płyt. Bardziej odważni ogrodnicy mogą pozwolić sobie na stworzenie rabaty na tle murowanej ściany pomalowanej na kolor fioletowy. Wtedy należy dokładnie przemyśleć nasadzenia, aby wyróżnić rośliny i ciekawe dodatki, które sprawią, że fioletowy ogród stanie się miejscem magicznym.

Fioletowy ogród – dobór krzewów

Kwitnące na fioletowo gatunki krzewów są w większości powszechnie znane i wykorzystywane do tworzenia aranżacji ogrodowych. Często atrakcyjnie wyglądają w nasadzeniach soliterowych oraz sadzone w grupach. Przy dokładnym przemyśleniu doboru roślin, można uzyskać efekt barwnych kwiatów przez większość sezonu wegetacyjnego. Fioletowy ogród musi być miejscem atrakcyjnym przez cały sezon.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych wiosennych roślin jest lilak pospolity (Syringa vulgaris), który rośnie nie tylko w ogrodach, ale także w parkach, a ze względu na odporność niektórych odmian na zanieczyszczenia powietrza, jest sadzony również w miastach. Są także kojarzone z ogrodami wiejskimi. Warto sięgnąć po ten gatunek, ponieważ jego przyjemny zapach przyciąga motyle i pszczoły. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie ogrodników, hodowcy cały czas pracują nad udoskonaleniem nowych odmian, dlatego do każdych warunków siedliskowych można znaleźć odpowiednią roślinę. Lilaki sadzi się głównie na stanowiskach słonecznych, ale dobrze sobie radzą w półcieniu. Preferują gleby ciężkie, żyzne i wilgotne oraz zasobne w wapń. Wśród wszystkich odmian fioletowe kwiaty wytwarzają ‘Charles X’, ‘Congo’ oraz ‘Katherine Havemeyer’. Warto zwrócić wagę tak ze na różnorodność zastosowania lilaków: ze względu na zdolność do szybkiej regeneracji nadają się do tworzenia formowanych żywopłotów, a także na kwiat cięty.

Znalezione obrazy dla zapytania lilak

Wśród gatunków o fioletowej barwie kwiatów znajdzie się także bardzo wiele odmian lawendy wąskolistnej (Lavendula angustifolia), która jest bardzo dekoracyjną rośliną. Warto zwrócić na nią uwagę ze względu na przyjemny zapach, a także przyciąganie motyli i pszczół oraz odstraszanie komarów. Ma także szerokie zastosowanie w ogrodach – może tworzyć samodzielne grupy, ale również nadaje się na obwódki rabat oraz do obsadzania brzegów ścieżek. Jej niewielkie wymagania powodują, że z powodzeniem może być sadzona w pojemnikach. Ze względu na duży wybór odmian warto zwrócić uwagę na siłę wzrostu oraz zdolność do przezimowania. Bardzo atrakcyjnie będą prezentowały się ‘Dwarf Blue’ osiągająca zaledwie 40 cm, ‘Blue Scent’ o intensywnej fioletowej barwie i dużej wytrzymałości na niskie temperatury oraz ‘Mustread Strain’, która tworzy szerokie kępy, a kwiatostany ładnie prezentują się w bukietach. O pielęgnacji lawendy przeczytasz w artykule Przycinanie lawendy – kiedy i jak je wykonać? oraz Jak suszyć lawendę i do czego ją wkorzystać?

Stosunkowo popularne są krzewy budlei Dawida (Buddleja davidii) potocznie zwanej także motylik krzewem. Jest to roślina o bardzo atrakcyjnym i długim kwitnieniu od czerwca nawet do października. Większość odmian wykształca długie, przewieszające się, efektowne kwiatostany nawet do 70 cm długości, które wytwarzają przyjemny zapach wabiący motyle i owady. Krzewy osiągają do 3 m wysokości i wymagają ciepłych, słonecznych stanowisk i żyznej gleby. Jest dość wrażliwa na mróz. Ze względu na powstawanie kwiatów na pędach jednorocznych wymaga silnego cięcia w tym samym roku, aby zachować swoje walory ozdobne. Do ogrodów poleca się fioletowo kwitnące odmiany ‘Ile de France’, ‘Black Night’ i ‘Blue Chip’.

Fioletowy ogród - dobór gatunków roślin oraz kompozycji w tym kolorze

Byliny

W sklepach ogrodniczych bardzo łatwo kupić byliny o fioletowych kwiatach, ponieważ są one ciekawym dodatkiem do barwnych kompozycji. Warto jednak pokusić się choćby na stworzenie jednokolorowej rabaty, która nada niepowtarzalny klimat całej aranżacji ogrodu.

Nazwa polska Nazwa łacińska Wysokość w trakcie kwitnienia [cm] Pora kwitnienia
Przylaszczka pospolita Hepatica nobilis 15 III-IV
Pierwiosnek wyniosły Primula elatior 10-30 III-IV
Fiołek wonny Viola odorata 5-10 IV
Żagwin ogrodowy Aubrieta x cultorum 5-10 IV-V
Bodziszek leśny Geranium sylvaticum 60 V-VI
Kocimiętka Faassena Nepeta x faassenii 30 VI-IX
Salvia officinalis 30-60 VI
Tawułka Arendsa Astilbe x arendsii 50-100 VI-VII
Zatrwian szerokolistny Limonium latifolium 60 VI-VII
Dzwonek okrągłolistnt Campanula rotundifolia 40 VI-VIII
Przymiotno ogrodowe Erigeron hybridus 50 VI-VIII
Szałwia omszona Salvia nemorosa 80 VI-IX
Lebiodka pospolita Origanum vilgare 20-50 VII-IX
Płomyk wiechowaty Phlox paniculata 100 VII-IX
Aster krzaczasty Aster dumosus 35-50 IX-X
Aster nowobelgijski Aster novi-belgii 100-120 IX-X

fioletowy ogród - dobór gatunków

Rośliny jednoroczne w fioletowym ogrodzie

Wielu posiadaczy balkonów i tarasów mogłoby bez problemu wymienić popularne gatunki kwitnące na fioletowo. Rośliny jednoroczne są one łatwe w uprawie, kwitną przez większość okresu wegetacyjnego i są stosunkowo wytrzymałe na niesprzyjające warunki siedliskowe. Przede wszystkim należy powiedzieć o tak popularnych roślinach jak petunia ogrodowa (Petunia hybrida), która ma bardzo wiele odmian o różnej wielkości i ilości kwiatów, pojawiają się nawet odmiany o kwiatach pełnych.

Ma niewielkie wymagania dlatego nadaje się do sadzenia prawie w każdych warunkach. Należy też wspomnieć o popularnych bratkach ogrodowych (Viola x wittrockiana), które można sadzić już w połowie marca, a kwiaty będą utrzymywały się nawet do października. Bratki posiadają bardzo dużo odmian o kwiatach jedno lub dwukolorowych, dlatego można je bez problemu wkomponować w każdą aranżację.

Również dużo jest odmian werbeny (Verbena) fioletowo kwitnących, która może być sadzona w gruncie oraz na balkonach w pojemnikach. Wytwarza liczne, pachnące kwiaty, które przyciągają owady oraz szeroko się rozgałęzia tworząc barwne kobierce.

Ciekawie pachnąca jest także lewkonia dwurożna potocznie zwana maciejką (Matthinola longipelata), która wytwarza przyjemną, słodkawą woń przyciągającą pszczoły. Dlatego poleca się ją do obsadzeni wokół tarasów, patio i na pachnące rabaty. Jest łatwo uprawiana z nasion, a kwiaty utrzymuje aż do września.

Inspiracje!

shade garden with purples

Znalezione obrazy dla zapytania purple garden

fioletowy ogród

Like the flow and color scheme, add a splash of yellow and it'd be ideal for me.

Drought tolerant plants on my sidewalk garden. Lavandula stoechas, Eschschoizia californica, Salvia nemerosa, Delosperma cooperi.

Purple flowers are a great way to add interest to your yard or landscape. See some of our favorite purple garden flowers!

Znalezione obrazy dla zapytania purple garden flowerbed

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *