Trawy w ogrodzie, na tarasie i na balkonie – inspiracje

Trawy są bardzo wdzięcznymi roślinami, które nadają wizualnej lekkości każdej kompozycji. Również szum źdźbeł, podobny do szmeru płynącej wody, wpływa uspokajająco. Na balkonach i tarasach nie wymagają one zbyt dużo miejsca, pod warunkiem, że wybierze się okazy o małej sile wzrostu. W ogrodzie można popuścić wodze fantazji i stworzyć piękne rabaty z różnych gatunków. Trawy w ogrodzie i na balkonie w pojemnikach to są niezastąpione.

Trawy w ogrodzie, na tarasie i na balkonie

Trawy w ogrodzie

Trawy są bardzo plastycznymi roślinami, co w projektowaniu ma duże znaczenie. Można nimi wydzielać wnętrza ogrodowe, wykorzystywać jako element kompozycji lub tworzyć z nim całe rabaty. Przed zakupem i posadzeniem należy jednak zastanowić się nad wyborem gatunku, ponieważ niektóre z nich charakteryzują się bardzo dużą siłą wzrostu i ekspansywnością. Aby trawy w ogrodzie nie przerosły zbyt dużej powierzchni, trzeba im ograniczać przestrzeń na jakiej rosną.

Klasyką są ścieżki przeplatane żwirem, niskimi trawami i bylinami. Prostota tej kompozycji sprawia, że jest to eleganckie i harmonijne rozwiązanie prawie do każdego ogrodu – kluczem jest dobry dobór gatunków pasujących do danego stylu ogrodowego.

Trawy w ogrodzie, na tarasie i na balkonie

Our Gardens - Peter Fudge Gardens:

Kompozycje traw z innymi bylinami na rabatach nadają efekt lekkości aranżacji i podkreślają jej delikatność. Falujące źdźbła tworzą kontrast dla sztywnych brył bylin. Również ciekawie wyglądają w połączeniu z innymi roślinami o „zwiewnymi” pokroju – wtedy mamy efekt harmonii.

(Front driveway: Pennisetum orientalis, Pennisetum setaceum Rubrum, Stipa tenuissima, Lavandula Provence, Stipa gigantea):

Northern California drought-tolerant garden ~ grasses, artemisia, succulents, Russian sage, & verbena bonariensis; contrast of texture & form create a lot of visual interest, heights lead the eye from front to back. . . . . ღTrish W ~ http://www.pinterest.com/trishw/ . . . .:

Prostym sposobem na uzyskanie ciekawej rabaty jest połączenie niewysokich traw z roślinami o dużych kwiatostanach, np. czosnki i tulipany o żywych kolorach. Rabaty takie tworzy się na zasadzie kontrastów pokrojów i barw, o czym pisaliśmy w artykule poświęconym tej tematyce – Zakładanie rabat.

Trawy w ogrodzie, na tarasie i na balkonie

Trawy na tarasie i balkonie w pojemnikach

W przypadku kompozycji traw w pojemnikach na tarasach i balkonach trzeba pamiętać o dobrym zabezpieczeniu przed mrozem pojemników i donic jeszcze przed sadzeniem rośliny. Często się zdarza bowiem, że trawy nie są w stanie przetrwać przymrozków. W kompozycjach ciekawie wyglądają w prostych, wysokich i masywnych donicach – lekkie i zwiewne kłosy tworzą kontrast dla pojemników. Polecamy także projekt tarasu, jaki ukazał się już na microgarden.pl (klik).

Trawy w ogrodzie, na tarasie i na balkonie

Planting For Curious Neighbours......:

contemporary block planters filled with grasses and allium | Kate Thornton garden design,:

creating dragon of succulents | Ball Horticultural Co. #gardening #gardenchat #containers:

Grasses, containers, fence:

Miscanthus sinensis Morning Light:

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *