22 domowe sposoby na szkodniki i choroby – gnojówki, wywary i wyciągi z roślin

Szkodnik w ogrodzie nie należy do najprzyjemniejszych gości, zjada owoce, podgryza listki, czasem doprowadza do śmierci rośliny. Chcąc pozbyć się przybysza, część ogrodników (szczególnie tych początkujących) sięga po preparaty chemiczne. Jednak istnieją inne, naturalne i zgodne z naturą domowe sposoby na szkodniki i choroby.  Jakie? Sami przeczytajcie!

O tym jak dbać o ogród, aby ryzyko pojawienia się szkodników i chorób było jak najmniejsze przeczytacie w artykule o profilaktyce zalecanej w ogrodnictwie.

Domowe sposoby na szkodniki i choroby

Najlepiej zapobiegać niż leczyć, ale jeśli już dojdzie do zaobserwowania oznak żerowania lub oznak chorobowych, trzeba działać szybko. Naturalne sposoby są dobre o ile niechcianych towarzyszy jest jeszcze mało. Jeśli roślina jest cała pokryta szkodnikami, to nawet preparaty chemiczne nie pomogą.

Do domowych sposobów na szkodniki i choroby zaliczamy wywary, wyciągi i gnojówki. Czym różnią się między sobą?

wywary – moczenie roślin leczniczych przez kilka godzin lub nawet dobę w chłodnej wodzie, a następnie gotowanie przez kilkadziesiąt minut

wyciągi – zalanie roślin gorącą lub wrzącą wodą i moczenie ich przez dobę

gnojówki – moczenie roślin w wodzie przez kilka tygodni

Gnojówki

1. Przefermentowana gnojówka z pokrzyw
1 kg świeżych pokrzyw’ lub 250 g suszu zalać 5 litrami wody Pozostawić do fermentacji przez. 14 dni, codziennie mieszać. Stosować w rozcieńczeniu l : 2 do aktywizacji życia w glebie, wzmocnienia roślin i przeciw chlorozie liści.

Wyciągi

2. Wyciąg z pokrzywy
l kg świeżych pokrzyw lub 250 g suszu zalać 5 litrami wody, moczyć przez 24 h. Nie rozcieńczony wyciąg stosować do oprysku roślin przeciw mszycom.

3. Wyciąg ze skrzypu polnego.
1 kg świeżego ziela skrzypu polnego lub 250 g suszu namoczyć w 10 litrach wody przez 24 godziny. Następnie całość zagotować i trzymać przez pół godziny na wolnym ogniu. Po ostudzeniu stosować w rozcieńczeniu l :5 z wodą do oprysku roślin przeciw chorobom grzybowym. Opryski powtarzać co dwa tygodnie.

4. Wyciąg z liści paproci
l kg świeżych liści paproci lub 100 g suszu zalać 10 litrami wody i odstawić na 2 tygodnie. Stosować w rozcieńczeniu l :2 przeciwko mszycom.

5. Wyciąg z liści pomidora
Kilkanaście liści pomidora lub młodych bocznych pędów zalać 3 litrami wody. Po trzech godzinach odcedzić i opryskiwać rośliny kapustne. Wyciąg działa odstraszająco na bielinka kapustnika. Zabieg powtarzać co 2 dni w czasie masowego wylotu motyli.

domowe sposoby na szkodniki i choroby
Motyl bielinka

6. Wyciąg z aksamitki
Pół wiadra suchych roślin zalać 10 litrami wody, pozostawić na dwa dni, następnie przecedzić, dodać 40 g szarego mydła. Stosować przeciw mszycom, szczególnie w uprawie roślin jagodowych.

7. Wyciąg z rumianku
3 kg ziela lub l kg suszu zalać 10 litrami ciepłej wody, pozostawić na 12 godzin. Rozcieńczyć wodą w stosunku l :5. Stosować do oprysku roślin przeciw mszycom, przędziorkom, gąsienicom motyli.

8. Wyciąg z nasion jodły
3 g nasion zalać l litrem wody, pozostawić na 12 godzin. Po przecedzeniu używać przeciwko ślimakom.

9. Wyciąg z korzeni i liści chrzanu
300 g liści lub korzeni chrzanu zalać 10 litrami wody na okres 5 godzin Opryskiwać 3 razy w odstępach 3 dniowych. Przeciw brunatnej zgniliźnie.

10. Wyciąg z. naci ziemniaka
Około l kg świeżej naci ziemniaka lub 0,6 kg suchej, zalać 10 litrami wody i odstawić na 4 godziny. Po przecedzeniu używać do oprysku przeciwko mszycom,. przędziorkom i bielinkom

11. Wyciąg z łusek czosnku
Około 100 g łusek i suchych liści czosnku zalać 10 litrami wody i pozostawić na 24 godziny. Świeżym wyciągiem opryskiwać rośliny przeciwko mszycom i przędziorkom.

12. Wyciąg z łopianu
Jedną trzecią wiadra ziela łopianu zalać wodą i pozostawić na 3 dni. Nie rozcieńczonym wyciągiem opryskiwać rośliny przeciwko gąsienicom.

13. Wyciąg z mniszka lekarskiego
Około 250 g rozdrobnionych korzeni lub 400 g liści zalać 10 l wody i pozostawić na 3 godziny. Następnie przecedzić. Opryskiwać kilkakrotnie przeciwko mszycom przędziorkom i miodunkom. Wyciąg ten uodparnia również rośliny na choroby.

14. Wyciąg z łusek cebuli
200 g łusek z cebuli zalać 10 litrami ciepłe) wody Pozostawić na okres 4 – 5 dni. Wykonywać kilkakrotny oprysk roślin kwitnących przeciwko mszycom i przędziorkom.

domowe sposoby na szkodniki i choroby
Roślina zaatakowana przez przędziorka

15. Wyciąg z cebuli, czosnku, porzeczki i szczawiu
50 dkg świeżych lub 200 g suszonych roślin cebuli, czosnku, szczawiu i liści czarnej porzeczki zalać 10 l wody na okres 2 tygodni. Roztwór w stosunku 1:10 stosować do kilkakrotnych oprysków przeciw chorobom grzybowym.

16. Wyciąg z siana
l kg siana zalać 3 litrami wody i pozostawić na 3 dni. rozcieńczyć wodą w stosunku l :3, stosować przeciw mączniakowi jabłoni i agrestu. Pierwszy oprysk wykonać podczas pękania pąków, powtórzyć jeszcze 2 razy w odstępach co 10 -15 dni.

Wywary

17. Wywar z liści pomidora
l kg świeżych liści pomidora zalać 10 litrami wody i gotować przez pół godziny. Po ostudzeniu przecedzić, rozcieńczyć wodą w stosunku l : 3 i dodać 100 g szarego mydła. Wywar stosuje się do oprysku przeciwko mszycom, przędziorkom, gąsienicom bielinka, owocówkom i pchełkom.

18. Wywar z tytoniu
400 g odpadów tytoniowych zalać 10 litrami wody i odstawie na 24 godziny, następnie gotować przez 2 godziny, odcedzić i dodać 20 g szarego mydła. Wywarem opryskiwać rośliny przeciwko mszycom, larwom pluskwiaków i gąsienicom.

19. Wywar z krwawnika
800 g suszonego krwawnika zebranego na początku kwitnienia zalać 10 litrami wody i gotować przez pół godziny, dodać 40 g szarego mydła. Wywarem opryskiwać rosimy kilkakrotnie przeciwko mszycom. przędziorkom. gąsienicom bielinka i larwom pluskwiaków

20. Wywar ze skrzypu
300 g świeżych roślin lub 30 g suszu zalać 2 litrami wody, gotować 20 minut. Wywar stosować w rozcieńczeniu 1 : 20 przeciw chorobom grzybowym.

21. Wywar z siana
400 g siana zalać l0 litrami wody i pozostawić na 24 godziny, następnie gotować przez 2 godziny, dodać 30 g szarego mydła. Stosować do oprysku roślin przeciw mszycom, larwom pluskwiaków i gąsienicom.

22. Wywar z wrotyczu
50 g suszu zalać 10 litrami wody, pozostawić na 3 dni. Stosować w formie oprysku przeciwko przędziorkom malin.

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *