Ogród nowoczesny – rośliny, nawierzchnie, porady i projekty

Styl ogrodu zawsze powinien być dopasowany do charakteru budynku, a wszelkie niestandardowe połączenia należy wykonywać z umiarem, aby uniknąć karykaturalnego efektu końcowego. Dobrze zaprojektowany ogród nowoczesny wokół domu jest jego przedłużeniem i stanowi integralną całość.


Przeczytaj także:


Ogród nowoczesny to funkcjonalne strefy

Niezależnie od stylu, każdy ogród jest podzielony na strefy, które odpowiadają różnym  funkcjom, szczególnie ogród nowoczesny. Nawet jeśli nie są one planowane wcześniej, to i tak prędzej czy później same się utworzą. Gospodyni będzie wolała mieć ogródek warzywny niedaleko wyjścia na taras, ale na uboczu, dzięki temu szybko i sprawnie zbierze warzywa i zaniesie do kuchni. Z kolei rodzice małych dzieci będą chcieli mieć je na widoku, więc piaskownicę zlokalizują tak, żeby widzieć ją z domu i tarasu. Natomiast patio często tworzy się oddalone od domu wśród rabat i kwitnących krzewów.

Przed rozpoczęciem planowania ogrodu warto wykonać mapkę, na której będą rozmieszczone poszczególne strefy. Umożliwi to dokładne przeanalizowanie potrzeb rodziny, a także najkorzystniejsze umiejscowienie poszczególnych elementów, takich jak wiata garażowa, warzywnik czy miejsce wypoczynku. W przypadku, gdy ten ważny etap  zostanie pominięty, może dojść do ograniczenia komfortowego użytkowania ogrodu, a warto pamiętać, że ogró nowoczesny w dużej mierze jest nastawiony na funkcjonalność. Stworzenie stref użytkowych oraz wydzielenie przestrzeni i wnętrz pozwala na określenie charakteru miejsca pod względem przydatności dla domowników.

Poniżej znajduje się przykład rozmieszczenia stref funkcjonalnych na terenie działki.

ogród nowoczesny

Styl nowoczesny

Każdy ze stylów ogrodowych ma swoje podstawowe cechy. Ogród nowoczesny najczęściej opiera się na układzie poszczególnych elementów na okręgach lub liniach i kątach prostych. Taki schemat jest stosunkowo łatwy do zaprojektowania, ponieważ centralnym punktem kompozycji jest dom, od którego odchodzą ścieżki ustawione prostopadle, równolegle lub pod kątem 45 st.

ogród nowoczesny

23 Small Backyard Ideas How to Make Them Look Spacious and Cozy:

ogród nowoczesny

ogród nowoczesny 2

Warto zwrócić uwagę, że właśnie układ ścieżek w dużej mierze determinuje nowoczesny charakter ogrodu. Ich wzajemne przeplatanie razem z rabatami, a także różnymi nawierzchniami, pokazuje, że koncepcja została dobrze przemyślana i żadne element nie znajduje się tu przypadkiem. To właśnie sprawia, że ogród nowoczesny jest estetyczny i funkcjonalny.

Nawierzchnie

Jeżeli mówimy już o nawierzchniach, to warto zwrócić uwagę na ich dobór na zasadzie różnic i podobieństw – mamy do wyboru trawniki, płyty betonowe, kostki, drewno, żwir i piasek. Ciekawie będzie wyglądało wydzielenie przestrzeni funkcjonalnych za pomocą różnych materiałów, a dzięki temu domownicy i ich goście będą wyraźnie odczuwali różne wnętrza ogrodowe. Drewno należy zaliczyć do nawierzchni bardzo eleganckich, które ocieplą kompozycję i sprawią, że  ogród nowoczesny będzie miał naturalistyczny charakter.

Contemporary+patio+with+minimal+decor+and+fire+pit:

Obecnie popularne stają się także ogrody beztrawnikowe, gdzie trawy występują jedynie na rabatach w formie ozdobnej. Jest to bezobsługowe rozwiązanie, ponieważ eliminuje regularne koszenie z ogrodowych obowiązków i sprawia, że ogród nowoczesny będzie prosty w obsłudze. O ogrodach beztrawnikowych pisaliśmy już wcześniej – Ogród bez trawnika. W takich ogrodach trawniki zastąpione są mozaikami nawierzchni żwirowych, betonowych i drewnianych, a duże znaczenie odgrywa detal i łączenie faktur. 

ogród nowoczesny

Rośliny

Nie jest prawdą, że ogród nowoczesny ma mało roślin i jest ubogi po względem różnorodności gatunków. Owszem, często stawia się na minimalizm, jednak to rośliny decydują o pięknie kompozycji. Przy doborze roślin warto skupić się na jednym bądź dwóch kolorach kwiatów, co pozwoli uniknąć chaosu. O posługiwaniu się kolorem jako głównym motywem pisaliśmy już w artykule Estetyka ogrodu – wybór idealnej koncepcji zagospodarowania.

Eleganckim rozwiązaniem jest zastosowanie roślin o kwiatach białych lub białych z dodatkiem jeszcze jednego koloru. Przeczytasz o tym więcej w artykule Biały ogród – 22 pomysły i ponad 40 roślin. Biel zawsze wygląda wdzięcznie w każdej postaci, jest estetyczna, czysta i prosta, podkreśla lekkość kompozycji. Sprawdzi się jako barwa nawierzchni, roślin, a także dodatków ogrodowych (ławki, krzesła, altana, taras, itp.). Dodatkowym kolorem może być błękit – przy zastosowaniu tej barwy warto wprowadzić ciepłe odcienie nawierzchni, z kolei pomarańcz czy żółć dobrze jest stonować chłodnymi szarościami podłoża i małej architektury.

ogród nowoczesny

Projekty

Przy planowaniu swojego własnego ogrodu warto inspirować się tym, co już zostało stworzone – a nuż coś ciekawego przyjdzie do głowy. Często czerpanie pomysłów wyzwala własną inwencję twórczą i pobudza do kreatywnego myślenia, co przynosi czasem odważne i oryginalne pomysły. Nie da się wykorzystać projektu znalezionego w internecie na własnej działce z kilku prostych powodów. Każdy teren jest unikalny pod względem warunków środowiska (np. wartości temperaturowych, wilgotności i jakości podłoża), a także różny jest sposób oświetlenia działki (np. słońce głównie oświetla ogródek przed wejściem do domu, a gdzie indziej to ogród za domem jest najbardziej słoneczny). Jednak ogólny układ kompozycyjny projektu można z pewnością przenieść do swojego planu zagospodarowania. Zobacz, jak wyglądają ogrody innych, a może to właśnie one staną się dla Ciebie inspiracją .

ogród nowoczesny

ogród nowoczesny

Inspiracje!

Garden Inspiration & Hammock Giveaway | The Cornish Life:

ogród nowoczesny

50 Modern Garden Design Ideas to Try in 2016 | http://buzz16.com/modern-garden-design-ideas/:

small More More:

ogród nowoczesny

Znalezione obrazy dla zapytania modern garden

Dorota Blatsios

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *