Sztuka w ogrodzie, czyli odrobina magii

Przypuszczam, że wiele osób ma w swoich ogrodach ozdobne figurki żabek, łabędzi lub krasnali. Oczywiście mają one swój urok i jeśli ktoś lubi tego typu dekoracje, to ma do nich prawo. Jednak nie taka sztuka w ogrodzie będzie w dzisiejszym artykule. Zapraszam do zapoznania się z nieszablonowymi ozdobami, które nadają kompozycjom roślinnym magiczny charakter. Jeśli coś Wam się spodoba, to spróbujcie wprowadzić u siebie sztukę w ogrodzie.

sztuka w ogrodzie

Na samym początku warto wspomnieć, że przedstawione w niniejszym artykule pomysły mają być wskazówkami oraz inspiracjami. Każdą dekorację trzeba dostosować do charakteru kompozycji oraz lokalnych tradycji, ponieważ ogród jest częścią natury i ma ją naśladować, a nie być wielkim, jaskrawym wykrzyknikiem „patrzcie na mnie!”. Należy także zachować umiar w ilości wprowadzanych dodatków, a także różnorodności motywów, o których przeczytacie dalej. Sztuka w ogrodzie to czasem trzymanie się zasady „mniej znaczy lepiej” i ograniczenie się w trakcie wyboru dekoracji. Dobrze dobrane dodatki są dopełnieniem do roślin znajdujących się w ogrodzie, nadają indywidualny charakter aranżacji i podkreślają jej walory ozdobne.


Przeczytaj także:


Ogrodowe duchy

Wyobraź sobie, że zwiedzasz duży ogród. W słoneczny dzień przechadzasz się wzdłuż ścieżek obsadzonych pachnącymi jaśminowcami i gęstymi krzewami klonu tatarskiego, gdy za zakrętem w głębi zarośli dostrzegasz delikatny refleks świetlny. Podchodzisz bliżej i widzisz … jakby ducha – jest tam postać, ale wszystko przez nią widać. To rzeźba stworzona z siatki ogrodzeniowej, która daje efekt przezroczystości i pozwala tworzyć niesamowite kształty. Takie sztuki w ogrodzie będą świetnie wyglądały na dużych przestrzeniach, ponieważ najlepiej prezentują się z oddali – wtedy sprawiają, że przedstawiana postać wydaje się być duchem.

sztuka w ogrodzie

Life Size Fox Wire Sculpture - back by Ruth Jensen, via Flickr:

Znalezione obrazy dla zapytania chicken wire sculpture

Epouvantail en forme de femme en robe et réalisée avec des morceaux de grillage:

Podobny obraz

Podobny obraz

Alicja w krainie czarów

Z czym Wam się kojarzy ta znana książka? Z tajemniczymi postaciami, szachownicą, a może jeszcze z czymś innym? Dla pasjonatów tego motywu istnieje wiele możliwości wprowadzenia odrobiny magii do ogrodu. Zobacz, jakie są nasz propozycje stworzenia ogrodowej krainy czarów.

sztuka w ogrodzie

Photo from Austraflora. I can imagine a whole collection of these hung at different heights in the glade on the western side of my garden! Maybe an "Alice in Wonderland" tea party themed garden??:

Robin Wight - Steel Wire Fairies:

298926_136395259790794_16268819_n.jpg 533×800 pixels:

Sztuka w ogrodzie, czyli magiczne zwierzęta

Im więcej pożytecznych zwierząt w ogrodzie, tym lepiej – to wie każdy ogrodnik. Zapraszamy je do siebie, dajemy im schronienie i pożywienie. Inną możliwością jest wkomponowanie realistycznych, pięknych rzeźb przedstawiających zwierzęta leśne oraz te egzotyczne – na pewno będzie to dobry pomysł w dużych ogrodach lub parkach. Z kolei w małych ogródkach dobrze zaaranżowany niewielki element dekoracyjny wprowadzi odrobinę bajkowej magii. Należ pamiętać jednak, że sztuka w ogrodzie to także umiar, a zbyt duża ilość różnych dekoracji może wprowadzić chaos.

sztuka w ogrodzie

Ciekawym motywem są rzeźby przedstawiające  płynące wśród falujących traw i paproci ryby . To trochę inny sposób na wprowadzenie tak popularnych karpi koi do ogrodu, dzięki czemu aranżacja nabierze świeżości i będzie niepowtarzalna.

sztuka w ogrodzie

Kwietne łąki

Motyw kwiatowy jest często potwarzany w ogrodowych dekoracjach, ponieważ trudno tu popełnić błąd i zrobić coś źle. Czasami są to wielobarwne kwiaty umieszczone wśród rabat, a innym razem proste rzeźby, które mają zaciekawić grą światła i cieni. Taka sztuka w ogrodzie to prostota i piękno jednocześnie.

Outdoor Wall Sculpture for gardens - Поиск в Google:

Garden Art from DIY projects to Art to Buy. - Dan 330:

art for the garden... …:

Seed Head (Giant Steel Metal Seed Heads Garden /Yard statues /Sculptur) by David Mayne:

garden art ideas garden art is always welcome at garden beet suzie gutteridge sent me a 600x797 More:

Garden gate: posting this because I grew up in my grandfather's wrought iron factory. He would have killed for a commission like this.:

Sztuka w ogrodzie to abstrakcyjne rzeźby

Do nowoczesnych ogrodów będą idealnie pasowały oryginalne formy i faktury, które przyciągnął wzrok gości. Warto jednak dobrze zastanowić się nad wyborem rzeźby, żeby pasowała do charakteru ogrodu, a jednocześnie podkreślała jego zalety.

Garden Art from DIY projects to Art to Buy. - Page 3 of 4 - Dan 330:

okay, now I need big iron circles for my garden. love this! --- Decayed whiskey barrel planter left me with 4 large rings, never thought of a garden sculpture!:

northwest gardening | Northwest garden tours offer a host of ideas to use in your own yard:

sphere:

Use metal rings from garland downstairs and put crystal drops in the middle.:

Pillar in the garden:

Macie jakieś inne pomysły na sztukę w ogrodzie? A może sami tworzycie coś ciekawego? Dajcie koniecznie znać!

Dorota Blatsios

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *