Pielęgnacja trawnika – koszenie, areacja, wertykulacja, piaskowanie

Początkującym ogrodnikom utrzymanie i pielęgnacja trawnika może wydawać się skomplikowana, a uzyskanie intensywnie zielonej i gęstej murawy staje się trudnym do osiągnięcia celem. Jednak wiedza o prawidłowym wykonywaniu zabiegów to już połowa sukcesu. Reszta to systematyczna praca i regularna pielęgnacja trawnika.

Idealna pielęgnacja trawnika to 4 zabiegi:

  • koszenie,
  • aeracja,
  • wertykulacja,
  • piaskowanie.

Przeczytaj także:


Koszenie

Jest to jeden z podstawowych zabiegów, który wpływa bezpośrednio na estetykę trawnika.  Regularne koszenie przyczynia się do zagęszczenia darni poprzez obniżenie punktu krzewienia i zwiększenie intensywności rozwoju liści. Zapobiega także kwitnięciu i rozwojowi chwastów.

Najważniejsze jest to, aby nie kosić na więcej niż 1/3 wysokości trawy, gdyż usunięcie zbyt dużej liczby liści może doprowadzić do zachwiania procesów fizjologiczno-biochemicznych.

Jak często?

Nie ma jednoznacznego określenia jak często należy kosić. Istotnie na częstotliwość wpływa temperatura, ponieważ to ona stymuluje trawę do wzrostu. Zdecydowanie częściej należy wykonywać ten zabieg przy temperaturach 15-25°C, gdy jest najintensywniejsze tempo wzrostu. Gdy jesienią zaczyna się robić chłodniej, koszenie wykonuje się coraz rzadziej.

Kiedy?

Nie ma znaczenia czy zabieg wykonywany jest  rano czy wieczorem. Ważne jest natomiast by było ciepło i sucho, co ułatwia zbiór skoszonej trawy i zapobiega jej zbijaniu. Należy też pamiętać aby kosić za każdym razem w innym kierunku (np. w poprzek), dzięki temu uzyskujemy bardziej wyrównaną wysokość trawnika, a liście lepiej się układają.

Kiedy ostatnie koszenie?

Ostatni raz należy skosić trawę przed nadejściem mrozów na wysokość około 3 cm.

Aeracja

Zabieg napowietrzający nadmiernie eksploatowane murawy (boiska, pola golfowe), który ma na celu je rozluźnić i wyrównać bilans pomiędzy zawartością wody i powietrze w warstwie korzeniowej. Niezastosowanie tego zabiegu przyczynia się do powstania warunków beztlenowych, co ogranicza korzystne oddziaływanie mikroorganizmów glebowych oraz przenikalność wody. Aeracja przyczynia się do zwiększenia się masy korzeniowej traw, poprawia ich zdolność do regeneracji po uszkodzeniach, a także pozytywnie wpływa na wnikanie nawozów w glebę. Na mocno eksploatowanych trawnikach zabieg wykonuje się dwa razy w roku za pomocą aeratorów. W ogrodach polecane są zabiegi nakłuwania trawnika za pomocą desek z powbijanymi gwoździami.

Wertykulacja

Zabieg wykonywany na trawnikach ozdobnych oraz sportowych. Polega na pionowym nacinaniu darni. Powoduje usuwanie wieloletnich chwastów oraz tzw. filcu, czyli warstwy obumarłych traw i resztek po koszeniu. Zabieg ten na celu lepsze napowietrzenie oraz umożliwienie przedostawania się powietrza, wody i składników pokarmowych do głębszych warstw strefy korzeniowej. Wertykulację przeprowadza się na nisko skoszonym i suchym trawniku, na którym następnie wykonuje się piaskowanie.

Najkorzystniejszymi terminami jest koniec marca oraz koniec sierpnia.

Piaskowanie

Jest to zabieg bezpośrednio poprzedzony aeracją i wertykulacją na murawach intensywnie użytkowanych. Stosuje się go w celu zwiększenia przepuszczalności wodnej, napowietrzenia oraz wyrównania powierzchni. Powstałe w trawniku otwory i nacięcia wypełniane są równomierną warstwą piasku. Piaskowanie powoduje lepszy rozwój korzeni, a także stymuluje ich krzewienie się i powstawanie pędów rozłogowych, co wpływa na wzrost gęstości darni.  Poprawia także strukturę gleby. Ważne jest aby użyć piasku o odpowiedniej granulacji, a mianowicie 0,6-1,2 mm w ilości 0,001m3/m2 murawy. Wykorzystanie zbyt grubego piasku przyniesie odwrotny skutek, gdyż spowoduje ubicie gleby, skrócenie systemu korzeniowego oraz zwiększenie rozwoju filcu.

Dorota Blatsios

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *