trawnik

Areacja trawnika, czyli napowietrzanie darni

Areacja trawnika to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, który trzeba wykonywać regularnie, aby utrzymać atrakcyjną, intensywnie zieloną murawę. Dotyczy to szczególnie intensywnie użytkowanych powierzchni, gdzie areacja, czyli napowietrzanie, ułatwia wnikanie nawozów.

trawnik

Początkującym ogrodnikom utrzymanie i pielęgnacja trawnika może wydawać się skomplikowana, jednak wiedza o prawidłowym wykonywaniu zabiegów to już połowa sukcesu. Jeśli ktoś chce samodzielnie dbać o ogród, powinien dokładnie przestudiować każde interesujące go zagadnienie. Innym rozwiązaniem jest zwrócenie się do wyspecjalizowanej firmy, która wykona wszystkie niezbędne zabiegi.


Przeczytaj także:


Co to jest areacja i po co się ją wykonuje?

Areacja to zabieg napowietrzający nadmiernie eksploatowane murawy, takie jak boiska, czy pola golfowe, który ma na celu je rozluźnić i wyrównać bilans pomiędzy zawartością wody i powietrza w warstwie korzeniowej. Niezastosowanie tego zabiegu przyczynia się do powstania warunków beztlenowych, co ogranicza korzystne oddziaływanie mikroorganizmów glebowych oraz przenikalność wody. Poza tym nadmierne ubicie gleby nawet poprzez chodzenie, utrudnia rozwój korzeni. Aeracja przyczynia się do zwiększenia się masy korzeniowej traw, poprawia ich zdolność do regeneracji po uszkodzeniach, a także pozytywnie wpływa na wnikanie nawozów w glebę.

Jak często wykonywać areację?

Nie ma zasady mówiącej jak często napowietrzać trawnik. Wszystko zależy od intensywności jego użytkowania – na trawnikach miejskich i murawach sportowych, areację należy wykonywać nawet 5 razy w roku. Z kolei w ogrodach na trawnikach reprezentacyjnych, zapowietrzanie wystarczy wykonać 1-2 razy w trakcie sezonu wegetacyjnego. Należy podkreślić, że areacja niesie jedynie duże korzyści dla nawierzchni i sprawia, że lepiej się rozwija.

Czym wykonać napowietrzanie?

Na mocno eksploatowanych trawnikach zabieg wykonuje się za pomocą aeratorów. W ogrodach przydomowych wystarczające będzie wykonanie areacji za pomocą desek z powbijanymi gwoździami. W sklepach ogrodniczych są dostępne specjalne nakładki na buty, które mają długie koce na podeszwach – sprawdzą się na małych powierzchniach. Aby areacja była skuteczna, zaleca się wykonanie około 200 otworów na 1 m², dlatego na większych trawnikach lepiej zaopatrzyć się w areator mechaniczny lub urządzenie dwu funkcyjne, które spełni rolę areatora i wertukulatora.

Kiedy wykonać areację?

Zalecane są dwa terminy na wykonanie napowietrzania. Podobnie jak większość innych zabiegów wykonywanych w ogrodzie, areację najlepiej wykonać wiosną pomiędzy marcem a majem. Ważne jest, żeby zabieg ten został poprzedzony silnym koszeniem na wysokość 1/3 źdźbeł trawy. Drugi termin przypada na jesień między wrześniem a listopadem.

Dorota Blatsios

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *