Rośliny cebulowe – dekoracja mieszkań w lutym i marcu

Luty i marzec to czas, gdy w sklepach pojawiają się rośliny cebulowe. Szczególnie teraz, gdy wszyscy są stęsknieni za wiosną, a one szczególnie poprawiają nastrój. Ich intensywnie kolorowe kwiaty dekorują parapety, słodki i przyjemny zapach napawa optymizmem. Nie wymagają one szczególnej pielęgnacji, więc każdy może zainwestować w kwitnące rośliny cebulowe.

rośliny cebulowe - hiacynty


Przeczytaj także:


Kwitnący luty i marzec

Kwitnące rośliny cebulowe zaczynają pojawiać się w sklepach już na początku lutego, a ich największy wysyp jest na przełomie lutego i marca. Do zakupu zachęcają kolorowe kwiaty oraz cena, która często wynosi tylko kilka złotych za doniczkę. Warto wybrać specjalistyczne sklepu ogrodnicze, które gwarantują nam prawidłowe przechowywanie roślin, czego nie możemy być pewni w super- i hipermarketach. Przeważnie każda roślina jest zaopatrzona w etykietkę z nazwą (po polsku, angielsku lub po łacinie) oraz z opisaną pielęgnacją.

Rośliny cebulowe – gatunki, pielęgnacja

Wybór kwitnących cebulek jest przeogromny. Wystarczy wejść do sklepu ogrodniczego, aby dostać zwrotu głowy od kolorów i zapachów. Często trudno się zdecydować na konkretną roślinę, jednak warto kierować się jak najmniejszym stopniem rozwoju kwiatów oraz zdrowotnością rośliny.

Wszystkie rośliny cebulowe maja zbliżone zasady pielęgnacji – lubią stanowiska słoneczne i chłodne. Preferują skromne podlewanie do spodeczka, a nadmiar wody trzeba odlać najpóźniej po godzinie. Nie wolno zamaczać cebul, ponieważ kontakt z wilgocią sprzyja ich gniciu.

Kwiatostany zebrane w momencie rozwoju wszystkich kwiatów, mogą stanowić element wiosennego bukietu umieszczonego w wodzie. Trzeba tylko pamiętać, że rośliny te wydłużają swoje pędy nawet po ścięciu.

Szafirki

Drobne cebulki, wytwarzające wąskie i długie liście oraz podłużne kwiatostany o barwie niebieskiej lub białej. Wraz ze rozwojem kwiatów wydłuża się ich łodyżka do 25 cm. Występują odmiany karłowe osiągające ok 15 cm. W chłodnych pomieszczeniach, kwiaty utrzymują się do 2 tygodni. Ciemne pokoje sprzyjają nadmiernemu wyciąganiu się pędów w kierunku światła. Atrakcyjnie wyglądają w połączeniu z pierwiosnkami (tzw. prymulami) oraz tulipanami.

Narcyzy (żonkile)

Te charakterystyczne dla Wielkanocy rośliny cebulowe, osiągają wysokość nawet do 30-40 cm. Kwiaty białe lub żółte pojawiają się pomiędzy intensywnie zielonymi liśćmi. Lubią stanowiska chłodne o rozproszonym świetle – niskie temperatury wydłużają okres kwitnienia do 2 tygodni. Ciekawie komponują się z szafirkami oraz pierwiosnkami o kontrastowej barwie.

Hiacynty

Rośliny cebulowe o intensywnym, słodkim zapachu – nawet jeden egzemplarz jest w stanie roznieść swoją woń po dużym pokoju. Dla niektórych zapach jest nawet duszący. Występują w kolorach białym, fioletowym i różowym – barwę można rozpoznać jeszcze przed pojawieniem się kwiatów po odcieniu cebuli. Liście są krótsze, niż u poprzednich gatunków, oraz grubsze i bardziej mięsiste. Kwiatostany osiągają wysokość 20 cm. Dobrze wyglądają w towarzystwie tulipanów i narcyzów.

Krokusy

Wyszły już z ogrodów przydomowych i są coraz częściej spotykane w przestrzeni miejskiej na trawnikach, gdzie kojarzone są z nadejściem wiosny. Mają kolor biały, żółty i intensywnie fioletowy, liście są wąskie i długie – podobne do trawy. Osiągają wysokość około 10-15 cm.

Tulipany

Najpopularniejsze rośliny cebulowe o wielu barwach, rozmiarach i kształtach. Popularnie uprawiane w ogrodach oraz coraz częściej w pojemnikach. Do domu polecane są odmiany karłowe, wytwarzające pędy o długości maksymalnie 20 cm, dłuższe będą się wyginały i potrzebowały podpory, ponieważ mogą się łamać.

Rośliny cebulowe

Co z cebulami po kwitnieniu? Przechowujemy!

Większość osób wyrzuca cebule po przekwitnięciu – niepotrzebnie! Jeśli rośliny będą podlewane do momentu zżółknięcia i zaschnięcia liści, zmagazynują wystarczająco dużo składników pokarmowych, aby dotrwać do następnego sezonu. Cebule należy przechować w suchym i ciemnym miejscu do września, kiedy ponownie je wysadzamy do ogrodu lub do pojemników. Sadzi się je na głębokość równą trzykrotnej wysokości cebuli. Można stworzyć „cebulową lasagne” – czyli umieścić różne gatunki w jednej skrzyni zgodnie z podaną wyżej zasadą np. hiacynty na niżej, szafirki wyżej.

Domowe aranżacje

Podobny obraz

Znalezione obrazy dla zapytania rośliny cebulowe w domu

Dorota Blatsios

2 komentarze

  1. Jeśli chciałabym kupić cebulki do zasadzenia, to skąd wziąć doniczki do nich? Gdzie mogę kupić coś w czym będzie dobrze moim kwiatkom? Bardzo liczę na wsparcie jako początkująca-ogrodniczka 🙂

    • Zdecydowanie dobrze zacząć od udania się do dobrego sklepu ogrodniczego, gdzie mają dobrej jakości cebule i duży wybór pojemników, a także fachową obsługę. Większość cebul sadzi się jesienią, jednak niektóre można sadzić na przełomie marca i kwietnia, gdy temperatura przekroczy 10 st C. Zaliczamy do nich m.in. gatunki takie, jak mieczyki, dalie, krokosmie, lilie. Zasadą jest, że sadzi się je na głębokość równą trzykrotnej wysokości cebuli i na tej podstawie dobiera się wielkość pojemnika. Jesienią obowiązuje ta sama zasada, przy czym dodatkowo trzeba zabezpieczyć donice przed mrozem. Na jesień sadzi się m.in. tulipany, narcyzy, hiacynty, szafirki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *