Pielęgnacja storczyków – charakterystyka gatunków domowych

Storczykowate (Orchidaceae Juss.) to bardzo duża rodzina obejmująca ponad 21 000 gatunków zgrupowanych w 880 rodzaje. Uważa się, że jest ich dwa razy więcej od liczby gatunków ptaków oraz cztery razy więcej od liczby gatunków ssaków. Te, które uprawiamy w pomieszczeniach stanowią niewielką część całej rodziny. Prawidłowa pielęgnacja storczyków może być zatem dużym wyzwaniem.

pielęgnacja storczyków

Domowe gatunki storczyków

Gatunki domowe to spora grupa roślin o ciekawych formach – malownicze, wielobarwne kwiaty i różnorodne ulistnienie. Każdy znajdzie okaz idealny dla siebie pod względem wyglądu. Należy jednak pamiętać, że uprawa większości gatunków dostępnych w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych może się różnić istotnymi szczegółami. Dlatego tak ważne jest dokładnie zapoznanie się z wymaganiami określonego egzemplarza. Przy wyborze najodpowiedniejszego gatunku należy kierować się wskazówkami zamieszczonymi w artykule Uprawa storczyków – 11 wskazówekOgólna pielęgnacja storczyków jest jednak mocno zbliżona u większości roślin.

Do storczyków domowych bardziej i mniej znanych zaliczamy:

 • Dendrobium – Dendrobium phalenopsis
 • Dendrobium nobile – Dendrobium nobile
 • Brassia – Brassia
 • Oncidium – Oncidium
 • Vanda – Vanda
 • Cymbidium – Cymbidium
 • Katleja – Cattleya
 • Miltonia – Miltoniopsis
 • Zygopetalum – Zygopetalum
 • Howeara Lava Burst – Oncidiianae x Howeara
 • Masdevallia – Masdevallia hybride
 • Cambria Massai Mini – x Colmanara Massai Mini

Światło

Wszystkie storczyki preferują światło rozproszone oraz jasne pomieszczenia. Bezpośrednie promienie słoneczne mogą powodować uszkodzenia liści, przyspieszone kwitnienie, a nawet zamieranie całej rośliny. Nie powinno się ich stawiać także w ciemnych pokojach z dala od okna. Najlepiej będą się czuły na wschodnim lub zachodnim parapecie.

Temperatura

Omawiana grupa roślin, potrzebuje niższych temperatur w nocy i wyższych w dzień. Prawidłowa pielęgnacja storczyków jest niezbędna dla ich rozwoju oraz obfitego i długotrwałego kwitnienia. W dzień przez cały rok temperatura powinna wynosić 20-30°C . Z kolei w nocy w lecie zaleca się 16-20°C, a zimą 13-18°C.

U niektórych storczyków (Cymbidium, Zygopetalum, Dendrobium nobile i Cattleya) bardzo dobrze na rozwój wpływa wystawianie na świeże powietrze na taras lub balkon. Trzeba jednak uważać na poranne niskie temperatury oraz możliwość poparzenia roślin przez silne letnie słońce – w takich okolicznościach storczyki trzeba zabrać do domu. W ciągu lata także zaleca się cieniowanie lub zabieranie roślin z rozgrzanych parapetów. Z kolei zimą należy odstawić storczyki w głąb mieszkania na czas wietrzenia – zimne powiewy wiatru sprzyjają przemarzaniu liści oraz opadaniu kwiatów.

Termiczny typ odmiany

Rodzaje i gatunki

Temperatury °C

lato

zima

dzień

noc dzień noc

Zimnolubne

Cymbidium, Paphiopedilum Zygopetalum

16-21

13

13-16

10

Umiarkowane

Cattleya, Dendrobium 

18-24

16-18

16-18

13-16

Ciepłolubne Cattleya (niektóre gatunki), Dendrobium (niektóre gatunki), Phalaenopsis, Vanda 21-27 18-21 21-24

18-21

Podlewanie

Aby storczyki rozwijały się prawidłowo potrzebują pozostawienia do przeschnięcia bryły korzeniowej przed następnym podlewaniem. Jest to niezbędny warunek dla prawidłowego rozwoju, ponieważ zbyt wilgotne podłoże sprzyja gniciu i pojawianiu się chorób grzybowych. Pielęgnacja storczyków różni się od roślin domowych tym, że podłoże nie powinno być stale wilgotne. Sukces hodowlany można osiągnąć poprzez zamaczanie korzeni np. w wiadrze raz na 7-10 dni przez godzinę. Aby określić termin podlewania należy włożyć do doniczki drewniany patyczek, jeśli stanie się ciemniejszy od nasiąkniętej wody, z zabiegiem należy poczekać. Jakość wody również ma istotne znaczenie w pobieraniu składników odżywczych – najlepsza jest woda destylowana, deszczówka lub odstana kranówka.

pielęgnacja storczyków

Nawożenie

Pielęgnacja storczyków polega też na regularnym nawożeniu. Trzeba także zaopatrzyć się w odpowiedni nawóz, który będzie stymulował roślinę do wzrostu i wpływał na jej kondycję. Przeważnie stosuje się nawozy w postaci płynnej dodawane do wody w trakcie namaczania. Producenci zalecają dokarmianie do 2 tygodnie, jednak większość hodowców robi to co tydzień zmniejszoną o połowę dawką. Jednak raz na 2 miesiące należy dać odpocząć storczykowi i porządnie przepłukać korzenie w czystej wodzie. Dzięki temu nie dojdzie do przenawożenia rośliny i zbyt dużej akumulacji składników pokarmowych.

Przesadzanie

Nie należy przesadzać storczyków w trakcie kwitnienia, ponieważ stanowi to duży stres dla rośliny. Zaleca się przesadzanie nie rzadziej niż co 2 lata, a najlepiej co roku, szczególnie jest do podlewania stosowana jest odstana woda z kranu. Najodpowiedniejszym terminem jest wiosna i początek lata. Storczyki, w zależności od rodzaju, przesadza się do przezroczystej doniczki z otworami na dnie lub do koszyczka w momencie gdy podłoże zacznie się rozkładać lub korzenie zaczynają wystawać z donicy. Najlepiej stosować ten sam rozmiar osłonki tak długo jak jest to możliwe, ponieważ zbyt duża przestrzeń źle wpływa na stabilność rośliny. Po wyjęci rośliny ze starego pojemnika trzeba oczyścić korzenie ze starego podłoża delikatnie je otrzepując, a następnie przyciąć ich suche końce. Sadzenie polega na ułożeniu korzeni w nowej osłonce i uzupełnieniu wolnych miejsc podłożem. Przesadzoną roślinę podlewa się dopiero po 7-10 dniach.

pielęgnacja storczyków

Rodzaj podłoża

Bardzo ważne jest odpowiednie podłoże w jakim rosną storczyki  – musi być specjalne, takie które jest przepuszczalne dla powietrza, zwykła ziemia ogrodnicza nie spełnia tego warunku. W sklepach ogrodniczych można kupić mieszkanki, które są przewiewne i jednocześnie nie wysychają zbyt szybko – jest to przeważnie kora sosnowa wymieszana z węglem drzewnym, niewielką ilością torfu oraz keramzytem lub perlitem.

Pielęgnacja storczyków – okres spoczynku

Większość storczyków ponownie kwitnie dopiero po dwumiesięcznym okresie spoczynku w chłodniejszym miejscu i rzadszym podlewaniu nawet co 3 tygodnie. Najczęściej rośliny odpoczywają w trakcie zimy, jednak nie ma na to reguły. Najczęściej wystarczy roślinę postawić na parapecie, gdzie temperatura obniża się w nocy do 16-18°C . Wynika to z faktu, że w naturalnych warunkach, gdy nadchodzi susza lub pora chłodu, rośliny zwalniają swój metabolizm. U większości storczyków pędy nie pojawiają się dwukrotnie na tej samej pseudobulwie. Okresy spoczynku występują różnie w zależności od pochodzenia geograficznego:

 • storczyki, u których okres spoczynku prawie nie występuje np. Phalaenopsis lub Vanda,
 • storczyki z okresem spoczynku po okresie kwitnieniu, np. Dendrobium nobile,
 • storczyki, które mają okres spoczynku po wytworzeniu nowego pędu rocznego z nową bulwą pędową, np. Miltonia.

Dorota Blatsios

8 komentarzy

 1. To wiele tłumaczy… jak ususzyłam swoje trzy storczyki. Ech 🙂 Zapisuję w zakładkach i następnym razem bardziej się przyłożę do opieki

  • Mam nadzieję, że z tymi wskazówkami następny storczyk będzie pięknie kwitł i rósł, powodzenia w uprawie!

 2. Kocham storczyki, mam obecnie dwa. Jeden malutki biały i duży ciemno bordowy z rodziny Phanapselopsis. Teraz już jestem mądrzejsza i stosuje wszystkie podanych z Ciebie zasad, kwitną dwa do trzech razy w roku. Biały to mój rekordzista, czasem ma do 14 kwiatów na sobie naraz. Cudowne kwiaty a jaka radość jak pojawia się długo oczekiwany pączek. Pozdrawiam

  • Super! Białe chyba są przeważnie takimi rekordzistami – kiedyś miałam storczyka, który na jednej gałązce miał ponad 20 kwiatów. Storczyki są bardzo wdzięcznymi kwiatami, a przy prawidłowej pielęgnacji potrafią kwitnąć i kwitnąć bez końca. Życzę powodzenia w uprawie!

 3. Dziękuję za ten wpis! Uśmierciłam już nie jeden storczyk. Teraz wiem jakie błędy popełniłam i już ich nie popełnię na kolejnym 🙂

  • Cieszę się, że mogłam pomóc, już niedługo pojawią się artykułu o uprawie konkretnych gatunków i grup storczyków, więc może znajdziesz idealny dla siebie, który będzie rósł, kwitł i pięknie wyglądał. Pozdrawiam!

 4. Mam dwa różne storczyki, jednego prawie zabiłam niewłaściwą pielęgnacją. Jeszcze żyje, wypuścił niedawno nowy liść i sporo korzeni, ALE nie ma w ogóle gałązek z kwiatkami – zero. Obcięłam jak zdrewniały, jak radził w sieci jakiś pan, i nadal się nie pojawiają, to już dość długo. Ten konkretny storczyk jest w słoiku i bez podłoża, zwilżam go często, czasem tak moczę w nawozie, jak opisałaś (albo podobnie), bo raz go dałam do podłoża ze sklepu i dziesiątki dziwnych muszek się pojawiły, a to podłoże jakieś takie zaciemniające za bardzo było (w w drugim po prostu są puste miejsca, bo korzeni jest dużo i mają dzięki temu światło). To co mam z nim zrobić by znów miał kwiatki? To był prezent od męża, na początku kwitł jak szalony zanim zdrewniały mu gałązki.

  • Jeżeli to jest standardowy falenopsis to lepiej mu będzie w gotowym podłożu ze sklepu. Jeśli to jakiś inny gatunek, to musiałabym wiedzieć co to jest – możesz wysłać zdjęcie w wiadomości prywatnej na fanpage microgarden na FB. Z kwitnieniem to jest trudna sprawa. Czasem pomaga wstrzymanie się z podlewaniem na 2-3 miesiące i odstawienie storczyka w chłodniejsze miejsce (choć w lecie może to być trudne). Choć przyznam, że miałam okaz, który nie kwitł przez 5 lata i już chciałam się z nim pożegnać, a w tym roku zakwitł jak szalony 🙂 Moje storczyki wytwarzają pędy kwiatowe ok listopada/grudnia i kwitną do maja, może Twoje też preferują taki cykl. Storczyki lepiej czują się w plastikowych przezroczystych osłonkach specjalnie dla nich przeznaczonych, słoiki nie są dobrym pomysłem, bo korzenie będą się mocno nagrzewały. Gałązki po kwitnieniu po prostu zasychają, nie drewnieją, jak zaschną całkiem, to trzeba je obcinać, tak jak zrobiłaś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *