Kwiaty balkonowe – planujemy, kupujemy i dobieramy rośliny

Kwiaty balkonowe są marzeniem wielu osób, jednak boją się, że nie mają ręki do pielęgnacji. Istnieje jednak grupa roślin, które pięknie wyglądają i dają dużo zieleni, a ich uprawa jest stosunkowo łatwa. Aby osiągnąć ogrodniczy sukces, trzeba zacząć planować nasadzenia jeszcze przed nadejściem wiosny.

kwiaty balkonowe


Przeczytaj także artykuły o kwiatach balkonowych:


Planowanie i zakupy

Planowanie nasadzeń trzeba zacząć już na początku sezonu wegetacyjnego – w Polsce uznaje się, że jest to okres, gdy średnia dobowa temperatura przekroczy 5°C. W praktyce przypada to na 25 marca w cieplejszych rejonach oraz 15 kwietnia w zimniejszych częściach kraju. Już w tym momencie trzeba mieć pojemniki, w jakich zostaną posadzone rośliny. Najczęściej są to tradycyjne skrzynki balkonowe o różnych rozmiarach, drewniane skrzynie lub betonowe konstrukcje, które posłużą przez więcej sezonów. Kwiaty balkonowe będą dobrze czuły się w większych pojemnikach, gdzie korzenie będą miały miejsce do wzrostu.

Trzeba także sporządzić listę gatunków z podziałem na poszczególne pojemniki – dzięki temu zakupy pójdą szybko i sprawnie, a także zostanie zakupione tylko to, co jest potrzebne. Często zdarza się, że początkujący ogrodnicy kupują pod wpływem impulsu gatunki, które im się spodobają w sklepie. W domu jednak okazuje się, że wybrane kwiaty balkonowe mają bardzo wysokie wymagania lub osiągają zbyt duże rozmiary. Innym popełnianym błędem jest zbyt gęste obsadzanie skrzynek – trzeba pamiętać, że początkowo małe rośliny, z czasem nabierają większych rozmiarów. Na etykietach dołączonych przez producenta do sadzonek znajduje się informacja o docelowej wielkości oraz zalecanej odległości pomiędzy okazami.

W centrum ogrodniczym trzeba także zaopatrzyć się w ziemię ogrodniczą najlepiej z dodatkiem nawozu, by kwiaty balkonowe były stymulowane do bujnego wzrostu i intensywnego kwitnienia. Dostępne są podłoża dedykowane konkretnym roślinom – inne dla roślin kwietnikowych, inne dla ziół, a jeszcze inne dla wieloletnich bylin. Worki z ziemią mają także różne pojemności (5, 10, 20, 50 litrów). Aby sprawdzić ile podłoża będzie potrzebne na jeden pojemnik wystarczy zmierzyć skrzynkę (długość, wysokość i szerokość w centymetrach) i pomnożyć wszystkie wymiary. Uzyskany zostanie wynik w jednostce centymetry sześcienne (cm3), a 1000 cm2 to 1 litr. W ten sposób łatwo można wyliczyć ile będzie potrzebnego podłoża, oczywiście należy uwzględnić niewielki zapas, dzięki czemu nie zabraknie ziemi oraz nie zostanie jej nadmiar.

Na liście zakupów trzeba uwzględnić drenaż, którym wysypuje się dno donic. Warstwa ta służy do odprowadzania nadmiary wody, a także stanowi jej rezerwuar dla roślin, z kolei w upalne dni utrzymuje wilgotność gleby. Za drenaż może posłużyć keramzyt, ale także żwir, piasek, a także potłuczone ceramiczne donice.

Poza pojemnikami, roślinami, podłożem i drenażem, należy zakupić rękawice ogrodnicze, nawóz dedykowany kupowanym roślinom, przyda się także mała łopatka, konewka i folia, która zabezpieczy przed nadmiernym brudzeniem w czasie sadzenia.

Kwiaty balkonowe – jak je dobierać?

Początkujący ogrodnicy, planując obsadzenie balkonu czy tarasu, mają przed sobą nie lada wyzwanie. Przede wszystkim trzeba zorientować się jakie panują tam warunki – czy słońce świeci tam prze większość dnia, czy jednak jest to miejsce zacienione, czy wieją tam silne wiatry, czy może powiewa tylko delikatny wietrzyk. Są to bardzo ważne informacje, które pozwolą dobrać gatunki najbardziej optymalne na konkretne stanowisko. U roślin posadzonych w niewłaściwym miejscu mogą pojawić się choroby fizjologiczne (żółknięcie i brązowienie liści, więdnięcie rośliny, brak kwitnienia, zamieranie), które sprzyjają pojawianiu się chorób grzybowych. Kwiaty balkonowe, które mają najodpowiedniejsze warunki, odwdzięczają się bujnym wzrostem i intensywnym kwitnieniem.

Stanowisko słoneczne

Większość balkonów i tarasów jest usytuowanych od strony południowej i południowo-zachodniej, gdzie słońce operuje przez większość dnia. Jest to bardzo dobra lokalizacja dla stworzenia wymarzonego zielonego kącika, ponieważ duża część roślin kwietnikowych preferuje takie właśnie warunki. Do gatunków niezawodnych i polecanych na stanowiska słoneczne można zaliczyć:

 • aksamitka rozpierzchła, wzniesiona, wąskolistna

Odmiany balkonowe osiągają 30 cm wysokości, mają pędy gęsto rozgałęzione i poryte liśćmi zakończone pojedynczym kwiatem o barwie żółtej, pomarańczowej lub ceglastej. Aksamitki kwitną obficie przez całe lato do jesieni. Mają małe wymagania, preferują stanowiska słoneczne, ale lekko wilgotne. Można je przesadzać w trakcie sezonu nawet w trakcie kwitnienia. Ciekawie komponuje się z żeniszkiem, bratkami i petuniami.

 • begonia stale kwitnąca

Osiąga wysokość od 20 do 50 cm. Łodygi ma gęsto pokryte błyszczącym liśćmi, a na ich końcach od czerwca do jesieni pojawiają się kwiatostany. Liście mogą być zielone lub purpurowe, natomiast kwiaty są czerwone, białe, różowe i łososiowe. Preferują gleby żyzne, próchniczne, lekko kwaśne oraz stanowiska słoneczne, ale źle znoszą suszę. Na balkonach silnych wiatrach może dojść do wyłamywania pędów.

 • bratek ogrodowy

Bratki osiągają do 25 cm wysokości. Tworzą mocno rozgałęzione pędy zakończone barwnymi kwiatami o różnej wielkości – są odmiany wielkokwiatowe nawet do 7 cm średnicy oraz odmiany o drobnych kwiatach – do 2 cm. Pokrój wzniesiony lub przewieszający się sprawia, że są idealne do pojemników. Można je sadzić w skrzynkach balkonowych już od początku marca. Nie jest to gatunek bardzo wymagający, jednak potrzebuje nawożenia, aby odwdzięczyć się intensywnym kwitnieniem i bujnym wzrostem. Warto o to zadbać, by cieszyć się kwiatami aż do jesieni. Dobrze wygląda w połączeniu z aksamitką i szałwią.

kwiaty balkonowe

 • petunia ogrodowa

Petunie występują w wielu pokrojach – od przewieszającego się (surfinie), po niewielkie formy wyprostowane karłowe, przeważnie o wysokości do 30 cm. Kwiaty pojawiają się od maja do późnej jesieni. Preferują stanowiska słoneczne, jednak osłonięte od wiatru, który może niszczyć kwiaty. Dostępne do odmiany drobnokwiatowe (tzn. milion bells) oraz wielkokwiatowe o kolorach. Dobrze wyglądają na tle aksamitek i żeniszków.

 • pelargonia

Wyróżniamy pelargonie rabatowe o wysokości do 40 cm oraz przewieszające się pelargonie bluszczolistne o długości nawet do 1,50 m. Są odporne na okresowe niedobory wody i najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych (z wyjątkiem pelargonii bluszczolistnej, która woli miejsca półcieniste). Dobrze rosną na balkonach i tarasach osłoniętych od wiatru, który może łamać ich pędy. Odmiany mają liście o różnych odcieniach zieleni oraz wiele barw kwiatów.

 • szałwia lśniąca

Dorasta od 15 do 60 cm. Cechą dekoracyjną są czerwone kwiatostany pojawiające się od czerwca do jesieni. Niektóre odmiany mogą mieć kwiaty łososiowe lub nawet fioletowe. Jej zaletą jest wyrównane i długie kwitnienie. Atrakcyjnie wygląda z żeniszkami i bratkami.

 • żeniszek meksykański

Tworzy silnie rozgałęzione łodygi zakończone gęstymi kwiatostanami o barwie fioletowej, białej lub różowej. Osiąga od 20 do 60 cm. Kwiaty pojawiają się od czerwca do jesieni. Żeniszki preferują lekkie podłoża i stanowiska słoneczne. Aby uzyskać silnie rozkrzewioną roślinę należy systematycznie przycinać wierzchołki pędów. Jest tolerancyjny na okresowe braki wody. Często jest łączony z szałwią i aksamitkami.

Stanowisko cieniste

Jednak wschodnich i północnych stanowiskach także można stworzyć piękne aranżacje wykorzystując gatunki odporne na częściowe zacienienie. Nie powinno się jednak sadzić roślin w miejscach, do których całkowicie nie docierają promienie słońca, które roślina potrzebuje do procesów życiowych. Na stanowiskach półcienistych dobrze radzą sobie aksamitki, żeniszki, petunie i pelargonie. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt mała intensywność światła może powodować nadmierne wydłużanie pędów.

 • niezapominajka

Osiąga wysokość do 40 cm, można ją sadzić już w połowie kwietnia. Kwiaty pojawiają się do końca czerwca, po tym czasie można ją zastąpić inną rośliną. Najlepiej rośnie w wilgotnym podłożu i w półcieniu, zbyt ciemne miejsca sprzyjają nadmiernemu wydłużaniu pędów. Dobrze wygląda w połączeniu z drobnokwiatowymi bratkami ogrodowymi. Ciekawie wygląda w połączeniu z aksamitkami i ozdobnymi stokrotkami.

 • plektrantus koleusowaty (komarzyca)

Stanowi niezastąpione tło na kwiatów rabatowych w półcieniu i słońcu. Zaletą są gęsto ulistnione pędy. Dobrze komponuje się z pelargoniami, aksamitkami i żeniszkami. Jest polecana jako roślina odstraszająca komary swoim zapachem. Plektrantus jest łatwy w uprawie, ale nie lubi przelania wodą.

 Dorota Blatsios

4 komentarze

  • Według literatury bratki kwitną od marca do października, jednak najobfitsze kwitnienie przypada na wiosnę. Aksamitki kwitną od lata to jesieni, a dokładniej czerwiec/lipiec do października. [źródło: Krauze J., Lisiecka A., Szczepaniak S. 2006. Ozdobne rośliny jednoroczne i dwuletnie. Uprawa w gruncie. Wydawnictwo Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu]

 1. piszesz, że niezapominajka „Dobrze wygląda w połączeniu z drobnokwiatowymi bratkami ogrodowymi. Ciekawie wygląda w połączeniu z aksamitkami i ozdobnymi stokrotkami.” – w sensie posadzenia ich w jednej skrzynce, czy zestawienia w różnych pojemnikach?

  • Ładnie wyglądają zestawione w jednym pojemniku, jednak ustawione w osobnych, dekoracyjnych doniczkach obok siebie też będą wyglądać ciekawie – wszystko to kwestia własnego pomysłu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *