Wiosenne kompozycje na balkon – inspiracje

Zaczął się sezon na wczesnowiosenne rośliny rabatowe takie, jak bratki, stokrotki, niezapominajki… i wiele innych. Nawet jeśli nie posiadamy ogromnego ogrodu, to warto wprowadzić ten kolorowy akcent nawet na domowym parapecie. Wiosenne kompozycje wprowadzą pozytywny nastrój i sprawią, że dzień stanie się lepszy!

Znalezione obrazy dla zapytania stokrotki na balkonie


Przeczytaj także artykuł o kwiatach balkonowych – od czego zacząć pierwsze nasadzenia, co kupić i jakie wybrać rośliny.


O wczesnowiosennych domowych kompozycjach z roślin cebulowych już pisałam, a teraz czas kolorową wiosnę wprowadzić na balkony i do ogrodów – nadszedł czas bratków!

Bratki – pierwsze kolorowe, wiosenne kompozycje

O walorach ozdobnych bratków nie ma co pisać, bo każdy wie, że mają bardzo dużo kolorów, różnej wielkości kwiat (od całkiem malutkich do nawet 15 cm!), mogą być przewieszające się, tworzące zwarte kobierce lub wyprostowane i niewysokie. Każdy znajdzie coś dla siebie. Sadzimy je już teraz, ponieważ są stosunkowo odporne na chłodniejszą pogodę. Można je łączyć w ciekawe zestawienia jednobarwne lub sadzić po kilka w różnych kolorach i wielkościach. Świetnie rosną w balkonowych pojemnikach i są stosunkowo łatwe w uprawie. Wytrzymują okresowe niedobory wody, ale wymagają intensywnego nawożenia, aby kwitnąć aż do jesieni. Sadząc, trzeba pamiętać, aby zostawić im miejsce do wzrostu – optymalna rozstawa to 15-20 cm.

wiosenne kompozycje

wiosenne kompozycje

wiosenne kompozycje

wiosenne kompozycje

Stokrotki i niezapominajki

Kolejnymi typowo wiosennymi roślinami są stokrotki i niezapominajki. Stokrotki na balkonach dorastają do około 20 cm wysokości i tworzą kwiaty białe, różowe lub karminowe. Szczególnie dekoracyjne są odmiany o kwiatach pełnych. Ich zaletą jest łatwość w uprawie – potrzebują żyznej przepuszczalnej gleby i słonecznego stanowiska, choć w półcieniu też dobrze będą rosły. Dla utrzymania dekoracyjności, przekwitłe kwiaty należy regularnie usuwać. Z kolei niezapominajki osiągają około 30 cm wysokości. Ozdobą są drobne niebieskie, różowe lub białe kwiaty. Preferuje żyzną i przepuszczalną glebę oraz półcieniste stanowiska. Ciekawie wygląda w zestawieniach ze stokrotkami. Oba gatunki mogą rosnąć w skrzynkach balkonowych oraz w ogrodzie.

wiosenne kompozycje

Znalezione obrazy dla zapytania stokrotki kompozycje

Jaskry azjatyckie

Można je dostać już wczesną wiosną, a ich orientalne, kuliste kwiaty przypominają piwonie. Mają gęsty i zwarty pokrój, a każda roślina wytwarza po kilka pąków kwiatowych. Preferują stanowiska słoneczne i przepuszczalne podłoże. Mają bardzo wiele kolorów, a w zależności od odmiany kwiaty mogą osiągać średnicę nawet do 10 cm. Do skrzynek balkonowych polecane są odmiany niskie osiągające wysokość ok 25 cm, z kolei ogród zdobić mogą odmiany o wysokości 50 cm. Będą się dobrze komponowały z drobnymi bratkami. Ze względu na intensywne kolory obu gatunków, można je łączyć w kontrastowe aranżacje – np pomarańczowo-niebieskie, czerwono-fioletowe.

Znalezione obrazy dla zapytania jaskry azjatyckie

Podobny obraz

Znalezione obrazy dla zapytania jaskry azjatyckie

Znalezione obrazy dla zapytania ranunculus asiaticus container

A jakie u Was są wiosenne kompozycje na balkonach i w ogrodzie? Pochwalcie się w komentarzach.

14 komentarzy

    • To już teraz jest dobry czas na porządki i sadzenie wiosennych kwiatów 🙂 można też robić rozsady warzyw i kwiatów jednorocznych, które w maju wysadzamy do skrzynek. Nawet na małym balkonie można zrobić zielony zakątek. Pozdrawiam i trzymam kciuki za osiągnięcie ogrodniczego sukcesu! 🙂

  1. W tym roku planuję urządzić mój balkon 🙂 W zeszły roku, ze względu na remont nie było to możliwe 🙂 Dzięki za Twój wpis, jest on inspiracją 🙂 Co do kwiatów to bardzo lubię bratki, a niezapominajki też uwielbiam. Kojarzą mi się z dzieciństwem – kiedyś mieliśmy ogródek działkowy i zawsze wypatrywałam tych kwiatów :)) Mam jeszcze pytanie : jak pielęgnuje się bratki ? Czy wymagają jakiejś szczególnej opieki ? Wybacz mi pytanie, ale choć bardzo lubię kwiaty to moja ręka do kwiatów jest taka sobie :))

    • Żeby bratki miały piękne kwiaty aż do jesieni, trzeba je regularnie nawozić nawozami do roślin balkonowych (jak często, znajdziesz informacje na opakowaniu). Trzeba je też podlewać szczególnie w słoneczne, upalne dni. Częstotliwość podlewania zależy od pogody – jak pada deszcz to rośliny same się podlewają. W lecie najlepiej podlewać codziennie rano lub wieczorem (nie w ciągu dnia). Warto też usuwać zeschnięte kwiaty. Powodzenia w sadzeniu i uprawie! 🙂

  2. Stokrotki na balkon! Genialne! Właśnie planuję, co wsadzić do doniczek na taras i na front domu. Od frontu planuję wrzos, ale z tyłu nie miałam pomysłu. Dziękuję za inspirację 🙂

    • Stokrotki już powoli wychodzą ze sklepów, także się spiesz 😉 teraz pojawiają się już pierwsze jednoroczne rabatówki – petunie, pelargonie, aksamitki. powodzenia w komponowaniu nasadzeń!

    • Zdecydowanie posadź coś jeszcze do aksamitek – bratki lub białe petunie. Taka kompozycja będzie bardzo energetyczna i przykuwająca wzrok 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *