aranżacje balkonu

Aranżacje balkonu – najnowsze trendy, ciekawe rozwiązania

Nie każdy miłośnik roślin ma ogród, ale większość ma balkon, o który dba i stara się w nim urządzić zielony zakątek. Nawet jeśli to nie jest duża powierzchnia, to za pomocą ciekawych rozwiązań łatwo można stworzyć oazę spokoju, w której domownicy będą się relaksować w ciepłe, letnie dni. Jeżeli jesteś na etapie szukania inspiracji, to poniższe aranżacje balkonu na pewno Ci się przydadzą!

aranżacje balkonu


Przeczytaj także:


Wszechobecny minimalizm

W ostatnich latach to własnie umiar w ilości dodatków, faktur i detali jest najbardziej pożądany. Styl ten ma wielu zwolenników, ponieważ jest aranżacje takie są łatwe w utrzymaniu oraz pozostawiają możliwie dużą przestrzeń użytkową. Meble balkonowe powinny być mieć proste kształty i stonowane barwy, dobrym dodatkiem będą elementy z drewna lub szkła. Projektant powinien ograniczyć się w wyborze kolorów – bezpiecznym rozwiązaniem będą szarości, biele i naturalne drewno, a odważniejszy mogą skusić się na dodanie żywego koloru (np. czerwień, błękit, biel, żółcień). Atrakcyjnie wyglądają aranżacje balkonu utrzymane w jednej tonacji, zarówno pod kątem roślin, donic, dodatków i mebli. Małe balkon można powiększyć za pomocą luster, które dają iluzję większej przestrzeni.


Przeczytaj także:


aranżacje balkonu

aranżacje balkonu

aranżacje balkonu

Trendenser.se - en av Sveriges största inredningsbloggar:

Kolorowe aranżacje balkonu

Styl minimalistyczny ma też przeciwników, którzy uważają, że balkon ma być kolorowy i wesoły. Przyznam, że może być to świetny motyw przewodni, choć łatwo jest stworzyć chaos barw i dodatków. Najlepiej ograniczyć się do 2-3 kolorów dobranych na zasadzie podobieństw lub kontrastów, to samo dotyczy wykorzystanych materiałów – jeśli stawiasz na meble z ciepłego drewna, to kontynuuj jego wykorzystanie w całej aranżacji. Nie skacz po fakturach i staraj się łączyć dodatki jakimś detalem – może być to motyw pionowych pasów, geometryczny wzór lub rysunek kwiatów. Pamiętaj także, że bardzo krzykliwy element (np. pstrokate poduszki), będzie atrakcyjnie wyglądał z kontrastowym gładkim dodatkiem (np. dywan). Jeśli stawiasz na eksplozję kolorów kwitnących roślin, to zdecyduj się na wykorzystanie stonowanych materiałów.

Melissa here from The Sweet Escape to share with you a dreamy Boho inspired summer sunset affair I had on my very own rooftop patio.

Dziki gąszcz roślin – balkonowa dżungla!

O korzyściach płynących z posiadania roślin było już chyba wszystko powiedziane (Funkcje ziół). Tak w skrócie: dają tlen, tworzą cień, utrzymują większą wilgotność powietrza i obniżają jego temperaturę, poprawiają nastrój, uspokajają lub pobudzają do działania. Poza tym uważa się, że odstraszają komary (Rośliny odstraszające komary na balkony i do ogrodu) – czy to naprawdę działa, nie wiem, nie sprawdziłam na własnej skórze. Aranżacja balkonu może łączyć ze sobą zarówno walory ozdobne, jak i użytkowe np. dzięki uprawie ziół (Zioła na parapecie dla początkujących – cz. 1) czy pomidorów (Uprawa pomidorów na balkonie). Jeśli stawiasz na dżunglę, to dobierz także atrakcyjne pojemniki i donice, które będą podkreślały piękno roślin i atrakcyjnie je eksponowały (Ciekawe pojemniki na rośliny).

my tiny bohemian balcony- photo by @apartmentf15:

aranżacje balkonu

Fabulous-Spring-Balcony-Decor-Ideas-45-1 Kindesign

Dorota Blatsios

8 komentarzy

    • Ze względu na to, że nie mogę się dokładnie przyjrzeć roślinie z bliska, to mam kilka odpowiedzi na Twoje pytanie. Według mnie może to być karłowa odmiana oliwki europejskiej szczepionej na pniu lub karłowy oleander pospolity szczepiony na pniu, raczej wątpię, że to jest lawenda lub fikus. Pozdrawiam!

    • Jak bardzo się z Tobą zgadzam 😉 nie mam ogrodu, ale mam balkon i rośnie tak WSZYSTKO! i ciągle miejsca mi mało 😉 ubolewam, że w miastach sadzą teraz małe karłowate liliputki i brakuje dużych drzew. Wszędzie tylko beton, kostka i płyty…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *