drzewka w donicy

Drzewka w donicy na balkonie i tarasie

Formy roślin szczepione na pniu i umieszczone w dekoracyjnej donicy, stanowią dobrą bazę i tło do różnych kompozycji, a także nadają architektoniczny ład. Umieszczone w regularnych odstępach, nadają aranżacji harmonii i porządku. Drzewka w donicy mogą zdobyć balkon i taras przez cały sezon. Po jakie gatunki najlepiej sięgnąć? Tego dowiesz się właśnie dzisiaj.

drzewko w donicy

Harmonia aranżacji

Planowanie aranżacji balkonu i tarasu może być sporym wyzwaniem dla początkujących ogrodników, którzy podoba się im każda roślina, każdy pojemnik i dodatek. Dlatego dobrą strategią jest realizowanie wymarzonej kompozycji krok po kroku. Drzewka w donicy szczepione na pniu są ciekawą architektoniczną bryłą, która jest idealna jaki początek roślinnej aranżacji – tworzą tło, gdy mają tylko liście, grają główną rolę, gdy zakwitają. Przeważnie są to formy kuliste szczepione na pniu o różnej wysokości. Umieszczone w ozdobnej donicy, dobrze wyglądają także postawione bez towarzystwa innych gatunków.

Przygotowanie donicy

W sklepach dostępne są rośliny umieszczone w niezbyt dużych pojemnikach, dlatego zaraz po przyjechaniu do domu dobrze jest je przesadzić do większej donicy. Zaletą przesadzania jest rozluźnienie korzeni, umożliwienie im swobodnego rozwoju i uzyskanie ich lepszego napowietrzenia. Poza tym większa bryła ziemi lepiej będzie chronić przed wiosennymi i jesiennymi chłodami. Ponadto nawóz długo działający znajdujący się w nowym podłożu, będzie stymulował roślinę do intensywnego krzewienia.

Przesadzając roślinę, należy wybrać pojemnik większy od tego, w którym rósł wybrany okaz – jednak nie zbyt duży, żeby nie zachwiać proporcji między zieloną górą a dolną korzeniową częścią. Na dno donicy wsypuje się 2-3 cm warstwę drenażu np. keramzyt, żwir, drobne kamyki lub gruby piasek, keramzyt, spotyka się także drenaż w postaci potłuczonych talerzy. Zadaniem drenażu jest odprowadzanie nadmiaru wody z gleby, gromadzenie wilgoci potrzebnej roślinom i doprowadzanie tlenu dla korzeni. Po wyjęciu rośliny z doniczki, wykładamy ją do nowego pojemnika i obsypujemy ziemią ogrodniczą. Trzeba zwrócić uwagę, aby nie sadzić okazu głębiej niż rósł do tej pory.

Zaleca się przesadzanie co roku do większej donicy, jednak jeśli widać, że roślina ma jeszcze miejsce i jest jej dobrze, można się z tym zabiegiem wstrzymać 2-3 lata. Pamiętaj jednak, że na czas zimy drzewka w donicy trzeba zabrać domu, ponieważ tak mała bryła ziemi nie uchroni korzeni przed przymrozkami.

Znalezione obrazy dla zapytania doniczka lawenda balkon

Pielęgnacja roślin

Aby drzewka w donicy były atrakcyjne i stanowiły ciekawą dekorację, muszą być prawidłowo pielęgnowane. Należy pamiętać o regularnych zabiegach takich jak:

 • podlewanie,
 • usuwanie zaschniętych liści i kwiatów,
 • przycinanie pędów (żeby się drzewko ładnie rozkrzewiało),
 • nawożenie,
 • przeglądanie gałązek w poszukiwaniu oznak chorobowych i żerowania szkodników.

Drzewka w donicy – gatunki ozdobne

Po jakie gatunki drzewek szczepionych na pniu najlepiej sięgnąć? Na początku po te, które są łatwe w uprawie. Pamiętaj, że drzewka w donicy to często wieloletnie gatunki, więc jeśli planujesz zmieniać aranżacje co roku, wybierz niezbyt wymagające okazy.

 • Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia), lawenda francuska (Lavandula stoechas), lawenda hiszpańska (Lavandula dentata)

Lawendy od lat cieszą się popularnością ze względu na ich łatwość uprawy, niezbyt duże wymagania, różnorodność form, a także pięknie pachnące kwiaty. Szczepione mogą być na pniach o różnej wysokości. Najlepiej rosną na słonecznym balkonie osłoniętym od wiatru. Dobrze znoszą okresowe niedobory wody, ale nie tolerują przelania. Lawenda wąskolistna jest odporniejsza na mróz i powinna przetrwać zimę poza domem, z kolei pozostałe gatunki są bardziej wrażliwe. Po kwitnieniu należy obciąć kwiatostany, które nie wyglądają estetycznie. Wykonuje się dwa typy cięcia – delikatne na jesień oraz silne (nawet o 1/3 długości pędów) na wiosnę w celu stymulowania rozkrzewiania.

 • Oliwka europejska (Olea Europeana)

Oliwki w naturze są sporymi drzewami, jednak odmiany karłowe przeznaczone do uprawy w domu nie osiągają takich rozmiarów. Dodatkowo intensywne przycinanie powoduje zmniejszenie korony i jej zagęszczenie. Wymaga jasnego i ciepłego (22-24 st) stanowiska, regularnego podlewania, choć znosi okresowe niedobory wody, więc będzie to idealna roślina dla zapominalskich. Te drzewka w donicy rzadko zakwitają i owocują w warunkach domowych, jednak będą idealnym tłem dla innych, kwitnących gatunków. Oliwki są dostępne w wersji szczepionej na pniu, a także jako niskie krzewy.

 • Oleander pospolity (Nerium oleander)

Cechą dekoracyjną oleandrów są piękne kwiaty pełne lub pojedyncze w kolorach różowym, fioletowym, białym, czerwonym i żółtym, Kwitnie dość długo – od maja do września w zależności od odmiany. Wymaga jasnego stanowiska i regularnego podlewania. Wykonując intensywne i regularne cięcie można znacznie zmniejszyć jego rozmiary oraz zagęścić koronę. Odmiany szczepione na pniu rosną są bardziej polecane na balkony i tarasy. Jeśli posiadasz dzieci to pamiętaj, że kwiaty i liście oleandrów są trujące!

drzewka w donicy

Drzewka owocowe w donicy

Jeśli jednak planujesz balkon o charakterze typowo użytkowym, to zdecydowanie wybierz karłowe odmiany drzewek owocowych. Są one dość trudne w uprawie i wymagają wielu regularnych zabiegów (np. mocne cięcie), jednak odwdzięczają się pysznymi owocami. Drzewka w donicy potrzebują słonecznych i ciepłych stanowisk, osłoniętych od wiatru. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na zapotrzebowanie roślin na wodę, które może być duże szczególnie w trakcie lata.

 • Jabłoń

Do pojemników polecane są odmiany ‚Delegrina’ oraz ‚Delbarestivale’, których owoce dojrzewają na początku września. Wysokość pnia do koronki wynosi ok. 50 cm.

 • Grusza

W pojemnikach można uprawiać odmianę ‚Garden Pearl’ oraz ‚Garden Red’, które dojrzewają odpowiednio w połowie października i na początku września. Wysokość pnia tych drzewek, liczona do początku korony, to 40 cm.

 • Brzoskwinia

Odmiana karłowa Honey Gold’ ma kwiaty różowe i wytwarza zielono-żółte owoce. Polecana jest także odmiana ‚Honey Red’ o owocach różowe z rumieńcem. W ciągu 5 lata korona może dorosnąć do 1,2 m średnicy.

 • Morele

Odmiany moreli ‚Aprigold’ i nektaryny ‚Rubis’ zakwitają w kwietniu. Wytwarzają smaczne owoce.

drzewka w donicy

Dorota Blatsios

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *