jarmuż na balkonie

Jarmuż na balkonie – uprawa, wymagania i pielęgnacja

W tym roku postanowiłam uprawiać jakieś nowe warzywko. Padło na jarmuż, bo jadłam go w ubiegłym roku wykorzystałam go do obiadu. Wtedy kupiłam go na targu, jednak cena za jeden pęczek trochę mnie odstraszyła. Postanowiłam sama zacząć uprawić jarmuż na balkonie i tak się zaczęło…

jarmuż na balkonie

Jarmuż – co to za jeden?

Jarmuż (Brassica oleracea L. var. sabellica L.) to bardzo stara roślina należąca do rodziny kapustowatych. Doceniany był już w starożytności jako gatunek o walorach ozdobnych, a także smakowych. Jarmuż zaliczany jest do roślin dwuletnich, które w pierwszym roku wytwarzają rozetę liściową, a w następnym zakwitają i dają nasiona. Jest mrozoodporny (czyli nie przemarza w zimie) i osiąga nawet do 1,50 m wysokości.

Tyle w teorii. Posiadacze ogrodów mogą sobie pozwolić na uprawę jarmużu przez dwa sezony, jednak na balkonach panują nieco inne warunki – zimniej i bardziej wietrznie. Trudno przezimować to warzywo ze względu na niedostateczną izolację termiczną donicy w zimie. Dlatego co roku wysiewa się nowe nasiona, konsumuje liście, a przed zimą likwiduje uprawę. Jarmuż na balkonie można potraktować jako gatunek jednoroczny, chyba, że ma się możliwości przezimowania roślin.

Rozsada jarmużu

Na początku wiosny w szaleństwie ogrodniczych zakupów zgarnęłam z regału z nasionami także jarmuż. Niestety na opakowaniu nie było zamieszczonej informacji o nazwie odmiany, dlatego trudno było przewidzieć docelowe rozmiary. Jednak rośliny w skrzynkach balkonowych zawsze są trochę mniejsze nić ich ogrodowe odpowiedniki.

Nasiona wysiałam pod koniec kwietnia do małej doniczki. Nie chciałam za dużo roślin, więc wysiałam 6 nasion, z czego wykiełkowało 5. Pojemnik postawiłam na słonecznym parapecie i delikatnie zrosiłam wodą. Pierwsze listki pojawiły się po 10 dniach, jednak nie przesadzałam od razu jarmużu do docelowej donicy, tylko dałam mu trochę porosnąć. Dopiero gdy miał po 4-5 liści właściwych i ok 10 cm wysokości przesadziłam go do skrzynki balkonowej. Zdecydowanie trzeba pamiętać o zachowaniu odległości między roślinami 20-25 cm jeśli będziemy regularnie podjadali listki. Przy większym zagęszczeniu nie będą mogły się w pełni rozwijać i silniejsze okazy zdominują donice, a mniejsze nie będą mogły urosnąć.

Jeżeli jarmuż ma być uprawiany w ogrodzie to trzeba zachować rozstawę 50×50 cm między roślinami. Można go uprawiać po cebuli, sałacie, fasoli, marchwi, szpinaku, natomiast sadzenie na stanowisku po innych roślinach kapustowatych sprzyja powstawaniu chorób i żerowaniu szkodników.

O wytwarzaniu rozsady możesz także przeczytać w artykule Pierwsze siewy w tym sezonie – rozsady ziół, pnączy jednorocznych i pomidorów.

jarmuż na balkonie

Jarmuż na balkonie – wymagania

Nie jest to zbyt wymagające warzywo, dlatego świetnie sprawdzi się w skrzynkach balkonowych. Zaleca się sadzenie roślin do podłoża przeznaczonego dla warzyw i ziół, które ma dodatek piasku. Jarmuż na balkonie potrzebuje słonecznego stanowiska, ponieważ w cieniu gorzej rośnie i jest bardziej podatny na choroby. Również preferuje przewiewne miejsca, które chronią przed żerowaniem szkodników. Wymaga regularnego podlewania i nawożenia naturalnymi nawozami np. gnojówką z pokrzywy.

Zbiory

Zbiera się całe liście, jednak do potraw należy wycinać twarde łodyżki. W ogrodach zbiory wykonuje się dopiero późną jesienią lub zimą spod porywy śnieżnej, ponieważ przemarznięte liście lepiej smakują. Jednak dla posiadaczy balkonów trudno utrzymać uprawę do tak późnej pory roku i spokojnie mogą ucinać dolne, młode liście po kilka sztuk już w lipcu. Mają one delikatny smak i świetnie sprawdzą się jako jeden ze składników mieszanek sałat.

W kuchni można używać młode liście do sałatek, do duszonych potraw (podobnie jak szpinak) i jako składnik zdrowych soków. Do gotowania trzeba użyć dużo liści jarmużu, ponieważ pod wpływem temperatury miękną i zmniejszają swoją objętość.

Zastosowanie dekoracyjne jarmużu

Jarmuż na balkonie i w ogrodzie ma ogromne walory dekoracyjne dzięki kędzierzawym i pofalowanym liściom. Odmiany o bordowych liściach świetnie będą komponowały się na rabacie z roślinami o kontrastowych kwiatach.

jarmuż

Dorota Blatsios

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *