Wąski ogród – rośliny, aranżacja, dodatki

Małe, a także podłużne działki, są bardzo specyficznymi przestrzeniami wymagającymi dokładnego przemyślenia. Szczególnie istotne jest to przy aranżowaniu ogrodu. Stosując odpowiednie metody wizualnego powiększania przestrzeni oraz właściwie dobierając rośliny, wąski ogród może stać się zieloną oazą wypoczynku lub miejscem spotkań. Dzisiaj dowiesz się jak to zrobić!

wąski ogród
Projekt Dom przy Migdałowej 3 KRK1270 z przykładem zagospodarowania wąskiej działki.

Wąski ogród – sztuka kompromisu

Planując wąski ogród należy pamiętać o dostosowaniu projektu do potrzeb domowników jeszcze na etapie budowania domu. Może to być o wiele trudniejsze zadanie niż mogłoby się wydawać, gdyż będzie trzeba zrezygnować z dużych form, większych drzew i krzewów, na rzecz funkcjonalnych rozwiązań. Planowanie wąskiego ogrodu wiąże się ze sporymi ograniczeniami wynikającymi z konieczności wybrania konkretnych rozwiązań. Rodzina musi zastanowić się na czym jej najbardziej zależy, a z czego może zrezygnować. Np. czy będą korzystali z ogródka warzywnego czy w zamian wolą mieć duży trawnik z tarasem.

Wąski dom – na co zwrócić uwagę?

Podobnie wygląda kwestia samego domu, jednak można sobie z tym poradzić wybierając odpowiedni projekt. Konieczność zmniejszenia powierzchni zabudowy (co warunkuje wąska działka) sugeruje wybór projektu piętrowego budynku z piwnicą, dzięki czemu można uzyskać dużą i funkcjonalną powierzchnię użytkową. Dobrym rozwiązaniem są także domy z antresolą, które są bardziej doświetlone i przestrzenne, podobnie jak kuchnie połączone z salonem – takie rozwiązania powiększają przestrzeń. Dom na wąskiej działce jest kompromisem pomiędzy projektem pasującym pod względem pasującej szerokości, funkcjonalnością budynku, a pozostawieniem miejsca na ogród, taras czy urocze patio.

Koncepcja ogrodu – linie proste przede wszystkim

Sposób zaaranżowania wąskiej działki stawia poważne wyzwanie przed projektantem. Warto wtedy przeanalizować całość koncepcji w oparciu o wybrany projekt domu na wąską działkę, który może wiele ułatwić poprzez sugerowanie oczywistych rozwiązań. Prosta i wydłużona bryła budynku będzie tworzyć spójną całość z ogrodem o liniach i kątach prostych. Należy jednak bezwzględnie unikać osi kompozycyjnych biegnących wzdłuż działki, a skupić się na poprzecznym sposobie aranżowania, który poszerza optycznie działkę. Równie ciekawy efekt można osiągnąć obracając linie o 45° lub 60° względem ogrodzenia ogrodu. Odciągnie to wzrok od dłuższych granic działki i wizualnie ją powiększy oraz da sporo miejsca na sadzenie roślin.

Punkty centralne kompozycji

Elementy przykuwające wzrok są pożądane w każdej kompozycji. Może to być posąg, fontanna, niecodzienne rośliny, które sprawią, że wąski ogród będzie niepowtarzalny. Elementy te ustawione w odpowiednim miejscu tworzą osie kompozycji. Ważne jest aby stawały się widoczne dopiero po wejściu w głąb ogrodu, ponieważ to stwarza wrażenie dużej powierzchni działki. Wszystko, co wymaga podejścia i zajrzenia, powoduje, że ogród staje się tajemniczym miejscem. W ogrodach formalnych główny element może znajdować się na środkowej osi kompozycji.

wąski ogród

Wąski ogród – dobór roślin

Wąski ogród korzystnie się prezentuje jako geometryczna aranżacja, natomiast swobodne kompozycje powodują chaos. Najważniejszą zasadą jest umiar w zastosowanych gatunkach. Polecane są rośliny o dekoracyjnych liściach ozdobnych cały sezon. Warto także zastosować gatunki zimozielone, czyli takie, które mają liście cały rok i stanowią szkielet kompozycji. Nie powinno się stosować roślin o zbyt wielu barwach i fakturach, ale trzeba tak dobrać nasadzenia, aby kompozycja była atrakcyjna cały rok. Szczególnie w wąskich ogrodach należy wziąć pod uwagę dekoracyjność zimą, gdyż to właśnie ten obraz będziemy oglądać w trakcie chłodniejszych dni przez swoje okno. Rośliny warto posadzić nieco gęściej niż należało by to robić w dużym ogrodzie, jednak trzeba pamiętać o regularnym przycinaniu i formowaniu. Niedopuszczalne jest zostawienie krzewów samych sobie, gdyż wprowadzą niepotrzebny bałagan, a rośliny będą się zagłuszały nawzajem.

Przeczytaj także Krzewy iglaste polecane do małych ogrodów – formy miniaturowe

Drzewa iglaste Drzewa liściaste Krzewy
Jodła koreańska ‘Brevifolia’ Surmia bignionowa ‘Nana’ Berberys Thunberga ‘Aurea’, ’Maria’, ’Erecta’, ‘Green Carpet’, ‘Golden Ring’, ‘Atropurpurea Nana’
Cyprysik nutkajski ‘Pendula’ Głóg pośredni ‘Paul’s Scarlet’ Klon palmowy
Cyprysik groszkowy ‘Filifera Nana’ Śliwa wiśniowa ‘Pissardi’ Budleja dawida ‘Pink Delight’
Cyprysik japoński ‘Drath’ Wiśnia piłkowana ‘Amanagawa’ Karagana syberyjska
Miłorząb dwuklapowy ‘Variegata’ Wiśnia piłkowana ‘Kazan’ Bukszpan wieczniezielony ‘Suffriticosa’
Jałowiec nadbrzeżny ‘Schlager’ Wiśnia pospolita ‘Umbraculifera’ Wierzba całolistna ‘Hakuro-nishiki’
Jałowiec sabiński ‘Variegata’ Jarząb pospolity ‘Fastigiata’ Żarnowiec ‘Allgold’
Modrzew japoński ‘Stiff Weeper’ Brzoza brodawkowata ‘Youngi’ Hortensja ogrodowa
Świerk biały ‘Conica’ Wiąz ‘Camperdownii’ Lawenda wąskolistna
Sosna górska ‘Mops’

 

Wierzba babilońska ‘Tortuosa’ Tawuła japońska ‘Froebelii’, ‘Goldflame’
Żywotnik zachodni ‘Globosa’, ‘Hoseri’, ‘Golden Glob’ Różaneczniki, azalie, wrzosy, wrzośce


wąski ogród

 

Dorota Blatsios

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *