nawóz substral

Nawóz Substral Naturen pomidory i zioła – recenzja

W okolicach kwietnia, gdy rozsada moich pomidorów jeszcze znajdowała się w kuwetkach mini-szklarni, zauważyłam, że roślinki zaczynają mieć coraz bardziej fioletowe liście, szczególnie te dolne. Postanowiłam z tym walczyć, więc poszukała możliwych rozwiązań i wybrałam nawóz Substral Naturen do pomidorów i ziół. Chcecie wiedzieć jak się sprawdził?

nawóz substral

Przyczyna fioletowych liści – brak fosforu

Pojawianie się fioletowego zabarwienia na dolnych, starszych liściach wskazuje na brak fosforu (P) w roślinie. Nie wynikać ze zbyt małej zawartości tego składnika w glebie, ale powodem może być zbyt niska temperatura podłoża, która uniemożliwia prawidłowe pobieranie fosforu. Taki objaw może pojawić się na każdym etapie uprawy, dlatego tak ważne jest dokładne i częste przyglądanie się roślinom! Pamiętaj, że często trzeba reagować bardzo szybko.

Na brak fosforu najlepsza gnojówka z pokrzywy

Skoro już wiedziałam co jest moim roślinkom, to musiałam działać. Na uzupełnienie niedoborów fosforu poleca się gnojówkę z pokrzywy. Aby ją wykonać trzeba zebrać 1 kg świeżych liści pokrzywy przed kwitnieniem, włożyć do pojemnika (nie może być metalowy!), zalać 10 litrami wody i odstawić na dwa tygodnie. Rozcieńczoną gnojówką (1 część gnojówki, 10 części wody) podlewa się warzywa.

Powiem Wam teraz dlaczego u mnie ten sposób kompletnie się nie miał racji bytu, a było kilka powodów. Po pierwsze: mam jedynie dwie skrzynki balkonowe z pomidorami i do końca 2020 roku nie zużyłabym tej gnojówki. Po drugie: mój balkon nie jest duży i nie mam miejsca na trzymanie fermentującej gnojówki o „olśniewającym” zapachu. Po trzecie (i najważniejsze): małe rączki bardzo energicznego i ciekawskiego dziecka na pewno chciałyby sprawdzić co to jest w pojemniku. Poza tym mogę się założyć, że chciałby sprawdzić jak głośno pluskają samochodziki wpadające do gnojówki. Także potrzebowałam innego rozwiązania

Nawóz Substral Naturen – naturalny i sklepu

Skoro musiałam zdecydować się na gotowy nawóz, wiedziałam, że musi być naturalny (bo karmię rodzinkę warzywami z balkonu) i nadawać się do pomidorów i ziół. Gdyby jeszcze był do roślin kwitnących, to byłabym w siódmym niebie, ale chyba takiego jeszcze nie wyprodukowali. W sklepie ogrodniczym spędziłam ponad godzinę na studiowaniu etykiet, składów i przeznaczenia poszczególnych nawozów. Wybrałam Substral Naturen przeznaczony do pomidorów, papryki (i innych warzyw) oraz ziół.

Nawóz organiczny do pomidorów i ziół z guano

Taki napis widnieje na etykiecie z tyłu butelki. Nawóz przeznaczony jest właśnie dla takich osób jak ja, czyli pasjonatów ogrodnictwa działkowego i balkonowo-pojemnikowego. Producent podaje, że zawiera dodatek ptasiego guano pozyskanego ze złóż kopalnych, a wydobycie nie zagraża siedliskom pingwinów Humboldta i innych ptaków morskich.

Co to jest to guano? Są to odchody ptaków (głównie kormoranów, pelikanów i głuptaków), które żyją na zachodnich wybrzeżach Ameryki Południowej. Stanowią cenny nawóz naturalny bogaty w fosforany wapnia i magnezu.

Poza guano, nawóz Substral Naturen zawiera także:

  • azot (N) całkowity 3 %, w tym pochodzący z substancji organicznych 2,7%,
  • fosfor w postaci pięciotlenku fosforu (P2O5)2%,
  • potas w postaci tlenku potasu (K2O) 5%, w tym 4,9% to potas rozpuszczany w wodzie.
  • Zawartość substancji organicznej to 40%.

nawóz substral

Jak używać? Teoria i rzeczywistość

Producent podaje, żeby w uprawie pomidorów i papryki dawać 1/2 nakrętki lub cała nakrętka na 2 litry raz na tydzień. Z kolei zioła zasila się 1/2 nakrętki na 2 litry wody raz na dwa tygodnie, a gatunki o niskim zapotrzebowaniu (bazylia, melisa, mięta) raz na 4 tygodnie.

Przyznam, że jestem dość leniwa jeśli chodzi o takie planowanie co i kiedy muszę nawozić i jeszcze pamiętać jaką dawką – zwyczajnie nie mam głowy do tego. Mam różne zioła i pomidory, ale do wszystkiego używam 1 nakrętkę na 2 litry wody – u mnie około 0,7 nakrętki na 1,7 litra bo taką objętość mają butelki po wodzie z biedronki. Żeby w ogóle o tym pamiętać, to zabieg ten robię w tym samym momencie na wszystkich roślinach (też na ozdobnych ale innym nawozem). Mniej więcej raz w tygodniu nawożę wszystko co mam na balkonie. Nawóz używam już około 3-4 miesiące i zostało mi mniej więcej 1/3 butelki, więc zanim skończy się sezon będę musiała dokupić nowy.

Nawóz Substral Naturen – efekty

Efekty, czyli redukcję fioletowego zabarwienia liści pomidora, zaobserwowałam dość szybko, bo po około 2-3 tygodniach nawożenia odrobię intensywniej niż podaje producent. Obie uprawiane przeze mnie odmiany zaczęły intensywnie rosnąć i wytwarzać kwiaty, zioła także szybko zakwitły. Nie zaobserwowałam ponownego nietypowego zabarwienia liści, za to rośliny mocno się krzewią i silnie rosną.

Moja opinia

Nawóz Substral Naturen przeznaczony do pomidorów i ziół spełnił moje oczekiwania i uważam go za dobry produkt przeznaczony do uprawy balkonowej. W przypadku ogródków warzywnych zużycie byłoby dużo większe (większa powierzchnia), a więc wzrosłyby koszty uprawy i należałoby zastanowić się nad innym rozwiązaniem (np. gnojówką z pokrzywy). Jedyne co mam do zarzucenia, to konieczność dokładnego rozmieszania odmierzonej dawki nawozu z niewielką ilością wody, a następnie dopełnia konewki/butelki wodą – nawóz jest bardzo gęsty i często gromadzi się na ściankach.

nawóz substral naturen

Dorota Blatsios

Powyższy artykuł nie jest reklamą, to moje własne spostrzeżenia i opinia.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *