zieleń w mieście

Zielony zakątek na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu

O tym, że popieram wszelkie inicjatywy mające na celu zazielenieć miasto, wiedzą chyba wszyscy. Sama nie raz prowadziłam warsztaty ogrodnicze dla dzieci i dorosłych, gdzie były rozdawane rośliny. W obecnej modzie na miniaturki krzewów i brak dużych drzew, szczególnie w mieście potrzeba roślin! Przykładem może być zielony zakątek dla studentów na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

zielony zakątek

Zieleń w mieście

We Wrocławiu jest bardzo dużo zieleni, choć mogłoby być jej więcej. Stare i duże drzewa powoli są wycinane, a zastępują je małe krzaczki i niewysokie drzewa (szczególnie na nowych osiedlach!). Z punktu widzenia bezpieczeństwa, średnie i duże drzewa o kruchym drewnie stwarzają zagrożenie dla ludzi i samochodów, ponieważ w trakcie silnych wichur mogą się złamać (bożodrzew gruczałowaty – Ailanthus altissima). Z drugiej strony zieleń pełni bardzo ważne funkcje, m.in: zdrowotne i biologiczne, społeczne i wychowawcze (więcej czytaj w artykule: Funkcja terenów zieleni, rzek i wysp w mieście). Nie jest łatwo osiągnąć kompromis pomiędzy bezpieczeństwem, a dobrym zaaranżowaniem zieleni. 

Zielone inicjatywy

Każda inicjatywa mająca na celu przekonanie społeczeństwa do uprawiania roślin,jest godna pochwały. Trzeba pokazywać, że zielony zakątek można stworzyć nawet na małym balkonie, a uprawa warzyw i ziół może być łatwa oraz dawać wiele korzyści. Mam nadzieję, że obiekt, który chcę Wam dzisiaj pokazać, na stałe wpisze się w tradycję Uczelni, szczególnie, że powstał przy budynku, gdzie znajduje się architektura krajobrazu i ogrodnictwo.

Zielony zakątek na Uniwersytecie

Myślą przewodnią zakątka miało być stworzenie miejsca spotkań i relaksu dla studentów, a także pokazanie alternatywy dla palących papierosy. Konstrukcja stołów i siedzisk zrobiona jest z europalet, które są już za bardzo popularne, ale stanowią tani i naturalny materiał. Nie będę wnikała w ich estetykę, choć nie przepadam za nimi. Siedziska wyłożone zostały tkaniną jutową, a wszystkie przestrzenie nad i obok nich obsadzone są warzywami, kwiatami i ziołami tworząc barwne kompozycje. Znajdują się tam także 3 drewniane skrzynie obsadzone roślinami. Całość tworzy ciekawą aranżację, choć na tak dużym dziedzińcu trochę ginie wśród betonu i szkła. Trzeba jednak podkreślać słuszność inicjatywy, bo kto wie, może za rok powstanie większy zielony zakątek.

zielony zakątek

Co tam rośnie?

W zasadzie osoba, która planowała nasadzenia, skupiła się głównie na roślinach użytkowych, a rośliny ozdobne stanowią niewielki dodatek. Wśród warzyw mamy m.in. cukinię, poziomki, pomidory koktajlowe, burak liściowy. Zielony zakątek obsadzony jest także bardzo dużą ilością różnych ziół, a także roślinami ozdobnymi dobranymi na zasadzie uprawy współrzędnej: nasturcje i nagietki. Mamy także miniaturki słoneczników, kosmos podwójniepierzasty, a także pnącza m.in. tunbergię oskrzydloną.

Więcej zdjęć zobaczysz w filmie.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=IGWQe1O2Onk[/embedyt]

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *