storczyk nie kwitnie

Dlaczego storczyk nie kwitnie?

Twój storczyk nie kwitnie od dłuższego czasu? Wytwarza kolejne liście, a kwiaty się nie pojawiają? Storczyki to w ostatnich latach najczęściej uprawiane rośliny domowe – mają wiele kolorów, atrakcyjne kwiatostany i ciekawy pokrój. Nie zawsze jednak wiemy, jak o mnie prawidłowo dbać, by ponownie zakwitły.

storczyk nie kwitnie


Przeczytaj także:


Cykl rozwojowy

Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że storczyki, podobnie jak inne rośliny, nie kwitną nieprzerwanie przez cały rok. Mają one swój cykl, w którym okres spoczynku gwarantuje im regenerację i nabranie sił przed wytwarzaniem kolejnego kwiatostanu. Jeżeli Twój okaz dopiero przekwitł, to prawdopodobnie będzie potrzebował chwili przerwy, która wiąże się z innym sposobem pielęgnacji niż dotychczas. Pamiętaj również, że storczyk nie kwitnie jeżeli został zaatakowany przez jakaś choroba lub szkodniki – wtedy koniecznie trzeba użyć odpowienich preparatów, aby wyleczyć okaz.

Okres spoczynku – podlewanie

Jak dbać o storczyki w tym czasie? Przede wszystkim należy ograniczyć podlewanie, a raczej namaczanie. Najlepiej wykonywać je raz na 3-4 tygodnie. Namaczanie polega na umieszczeniu plastikowej doniczki z rośliną w misce z odstaną wodą na około 1 godzinę. Po tym czasie okaz pozostawia się do obcieknięcia i umieszcza ponownie na docelowej osłonce. Nie używaj ponownie tej samej wody do namaczania. Dlaczego odstana woda jest najlepsza? O tym przeczytasz w osobnych artykułach: Znaczenie jakości wody w pielęgnacji roślin domowych oraz Znaczenie wody w pielęgnacji roślin domowychStorczyki w okresie spoczynku potrzebują, silniejszego niż w trakcie kwitnięcia, przesuszenia korzeni, stąd między podlewaniem przerwa aż prawie 4 tygodniowa. Pamiętaj, że okresy nawodnienia i przesuszenia są niezmiernie ważne również w trakcie kwitnienia storczyków.

pielęgnacja storczyków

Gdy storczyk nie kwitnie, przytnij korzenie i wymień podłoże!

Jest to także dobry moment, a właściwie jedyny, aby przyjrzeć się dokładnie korzeniom, wymienić podłoże i przesadzić w razie potrzeby. Najpierw wyciągnij storczyka z doniczki na suchy blat lub podłogę i dokładnie pozbądź się całego podłoża znajdującego się między korzeniami i w osłonce. Pamiętaj, że nie można używać ponownie tego samego podłoża, ponieważ może ono być źródłem zakażeń, dlatego od razu je wyrzuć! Gdy storczyk nie kwitnie możesz przyjrzeć się dokładnie korzeniom – uschnięte, podgniłe lub pożółkł, należy usuń ostrym i czystym sekatorem, pozostaw tylko te zdrowe i nie ucinaj ich nawet jeśli są nadmiernie długie.

Tak oczyszczoną roślinę umieść w dokładnie umytej i opłukanej osłonce, a wolne przestrzenie wypełnij specjalnym podłożem przeznaczonym do uprawy storczyków. Najczęściej zawiera ono korę i torf, czasem wermikulit, keramzyt lub skałę wulkaniczną, a nawet startowe dawki nawozów. Dopełniaj doniczkę podłożem momentu, aż okaz będzie stabilnie się trzymał i nie przewracał. Nigdy nie używaj tradycyjnej ziemi ogrodniczej – korzenie storczyków muszą mieć dostęp do powietrza, a ziemia im to uniemożliwia.

Ważne zasady odnośnie wymiany podłoża i przesadzania:

 • wymieniaj podłoże zawsze, gdy storczyk nie kwitnie, czyli mniej więcej co rok,
 • nie używaj ponownie tego samego podłoża,
 • przy każdym przesadzaniu umyj dokładnie osłonkę,
 • zmieniaj osłonkę na większą dopiero wtedy, gdy korzenie nie będą się już mieścić w obecnej.

storczyk nie kwitnie

Co zrobić żeby storczyk zakwitł?

Pamiętaj, że storczyki przeważnie zakwitają latem, choć nie jest to regułą. Stymulowania kwitnienia ułatwia rozpoczęcie nawożenia po około 3 miesiącach od przekwitnięcia, a także przestawienie storczyka w chłodniejsze miejsce o temperaturze 16-18 stopni w nocy. Nowe kwiaty nigdy nie powstają w tym samym miejscu, dlatego pojawienia się pędu spodziewaj się piętro wyżej. Początkowo pęd kwiatostanowy będzie wyglądał podobnie jak korzenie, jednak z czasem wyraźnie zaznaczą się miejsca, z których wyrosną kwiaty. Jak tylko to zauważysz, zacznij delikatnie podwiązywać gałązkę (nawet cienką nitką) wzdłuż bambusowego lub plastikowego palika. Dzięki temu pęd będzie atrakcyjnie rósł w górę.

Czasem się zdarza, że storczyk nie kwitnie przez kilka lat, a jedynie wytwarza liście. Daj mu czas i nie pozbywaj się go, bo może odwdzięczy Ci się pięknymi kwiatami.

A jak Ty pielęgnujesz swoje storczyki, gdy nie kwitną?

6 komentarzy

 1. A czy jeżeli zostały podcięte zdrowe korzenie, które wychodzily poza doniczkę to jest szansa, że storczyk jeszcze zakwitnie? Ostatni raz kwitnął jakieś 2 lata temu a od tamtej pory wyrastają tylko liście. „Łodyga”, na której rosną te liście jest już wyższa od osłonki. Pozdrawiam

  • Raczej to przycięcie nie powinno wstrzymać zakwitania, choć mogło trochę osłabić storczyka. Jednak po 2 latach to już na pewno się zregenerował. Możliwe, że Twój storczyk potrzebuje okresu przechłodzenia, ale przy obecnej pogodzie to raczej niemożliwe. Też miałam storczyka, który nie kwitł 5 lat, a w ostatnią zimę postawiłam go przy rozszczelnionym oknie i niedługo wytworzył pęd kwiatostanowy. Przyznam, że moje storczyki tylko w zimie kwitną, a w lecie mają okres spoczynku. Może podobnie jest z Twoim okazem. Na pewno nie wyrzucaj tego storczyka, daj mu czas 🙂 Pozdrawiam!

 2. Cześć!!! Nie wiem jak to jest ale moje STORCZYKI zaczęły rosnąć dopiero gdy nalalam im pelna osłonę wody i tak stoją cały czas i kwitną. Jak komuś o tym powiem to mi nie chce nikt uwierzyć ale to prawda. Jeżeli im brakuje wody to zaczynają kwiaty oblatywac 🙁

  • No to ja Ci uwierzę 😉 bo miałam dokładnie tak samo na poprzednim mieszkaniu – było tam bardzo ciemno i chłodno, a moje storczyki stały cały czas w wodzie i nie przestawały kwitnąć przez 2 lata! 🙂 a teraz w o wiele cieplejszym mieszkaniu, zakwitają tylko zimą, a na wiosnę pędy kwiatostanowe usychają. Także też przeczą wszelkim zasadom uprawy, podobnie jak Twoje okazy 🙂

  • Wierzę 🙂 to jest tak zwana uprawa hydroponiczna. Niektóre storczyki świetnie ją znoszą a zależy to nie tyle od gatunku co od poszczególnych osobników. Kiedys odratowałam mini storczyka któremu zgniły korzenie i trzeba było je wszystkie usunąć. Takie storczyki umieszcza sie koncowka stozka wzrostu w keramzycie i pilnuje sie by od dna byly zalane woda tak do 1cm-2cm. Obecnie ma on wiele korzonków i musi caly czas byc w nieco podmokłym keramzycie bo zasycha

   • O ciekawe 🙂 w przypadku moich storczyków ich pielęgnacja zależy także od warunków w jakich żyją, bo te same okazy w poprzednim ciemnym i chłodnym mieszkaniu stały ciągle w wodzie i nie przestawały kwitnąć, a w obecnym ciepłym i jasnym podlewam raz na 1-2 tygodnie i kwitną tylko zimą. Chyba najbardziej służył im chłodek 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *