kiedy i jak przyciąć lawendę

Przycinanie lawendy – kiedy i jak je wykonać?

Nie znam osoby, której nie podobałyby się fioletowe kwiatostany lawendy i jej delikatny zapach roznoszony przez wiatr. Sama ją uwielbiam, tym bardziej, że codziennie mogę podziwiać jej piękno i patrzeć jak się zmienia w trakcie sezonu. Sposób na długie kwitnienie? Regularne przycinanie lawendy! Dzisiaj powiem Wam jak je wykonać, aby cieszyć się jej pięknem do późnej jesieni.

przycinanie lawendy - kiedy i jak wykonać?


Przeczytaj także z czym sadzić lawendę: Uprawa róż – z czym i jak sadzić


Kiedy wykonać przycinanie lawendy?

Pierwsze cięcie pielęgnacyjne wykonuje się na wiosnę. Polega ono na usunięciu zeschniętych lub połamanych pędów oraz uformowaniu regularnego kształtu. Przycinanie lawendy sprzyja także zagęszczaniu się krzewu. Pamiętaj tylko żeby nie usuwać więcej niż 1/3 wszystkich pędów!

Drugie cięcie wykonuje się latem zaraz po kwitnieniu. Jest to bardzo waży zabieg i nie należy go pomijać. Przede wszystkim przycinanie lawendy powoduje, że roślina nie zużywa energii na wytworzenie nasion (a potrzebuje jej bardzo dużo), bo po prostu nie ma już kwiatów. Z kolei zakumulowaną siłę witalną przeznacza na tworzenie nowych kwiatostanów, które zakwitną pod koniec lata i będą zdobić krzew aż do późnej jesieni. Dzięki temu uzyskujemy atrakcyjne fioletowe kobierce nie przestające kwitnąc od lata do jesieni.


Przeczytaj także: Ogród w barwach fioletu


przycinanie lawendy

Jak przycinać lawendę?

Pierwsze cięcie wykonuje się zaraz po posadzeniu krzewu. Polega ono na skróceniu młodych i nierozgałęzionych pędów nawet o połowę. Dzięki temu dochodzi do zatrzymania wzrostu na długość, a pobudzenia pąków kątowych, z których rozwiną się nowe pędy boczne zagęszczające bryłę. To początkowe przycinanie lawendy jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na późniejszy kształt krzewu, dlatego już teraz należy mu nadać kulisty pokrój.

W następnych latach cięcia przycinanie lawendy wykonuje się w wyżej wymienionych terminach. Po zimie gałązki skraca się o około 2-3 cm, natomiast po kwitnieniu usuwa się kwiatostany wraz z 5-7 centymetrową częścią pędu. Trzeba także pamiętać o utrzymaniu kulistego kształtu krzewu, dlatego ważne jest skracanie nadmiernie wydłużonych pędów.

Czym przycinać lawendę?

Do cięcia wykorzystaj ostry mały sekator; tępe narzędzia mogą sprzyjać rozszarpywaniu tanek, a nie ich gładkiemu ucinaniu. Pamiętaj także, żeby Twoje ogrodnicze akcesoria były czyste, co zapobiegnie infekcjom bakteryjnym i grzybowym. Unikaj stosowania nożyczek lub noża – one nie są wystarczająco ostre.

Po co przycinać lawendę?

Należy pamiętać, że nie można pominąć cięcia, ponieważ usuwanie już zdrewniałych pędów, mocno osłabia roślinę i utrudnia jej wytwarzanie nowych przyrostów! Również zbyt późne przycinanie lawendy powoduje, że gorzej zimuje, dlatego nie można zwlekać z tym zabiegiem. Zaniechanie tego zabiegu sprzyja „dziczeniu” krzewów, które tracą swój pokrój oraz słabiej kwitną.

Z powyższego artykułu już wiedzie, jaki jest cen przycinania, ale zbierzmy wszystkie zalety tego zabiegu:

  • utrzymywanie kulistego pokroju,
  • zagęszczanie krzewu,
  • pobudzanie do ponownego kwitnienia jesienią,
  • stymulowanie bardziej obfitego kwitnienia.

Lavender & Blue Fescue grass. RHS Hampton Court Flower Show 2015

Przycięliście już swoje lawendy, czy dopiero się za to zabierzecie?

2 komentarze

    • Powodzenia! to naprawdę nie jest trudne – zresztą jak całe ogrodnictwo 😉 jak boisz się, że zbyt mocno utniesz pędy, to na pierwszy raz przytnij tylko kwiatostany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *