Jak suszyć lawendę i do czego ją wykorzystać?

Każdy kto ma lawendę w ogrodzie lub na tarasie, docenia jej ogromne walory ozdobne. Długie, fioletowe kwiatostany wydzielają przyjemny zapach, który przyciąga nie tylko ludzi, ale także owady pożytecznej. W ogrodach krzewy tworzą romantyczne kompozycje z różami i tawułkami japońskimi. Suszone kwiaty cieszą się także dużym zainteresowaniem. Dzisiaj dowiesz się jak suszyć lawendę i jak ją wykorzystać!

Kiedy zbierać kwiatostany?

To pytanie jest ściśle związane z terminem letniego cięcia lawendy, po którym pisałam ostatnio w artykule… Jeśli chcesz zebrać kwiatostany w idealnym momencie, zaplanuj to dużo wcześniej, najlepiej jeszcze zanim Twoja lawenda zacznie kwitnąć. Dlaczego? Ponieważ trzeba ściąć kwiaty w ściśle określonym momencie. Może nie tak bardzo „ściśle”, ale termin ma duże znaczenie ze względu na zawartość olejków aromatycznych.

Najlepszy termin to ten, gdy kwiaty zaczynają się dopiero rozwijać i pojawiają się pierwsze płatki. Zbyt wczesne ścięcie spowoduje osłabienie lub brak powstania przyjemnego zapachu. Z kolei, gdy zetniesz zbyt późno, kwiaty nie będą trzymały się na pędach i opadną.


Przeczytaj także: Przycinanie lawendy – kiedy i jak je wykonać?

Jak zbierać lawendę?

Skoro już wiesz kiedy, to teraz przejdźmy do tego – jak? Należy się uzbroić w ostry, czysty sekator, którym będą ścinane łodyżki. Do ścinania kwiatostanów najlepszy jest chłodny dzień, gdy nie ma silnego słońca i wiatru, a rośliny są suche, czyli nie wykonujemy tego zabiegu po silnym deszczu, w upalną lub wietrzną pogodę. Kwiatostany ścina się u ich podstawy, czyli zaraz nad ostatnimi liśćmi. Skoro już wiadomo jak zbierać pędy kwiatostanowe, przejdźmy do tego jak suszyć lawendę.

Jak suszyć lawendę?

Do suszenia będą potrzebne gumki recepturki i sznurek. Ścięte kwiatostany łączymy w pęczki i związujemy gumką recepturką. Dlaczego nie sznurkiem lub nitką? Odpowiedź jest prosta. Wysychające pędy tracą wodę i zmniejszają swoją średnicę, gdyby były związane nieelastyczną nitką, po prostu wysunęłyby się i spadły. Rozciągliwa gumka natomiast dostosowuje się do zmniejszającej się średnicy pęczków.

W jakim celu zatem napisałam, że potrzebujemy sznurek? Pęczki należy zawiesić kwiatostanami w dół właśnie na sznurku, który przeplatamy między gumką recepturką. Wieszamy je w suchym, przewiewnym i zacienionym miejscu. Lawenda suszona na słońcu traci swój armat i kolor kwiatów. Gdy zaobserwujemy, że lawenda już dokładnie wyschła, oddzielamy pojedyncze kwiaty od łodyżek pilnując, aby ich nie uszkodzić. Ważne jest dokładne i delikatne wykonanie tej czynności.


jak suszyć lawendę


Przeczytaj także: Ogród w barwach fioletu

Jak wykorzystać suszoną lawendę

Najłatwiejsze jest uszycie lub kupienie lnianych woreczków, które wypełnia się kwiatami lawendy. Takie zapachowe poduszeczki są świetnym sposobem na odświeżenie ubrań w szafie, bo wystarczy porozkładać je w różnych miejscach. Zobaczysz, że Twoje ubrania będą niesamowicie pachniały!

Olejek lawendowy ma wiele zastosowań – uspokaja, pomaga zasnąć, jest świetnym dodatkiem do kąpieli i masażu, ponieważ pomaga na bóle stawów. Bardzo łatwo można go zrobić w domu. Co będziesz potrzebować?

  • oliwa z oliwek
  • suszone kwiaty lawendy (olejek można zrobić też ze świeżych kwiatów)
  • słoik
  • sitko lub gaza
  • miska

Najpierw wypełnij słoik kwiatami lawendy, a następnie zalej je oliwą z oliwek. Dobrze zakręć słoik i pozostaw go w ciepłym, słonecznym miejscu na 1-2 tygodnie. Po tym czasie należy przecedzić miksturę za pomocą sitka o drobnych oczkach lub gazy, dokładnie przeciśnij wszystko ręką, żeby wydobyć ostatnią kroplę. Jeśli na tym etapie stwierdzisz, że olejek ma zbyt mało intensywny zapach, ponownie za kwiaty lawendy. Gotowy olejek przechowuje się w buteleczce z brązowego szkła (nie przepuszcza promieni słonecznych) maksymalnie przez pół roku.

Cukier lawendowy na pewno przypadnie do gustu łasuchom. Jak go zrobić? Wymieszaj suszone kwiaty z cukrem i zamknij w szczelnym naczyniu na 3 tygodnie. Po tym czasie cukier powinien być gotowy! Możesz go używać do herbaty, kawy, ciasteczek i deserów.

Lawendowy bukiet przypomni Ci jesienią i zimą o lecie. Postaw go w dekoracyjnym np. białym wazonie na stole, a przyjemny zapach będzie rozchodził się po całym pokoju. Z kolei ciekawa aranżacja będzie przyciągała wzrok. Możesz zrobić jeden duży bukiet lub kilka małych – każdy będzie niesamowicie dekoracyjny.

Jak Ty wykorzystujesz suszone kwiaty lawendy?

Dorota Blatsios

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *