Uprawy hydroponiczne w kinie Nowe Horyzonty

Ogrodnictwo otacza nas z każdej strony – czasem są to nasadzenia na skwerze czy w parku, innym razem ciekawe aranżacje w pojemnikach w centrach handlowych. Dzisiaj pozytywnie zaskoczyły mnie niesamowite uprawy hydroponiczne, którą zobaczyłam przy kasach w kinie. Dlatego chcę Wam ją dzisiaj pokazać i powiedzieć co nie co o hydroponice.

Hydroponika – co to takiego?

Najprościej mówiąc, to uprawa bez wykorzystania ziemi i tradycyjnych doniczek. Rośliny rosną w dwóch pojemnikach zanurzonych bezpośrednio w wodzie, która czasem może zawierać z specjalne dodatki lub nawozy. Pierwszy pojemnik to miejsce w których znajduje się roślina (rosnąca np. w keramzycie), a drugi – to większy zbiornik z wodą (widać na zdjęciu powyżej). Zaletami uprawy hydroponicznej jest łatwość jej założenia i zlikwidowania, czystość wynikająca z braku użycia ziemi oraz możliwość jej prowadzenia prawie w każdym miejscu.

Przeczytaj także: Znaczenie wody w pielęgnacji roślin domowych

Uprawy hydroponiczne – jak zacząć?

Jeżeli masz już wybraną roślinę i wiesz, że nadaje się ona do tego typu uprawy, możesz zabrać się za jej sadzenie w wodzie. Na początek wyjmij ją z doniczki z ziemią i zamocz w wodzie na około 2 godziny, po tym czasie dokładnie wypłucz korzenie z resztek podłoża. Następnie umieść roślinę w pojemniku z otworami, przez które będą wyrastały korzenie – mogą to być specjalne pojemniki lub zrobione prze siebie np. z opakowań po jogurcie. Do ustabilizowania rośliny wykorzystuje się specjalny granulat ceramiczny lub keramzyt. Całość przełóż do większej wodoszczelnej osłonki, w której będzie znajdowała się woda z dodatkiem nawozu.

https://www.thegreenhead.com/2016/11/self-watering-mason-jar-indoor-herb-garden.php

O takich uprawach pisałam także kiedyś w kontekście tworzenia ciekawych aranżacji ozdabiających dom: Nowe trendy roślinne – ciekawe aranżacje do domu.

Jakie rośliny nadają się do uprawy?

Przede wszystkim zioła: bazylia, oregano, rozmaryn, mięta, tymianek, szczypiorek, trawa cytrynowa, pietruszka, lubczyk, koperek, szałwia, także szpinak, rukola, sałata. Także rośliny ozdobne: bluszcz, skrzydłokwiat, fikus, dracena, paprocie, zielistka.

Przeczytaj także: Znaczenie jakości wody w pielęgnacji roślin domowych

Uprawy hydroponiczne w kinie Nowe Horyzonty

Instalacja ma kształt domu i jest zrobiona z konstrukcji w kolorze białym. Pomiędzy pionowymi elementami „ścian” domu znajdują się półki, na których poustawiane są rośliny w tradycyjnych doniczkach z ziemią oraz specjalnych pojemnikach do hydroponiki. Całość w niektórych miejscach jest podświetlona dzięki czemu wyraźnie widać korzenie roślin. Uprawa hydroponiczna w kinie pokazuje, że rośliny nie tylko wyglądają atrakcyjnie, ale także są łatwe w uprawie – bo raczej nie mają tam zbyt lekko.

uprawy hydroponiczne

W kilku miejscach można spotkać sadzonki awokado wyrastające z pestek. Wszystkie rośliny zostały dobrane pod względem atrakcyjnej zieleni liści, nie ma tu kwitnących okazów. Nadaje to ciekawy charakter surowym ścianon w budynku kina.

Moim hitem jest imbir. Wiedziałam, że można go uprawiać w doniczce z ziemią, ale nie przypuszczałam, że nadaje sie także do uprawy hydroponicznej. Muszę tego spróbować!

Co sądzicie o takich uprawach? Macie takie w swoich domach, czy może ten artykuł stał się dla Was inspiracją do stworzenia nowej?

Dorota Blatsios

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *