rośliny cebulowe

Rośliny cebulowe na balkonie – kiedy i jak sadzić?

Hiacynty, krokusy, tulipany, szafirki, żonkile. Te rośliny kojarzą się nam z wiosną, bo właśnie wtedy pokazują swoje najładniejsze oblicze. Jednak, żeby cieszyć się nimi w przyszłym roku, rośliny cebulowe trzeba sadzić już teraz. Wybierz ulubione gatunki i stwórz własną, kolorową, wiosenną kompozycję.

rośliny cebulowe

Gdzie kupować rośliny cebulowe?

Najlepiej udać się do sprawdzonego centrum ogrodniczego w swojej okolicy. Pracujące tam osoby nie tylko znają się dobrze na roślinach i potrafią doradzić w trakcie zakupów, ale także podpowiedzą jak prawidłowo obchodzić się z cebulami. Coraz częściej można rośliny sprzedawane są w sieciówkach, gdzie kuszą niskimi cenami. Trudno jednak mieć pewność w jakich warunkach były one przechowywane oraz jakiej są jakości. Bezpieczniej udać się do sprawdzonego ogrodnika, który ma w ofercie także ziemię ogrodniczą oraz różne pojemniki i preparaty potrzebne przy zakładaniu nasadzeń.

>> Przeczytaj także: Zakładanie ogrodu – wybór zdrowych roślin cebulowych i rabatowych

Jak wybrać zdrowe rośliny cebulowe?

  • Cebula ważona w dłoni nie powinna się wydawać zbyt lekka lub pusta w środku,
  • Po ściśnięciu palcami powinna być twarda,
  • Z wierzchołka cebuli nie powinny wyrastać zielone liście,
  • Zewnętrzna łuska powinna być cała i czysta, bez plam i przebarwień,
  • Podstawa cebuli musi być twarda, bez wystających młodych korzeni,
  • Lepsze są cebule z jednym wierzchołkiem niż z kilkoma, ponieważ wydają większe kwiaty i są bardziej niezawodne.

Gdzie sadzić?

Najlepszym miejscem będzie reprezentatywne miejsce w ogrodzie, jednak dla posiadaczy balkonów także jest nadzieja. Z powodzeniem rośliny cebulowe można sadzić w skrzynkach balkonowych i dużych donicach. Należy jednak pamiętać, aby pojemniki odpowiednio ochronić przed zimowymi mrozami. Zaleca się ustawić je przy elewacji, tak żeby nie dochodziło do zalewania w trakcie ulewnych deszczy oraz okryć agrowókniną. Nadmierna wilgoć może sprzyjać gniciu cebul, a w efekcie zmniejszyć liczbę kwiatów.

>> Przeczytaj także: Rośliny cebulowe – dekoracja mieszkań w lutym i marcu

Jak sadzić i czym zaprawiać cebule?

Zarówno w ziemi, jak i w pojemnikach zasada jest ta sama: cebule sadzi się na głębokości równej trzykrotnej wysokości cebuli. Jeśli planowane są nasadzenia wielogatunkowe, to każdy gatunek będzie znajdował się na innej głębokości (małe szafirki 4-5 cm pod powierzchnią ziemi, a duże cebule tulipanów 10-12 cm). W związku z tym potrzebny jest dość głęboki pojemnik, który zapewni korzeniom miejsce do wzrostu. Przed sadzeniem należy zaprawić cebule, co zapobiegnie ich gniciu i sprawi, że na wiosnę z każdej wyrośnie kwiat. Jako zaprawy polecane są naturalne preparaty: Bioczos BR w kostkach oraz Grevit 200 SL. Można też sięgnąć po środki Kaptan, Dithane, Funaben T, Merpan, Sumilex, Sarox. Przy zaprawianiu cebul koniecznie trzeba mieć ubrane rękawiczki i zachować wszelkie środki bezpieczeństwa zgodnie z instrukcją producenta!

Kiedy i jak sadzić rośliny cebulowe?

Żeby rośliny cebulowe zdobiły nasz balkon wiosną, należy je sadzić od września do końca października., choć trzeba pamiętać, że  termin nie jest taki sam dla wszystkich gatunków. Należy robić to w bezdeszczową pogodę, gdy jest w miarę sucho.

Sadzenie cebul jest stosunkowo proste, a nieduże różnice w głębokości ich umiejscowienia w ziemi ogrodniczej, nie powinny mieć większego wpływu na ich kwitnienie wiosną. Jeśli kompozycja jest wielogatunkowa, to trzeba zaplanować co będzie znajdowało się na poszczególnych poziomach. Następnie układa się cebule w odstępach 3-4 cm i przysypuje odpowiednią warstwą ziemi.

Po kwitnieniu

Gdy rośliny cebulowe będą już na końcówce swojego kwitnienia, należy zacząć ograniczać podlewanie. Sporadyczne podlewanie kontynuuje się do całkowitego zeschnięcia wszystkich kwiatów oraz liści. Jest to czas, gdy cebula gromadzi składniki potrzebne jej do zimowania. Dopiero po obumarciu całej rośliny można wykopać cebule. Pozostawia się je przez kilka dni w ciepłym, ale cienistym miejscu, a następnie otrzepuje z przyschniętej ziemi. Cebule najlepiej przechowywać w papierowych torebkach w chłodnym i suchym miejscu. Przez okres leżakowania, warto co jakiś czas je przeglądać i usuwać okazy, na których pojawiły się oznaki gnicia.

Kompozycje z roślin cebulowych

Oooooh.. I would just love this look for my front yard!

https://fineartamerica.com/featured/mixed-tulips-tulipa-with-pansies-viola-and-hyacinths-hyacinthus-in-terracotta-pots-spring-juliette-wade.html

Spring in a bucket! by nellie

http://www.daviddomoney.com/2014/09/12/plant-grow-spring-flowering-bulbs-borders-containers/

http://www.thegardenglove.com/how-to-force-spring-bulbs/

luty podsumowanie miesiąca

Dorota Blatsios

4 komentarze

  1. a jak z efektami takiego sadzenia? czy rośliny są tak samo wysokie i rozłożyste jak te sadzone w gruncie? jak wygląda nawożenie w donicy? mam jedynie doświadczenie z tymi roślinami w gruncie, ale chętnie nauczę się czegoś nowego 🙂

    • Wszystko wygląda dokładnie tak samo – rośliny osiągają podobną wysokość, choć polecam wybierać niższe odmiany, a nawożenie jest takie samo jak w gruncie (choć ja nie nawożę niczym), a podlewanie z umiarem podobnie jak inne rośliny w skrzynkach lub doniczkach. Po posadzeniu moją skrzynkę balkonową ustawiłam w miejscu, gdzie nie będzie groziło jej zalanie podczas ulewnych opadów. Jedyny minus posiadania cebul w donicach, to brak pewności, że nie przemarzną w zimie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *