ogród zimowy

Ogród zimowy – rośliny i inspiracje

Nadchodzi zima. Te słowa sprawiają, że myślimy o śniegu, mrozie i bałwanach ulepionych w ogrodzie pogrążonym w zimowym śnie. Ogrodnik jednak wie, że nie jest to czas odpoczynku, teraz trzeba zająć się roślinami domowymi, z których można stworzyć swoją własną zieloną oazę. Chcesz dowiedzieć się jakie rośliny stworzą Twój wymarzony ogród zimowy? A może szukasz pomysłu na ciekawą aranżację? Jeśli tak, to czytaj dalej!

ogród zimowy

Ogród zimowy dla każdego – w domu, w bloku

Faktem, jest, że najładniejszy ogród zimowy to ten, który jest dużym pomieszczeniem z oszklonymi ścianami i dachem, dobudowanym do domu. Czasem inwestor na etapie budowy już planuje i tworzy wstępny zarys lokalizacji z uwzględnieniem miejsca na rośliny i meble. Jednak większość osób nie jest w stanie sobie na to pozwolić na ogród zimowy ze względu na koszty – bez kilku tysięcy złotych na zbyciu, nie ma się za co zabierać. Ale nie wszystko stracone! Można stworzyć namiastkę wymarzonego ogrodu nawet mieszkając w bloku bardzo prostymi metodami. Odpowiednio dobrane i skomponowane rośliny, a także ciekawa aranżacja wnętrza, jest w stanie sprostać wymaganiom.

Ostatnio nawet coraz częściej można spotkać mieszkania, które posiadają balkony ze specjalnymi przesuwanymi, szklanymi drzwiami. Tworzą one zewnętrzną ścianę balkonu, zapewniając prawie całkowitą izolację. Wygląda to niesamowicie, a funkcjonalność jest ogromna. W takich miejscach aż się prosi o ogród zimowy!

ogród zimowy

Warunki w oranżerii

Niezależnie czy planujemy ogród zimowy z prawdziwego zdarzenia przy domu jednorodzinnym, czy jedynie chcemy zaaranżować przestrzeń w chłodniejszym pokoju mieszkania, wymagania roślin są podobne. Zima to okres, gdy słońca jest dość mało, dlatego pomieszczenie dla roślin musi być jasne, najlepiej zlokalizowane od strony południowej lub południowo-wschodniej. Planując egzotyczne gatunki, należy pamiętać, aby w oranżerii temperatura utrzymywała się w granicach 20 st. C, a dla niektórych roślin nawet mniej (do 10 st. C). Ogród zimowy powinien być ogrzewany w bardzo minimalnym stopniu, dlatego nie spełnia on funkcji dodatkowego pokoju i często przesiadywanie tam w zimowe dni nie jest komfortowe.

Jak sadzić rośliny?

Zasady obowiązują te same jak w przypadku gatunków ogrodowych czy domowych. Sadzimy do podłoża dobranego zgodnie z wymaganiami rośliny, a wielkość donicy dobieramy tak, żeby bryła korzeniowa miała miejsce na rozwój. Starannie dobrane osłony, sprawią, że ogród zimowy będzie stylowy i elegancki. Warto zdecydować się na neutralne odcienie bieli i szarości, które nie będą odciągały wzroku od pięknych roślin.

ogród zimowy

Chłodny ogród zimowy (do 10 st. C)

To chyba najchłodniejszy wariant, choć bardzo urokliwy. Chłodny ogród zimowy może być niesamowicie zielonym miejscem, jeśli dobrze dobierze się rośliny. Świetnie także będzie służył jako przechowalnia doniczkowych gatunków, które na wiosnę wystawiane są na taras.

  • Rośliny niskie: , paprotnik sierpowaty, zielistki, soleirolia, trzykrotki, orliczka.
  • Rośliny średniowysokie: fatsjobluszcz lizjański, pierwiosnek kubkowaty, asparagusy, ardizja, cymbidium, azalia indyjska, kliwia pomarańczowa, aspidistra wyniosła.
  • Rośliny wysokie: oleander pospolity, cytrusy, kordylina australijska, araukaria chilijska, dracena obrzeżona, chamaerops niski, zaślaz mieszańcowy, kamelia japońska, fatsja japońska, wawrzyn szlachetny, granatowiec właściwy.
  • Pnącza i rośliny o przewieszających się pędach:  jaśmin lekarski, winnik zmienny, bluszcze, tunbergia, cisus australijski.

Ciepły ogród zimowy (do 20 st. C)

  • Rośliny niskie: widliczki, maranta, fitonie, adiantum, begonia Bowera, pilee, kaladium, begonia zimowa, peperomia kędzierzawa, skrętniki, figowiec pnący, kalatea, białounerwiona, namatantus, sępolia fiołkowa (fiołek afrykański), skrytokwiaty.
  • Rośliny średniowysokie: echmea wstęgowata, anturium, begonia królewska, afelandra czworokątna, niedośpian ognisty, guzmania, ananas właściwy, difenbachie, sansewieria gwinejska, aglaonemy, friezea lśniąca, , nefrolepisy,  (hypoestes), pokrzywiec szorstkowłosy, skrzydłokwiat.
  • Gatunki wysokie: gardenia, szeflery, chamedora, róża chińska, figowiec (fikus) benjamina, kordylina krzewiasta.
  • Pnącza i rośliny o przewieszających się pędach: cisus rombolistny, hoja różowa, monstery, syngonium, bluszcz kanaryjski, mikania potrójna, bugenwilla gładka,  displadenia, kolumnea, epipremnum złociste, plektrantus południowy, alamanda pnąca, filodendrony, dawalia, kledodendrum Thomsona, męczennice,  scindapsus złoty.

Znalezione obrazy dla zapytania winter garden

Dorota Blatsios

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *