alokazja

Alokazja – roślina o pięknych liściach

Pisałam Wam ostatnio, że upolowałam piękną alokazję w jednym z hipermarketów. Zauroczyły mnie jej piękne liście i dekoracyjny wygląd, więc długo się nie zastanawiałam i zaprosiłam ją do mojego mieszkania. Moja alokazja ma się bardzo dobrze, więc teraz postanowiłam Wam opowiedzieć nieco o jej upodobaniach.

alokazja

Alokazja nie jedno ma imię…

Zakleśń to drugie imię alokazji, po łacinie zwanej Alocasia (Schott) G. Don. Należy do rodziny obrazkowatych. Uznawana jest za bardzo rzadki gatunek występujący we wschodnich Himalajach, tropikalnej i subtropikalnej Azji, tropikalnych rejonach Pacyfiku i wschodniej Australii. W uprawie doniczkowej można spotkać dwa gatunki alokazję Sandera (Alocasia sanderiana) oraz mieszańca – alokazję amazońską (Alocasia × amazonica).

Uprawa w mieszkaniach

Trzeba na początku powiedzieć, że alokazja nie jest łatwą rośliną i nie polecam jej początkującym ogrodnikom, a szczególnie osobom zapominalskim. Wynika to z faktu, że w naturze występuje w bardzo specyficznym klimacie tropikalnym, który trudno jest stworzyć w mieszkaniach.

Żeby alokazja była zdrowa i piękna, potrzebuje dużo miejsca, wysokiej wilgotności powietrza oraz wysokiej temperatury (20-25 st; zimą 18-20 st). Dlatego jest dość trudna do uprawy w mieszkaniach, gdzie, o ile jest dość ciepło, to o wilgotne powietrze o wiele trudniej szczególnie w okresie grzewczym. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że temperatura poniżej 16 stopni sprawia, że alokazja gubi liście i zaczyna zamierać.

Znalezione obrazy dla zapytania alocasia

Idealnym miejscem dla alokazji będzie oranżeria utrzymująca warunki podobne do tropikalnych, choć dobrze będzie się czuła także w kuchni lub w jasnej łazience. Trzeba jednak pamiętać, że nie lubi ścisku, więc nie powinno się jej stawiać z bliskim sąsiedztwie roślin. W innych pomieszczeniach trzeba bezwzględnie pamiętać o codziennym zraszaniu liści i utrzymywaniu stale wilgotnego podłoża. W przeciwnym wypadku, zaczną zasychać liście, a alokazja będzie zapadała w stan spoczynku, z którego wybudzenie jest prawie niemożliwe w warunkach domowych. Podobną reakcję można zaobserwować w przypadku postawienia alokazji w zbyt ciemnym miejscu, ponieważ jest gatunkiem światłolubnym, a cieniste stanowisko jej nie służy, podobnie jak bezpośrednie promienie słoneczne.

Alokazja lubi mieć dużo miejsca w doniczce, dlatego zaleca się przesadzanie jej każdej wiosny. Podłoże powinno być lekkie, przepuszczalne, próchnicze o lekko kwaśnym odczynie. Nie może także zatrzymywać nadmiaru wody, ponieważ roślina ta tak samo nie lubi zalania, jak i zasuszenia. Najlepiej podlewać ją przez namaczanie, czyli zanurzanie doniczki w misce z odstaną wodą na 15 minut, a po tym czasie pozostawianie do odcieknięcia. W celu utrzymania większej wilgotności powietrza, doniczkę można ustawić na mokrym keramzycie, który parując, będzie wpływać na stworzenie korzystnego mikroklimatu. Alokazji nie powinno się jej także stawiać w miejscach zbyt przewiewnych oraz bardzo suchych (nad kaloryferem).

Znalezione obrazy dla zapytania alocasia

Pielęgnacja alokazji

Od wiosny do jesieni zaleca się zasilanie alokazji nawozami wieloskładnikowymi przenaczonymi do roślin o ozdobnych liściach. W okresie od późnej jesieni i w zimie należy wstrzymać się z tym zabiegiem.

Młode okazy należy przesadzać co wiosnę, dojrzałe co 2-3 lata, gdy korzenie wyraźnie przerosną doniczkę, natomiast starszym wymienia się tylko górną warstwę podłoża.

Ze względu na fakt, że najbardziej ozdobnym elementem alokazji są liście, trzeba o nie szczególnie zadbać. Należy je regularnie przecierać wilgotną szmatką w celu usunięcia nadmiaru kurzu, a raz na kilka miesięcy zafundować roślinie porządny prysznic. Nie powinno się stosować nabłyszczaczy.

Rozmnażanie

Alokazja w warunkach domowych bardzo rzadko zawiązuje nasiona, także najłatwiej można ją rozmnażać poprzez podział kłączy lub odrosty korzeniowe, które powstają u nasady zgrubiałych pędów – odcina się je ostrym nożem i umieszcza się je w wilgotnym torfie. Podobnie jak w przypadku podziału kłączy, pobrany materiał do rozmnażania, należy ukorzeniać w ciemnym miejscu o temperaturze powyżej 26 stopni.

Uwaga!

Alokazja wydziela sok mleczny, który jest trujący, dlatego roślina ta nie powinna znajdować się w zasięgu dziecięcych rączek oraz zwierząt.

Dorota Blatsios


Też masz alokazję w domu? Jak ją pielęgnujesz? Jeśli podobał Ci się artykuł, zapisz się do newslettera, żeby nie przegapić żadnego artykułu na microgarden!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *