pilea

Pani Pilea – roślina domowa o wielu obliczach

Jeszcze kilkanaście lat temu pilea była jedną z popularniejszych roślin domowych, ale na wszystko co jest modne, przychodzi czas. Tak samo było właśnie z tą pięknością, zniknęła na trochę, by teraz znowu stać się popularną i pożądaną. Rodzaj pilea ma kilka ciekawych gatunków o atrakcyjnych liściach. Poznajcie ją: Pani Pilea!

Zdjęcie użytkownika Microgarden.

Każdy powód jest dobry

Roślin doniczkowych jest bardzo dużo, ale zaczynamy się interesować konkretnym gatunkiem dopiero, gdy pojawi się na naszym parapecie. Wtedy zaczyna się szukanie co to jeden, jak go pielęgnować i gdzie postawić, żeby było mu dobrze. Wiecie pewnie co mam na myśli. Mam tak samo jak Wy! Wczoraj byłam w dużym markecie budowlano-ogrodniczym po żarówki. Bo się przepaliły. Same z siebie. Serio. Nawet ich nie dotknęłam, tylko włącznik na ścianie przycisnęłam, a one zrobiły „bzzzyt” i nastała ciemność. Przecież to nie moja wina, że co mniej więcej pół roku w moim otoczeniu przepalają się żarówki. Swoją drogą zawsze mam paragon i wymieniam w sklepie na nowe na podstawie reklamacji, bo powinny działać 2 lata. Ale przejdźmy do sedna.

Przy okazji zakupów w sklepie budowlanym zawsze idę na dział ogrodniczy popatrzeć cóż tam ciekawego mają. Lubię upolować jakąś niedrogą, małą roślinkę, której do tej pory nie znałam, a wygląda interesująco. Często jest nawet tak, że nie wiem co kupiłam, a dopiero w domu szukam co to za stworek. I właśnie tak było tym razem.

Przeczytaj także: Alokazja – roślina o pięknych liściach

Pilea Cadiera (Pilea cadierei)

Wiedziałam, że to będzie jakaś pilea, ale dopiero po poszukiwaniach okazało się, że to pilea Cadiera. W doniczce znajduje się 5 małych roślinek, a wszystkie są niewysokie – teraz mają około 7 cm wysokości. Dolne liście są dość duże, a górne sporo mniejsze. Najbardziej podobają mi się jasne, białawe plamy na blaszkach – dzięki nim pilea trochę przypomina komarzycę, ale w taką w wersji mini, a trochę koleus. Trzy roślinki zostały przycięte przez producenta, dlatego pęd główny ładnie się rozgałęzia – pozwala mi to wysnuć przypuszczenie, że pilea lubi ostre cięcie, które atrakcyjnie ją zagęszcza. Docelowo powinna osiągnąć 20-40 cm wysokości.

Zdjęcie użytkownika Microgarden.

Pielęgnacja

Pilea rośnie w uniwersalnej ziemi ogrodniczej i nie wymaga specjalistycznego podłoża. Jednak trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu, ponieważ źle znosi przesuszenie. Najlepiej namaczać ją od dołu poprzez wkładanie do miski/pojemnika z wodą na 15 minut. Pilea lubi także zraszanie i przecieranie większych liści z nadmiaru kurzu. Najlepiej czuje się w ciepłych i jasnych pomieszczeniach w pobliżu południowego okna. W lecie jednak lepiej nie stawiać jej na parapecie, ponieważ ostre słońce może poparzyć jej liście. W upalne dni będzie świetnie czuła się po stronie północnej.

Przeczytaj także: Rośliny do domu i mieszkania na stanowiska słoneczne

Pilea – roślina na kilka sezonów

Do pilei nie można się zbytnio przywiązywać, bo niektóre gatunki po paru latach tracą swój atrakcyjny wygląd i wymagają ostrego cięcia lub rozmnożenia. Ale pozytywna strona jest taka, że bardzo łatwo ukorzeniają się z sadzonek wierzchołkowych, więc przy odrobinie szczęścia, można mieć małego klona rośliny wyjściowej.

Pilea w dekoracji pomieszczeń

W najmniej kreatywnej wersji pilea może stać po prostu na parapecie (o ile nie ma tam mocnego słońca). Bardziej wymagający dekoratorzy mogą ją wyeksponować w wiszących donicach. Jest także świetna do szklanych mini-ogrodów, które w ostatnim czasie stały się niesamowicie popularne.

Inne gatunki

Pilea peperomiowata (Pilea peperomioides)

Choć kupiłam pileę Cadiera, to marzy mi się pilea peperomiowata. Poluję na nią, bo ma bardzo ładne, okrągłe liście przypominające monety – stąd jej potoczna nazwa pieniążek. Czy przynosi bogactwo? Nie wiem, ale dam Wam znać jeśli będę miała tą pileę. Trudno ją dostać, bo swoją popularność miał kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu i teraz niewiele firm ogrodniczych je produkuje. Dlatego najlepiej mieć kolegę lub koleżankę, która poratuje małą sadzoneczką wyrastającą od korzeni. Na początku jest malutka, ale szybko pojawia się dużo okrąglutkich listków. Gdy urośnie na kilkanaście centymetrów przypomina małą palemkę. U starszych okazów osiągających do 30 cm opadają dolne liście, a górne tworzą efektowny pióropusz – twór ten wygląda niesamowicie dekoracyjnie. Oczywiście nie wszystkim musi się on podobać, ale pilea bardzo łatwo ukorzenia się z sadzonek pędowych i już po chwili mamy nową fikuśną roślinkę. Poza niesamowitym wyglądem ma inną zaletę – jest bardzo łatwa w uprawie!

Znalezione obrazy dla zapytania pilea

Przeczytaj także:Rośliny do domu i mieszkania na stanowiska słoneczne

Pilea drobnolistna (Pilea microphylla)

Ciekawy gatunek o bardzo małych liściach gęsto ułożonych na mocno rozgałęzionych, mięsistych pędach. Tworzy bardzo atrakcyjną formę przypominającą małe drzewko. W warunkach domowych łatwo kwitnie i nawiązuje nasiona. Po dojrzeniu nasiona wystrzeliwują się na odległość nawet 1 m, dlatego łatwo się zdziwić, gdy w doniczce obok pojawi się nowa sadzonka. Jest dość wymagająca pod względem wilgotności podłoża oraz powietrza.

Znalezione obrazy dla zapytania pilea microphylla

Pilea błyszcząca/peruwiańska (Pilea involucrata)

Ta pilea spotykana jest pod dwoma nazwami. Jest bardzo atrakcyjna ze względu na duże liście (8 cm długości, 3 cm szerokości) o ciekawym jasnym wzorze. Bardzo szybko osiąga wysokość 30 cm. Wymaga corocznego przesadzania, co można połączyć z rozmnażaniem poprzez podział podziemnych rozłogów. Nie jest szczególnie wymagająca – lubi miejsca jasne, ale nie bezpośrednie słońce oraz stale wilgotne podłoże.

Znalezione obrazy dla zapytania pilea

Pilea grubolistna (Pilea crassifolia)

Nazwa pochodzi od pomarszczonych liści, które wydają się być mięsiste. Ta pilea jest najwyższa ze wszystkich omawianych, bo osiąga do 40 cm wysokości. Bardzo łatwo się krzewi, dlatego tworzy zwarte gęste kępy. Jej wadą jest szybkie gubienie dolnych liści, dlatego często (co roku) należy ją mocno przycinać, żeby zachować atrakcyjny wygląd. Wymaga jasnych pomieszczeń, ponieważ, przy niedostatku światła, liście tracą atrakcyjne jaśniejsze obrzeżenie i stają się równomiernie zielone.

Znalezione obrazy dla zapytania pilea

Dorota Blatsios


Która pilea podoba Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzu!

Nie zapomnijcie także zapisać się do newslettera, dzięki czemu nie przeoczycie żadnego wartościowego artykułu!

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *