Znajdź swój kolor balkonu – barwy gorące

Dzisiaj coś dla osób, które w tym roku po raz pierwszy będą aranżowały swój balkon – dopieramy kolor balkonu do osobowości. Trochę zabawimy się w psychologa poszukującego swojego „JA” w otaczającej przestrzeni. W końcu chodzi o to, żeby czuć się dobrze w swoich czterech kątach.

Indywidualny charakter

Wiadomo, że każdy z nas ma inny charakter – jedni są spokojni i opanowani, a inni temperamentni i głodni wrażeń. Warto swoją osobowość odzwierciedlić w sposobie komponowania balkonu lub można pójść w drugą stronę i postawić na kontrast – osoby żywiołowe stworzą strefę wyciszenia, a spokojne – energetyczne miejsce pełne barw. Odpowiednio dobrane kolory balkonu do stylu całego mieszkania, sprawią, że kompozycja będzie spójna.

Z jednej strony można podążać za bezpiecznym i obecnie panującym minimalistycznym stylem, gdzie dominuje drewno, zieleń i naturalne dodatki. Z drugiej strony dodatek mocnego koloru, ożywi całą kompozycję i będzie wyglądał efektownie. Dla osób bojących się ekscentrycznych barw, mam dobrą radę – wybierz jeden kolor, który najbardziej Ci pasuje i stosują go w różnych elementach. Ważny będzie umiar, więc jeśli wybierzesz barwę np. niebieską, możesz powtórzyć ją w powłoczce poduszki, barwie kwiatów w skrzynce balkonowej. czy dywaniku na podłodze.

Kolor balkonu – myśl przewodnia

Wiem także, że są osoby lubiące eksperymenty – dla nich stworzone są połączenia kilku kolorów. Jakich? Odważnych! Można je dobierać na zasadzie kontrastów (np. zielony, fioletowy, pomarańczowy) lub podobieństw (biały, żółty, jasnoróżowy) – wszystko zależy od indywidualnej zdolności do ich łączenia. Jednak odradzam takie zestawienia osobom, które nie czują się z tym swobodnie, a takie przestrzenie ograniczają ich komfort. Kolory balkonu dobrane do charaktery użytkownika/użytkowników są bardzo ważne przy planowaniu przestrzeni.

Ważna jest też wielkość i kształt aranżowanego balkonu. Inaczej należy podejść do dużego, przestronnego miejsca, gdzie bardziej można zaszaleć lub nawet pokusić się o wydzielenie przestrzeni funkcjonalnych (strefa wypoczynkowa, dekoracyjna, itp.). O ile łatwiej wtedy wykorzystać kilka kolorów (oraz faktur), to należy robić to z bardzo dużym umiarem, gdyż łatwo wprowadzić zbędny przesyt i chaos. Z kolei na małych balkonach trzeba ogromnej precyzji i przemyślenia aranżacji – warto skupić się na jednym motywie lub barwie, które stworzą komfortową przestrzeń.

pomarańczowy kolor balkonu

Witalność i energia – tak można opisać barwę pomarańczową. Będą się z nią dobrze czuły osoby towarzyskie i otwarte, nie bojące się wyzwań. Przyroda dała nam duże pole do popisu, ponieważ w kolorze pomarańczowym jest bardzo dużo roślin jednorocznych i dwuletnich. Z jakimi kolorami pomarańcz będzie wyglądał atrakcyjnie? W wersji stonowanej: z zielenią, szarością lub bielą. W wersji energetycznej: z fioletem, błękitem, czerwienią. Warto łączyć rośliny o pomarańczowych kwiatach z gatunkami o dekoracyjnych liściach (np. kostrzewa sina, plektrantus koleusowy czy starzec popielny), które wprowadzą delikatny kontrast pokrojów. Ciekawie będą się prezentowały także połączenia z ziołami i roślinami przyprawowymi np. burak naciowy, szczypior, mięta.

Cool idea for a canopy...

Jednoroczne i dwuletnie rośliny o kwiatach pomarańczowych:

Roślina o kwiatach pomarańczowych Kontrast kolorystyczny
aksamitka rozpierzchła, tunbergia oskrzydlona,

nasturcja większa,

nagietek lekarski,

maczek kalifornijski,

gazania błyszcząca

żeniszek meksykański,

petunia ogrodowa (odmiany niebieskie, fioletowe), bratki ogrodowe (odmiany niebieskie, fioletowe), niezapominajka,

ogórecznik lekarski,

Patio Flower Ideas 25Jeśli postawisz na taki przewodni kolor balkonu, musisz być tego w 100% pewien, ponieważ jest to silna barwa, która niektórych może męczyć na dłuższą metę. Warto się więc ograniczyć i nie dokładać zbyt dużej ilości dodatków w tym odcieniu – spokojnie wystarczą jakieś lampiony, ozdobna osłonka na kwiatek lub niewielki dywanik. Pomarańczowy kolor balkonu będzie zdecydowanie atrakcyjniej wyglądał aranżacjach usytuowanych w kierunku południowym.

żółty kolor balkonu

Kolejny bardzo silny i wyrazisty kolor balkonu, to żółty. Może występować w bardzo jaskrawej odsłonie, lub delikatnej, pastelowej. Ten pierwszy wariant może sprawiać podobne trudności, jak poprzednio omawiana barwa ze względu na swoją intensywność. Żółć jest popularna w wielu roślinach jednorocznych i dwuletnich i na pewno nie będzie problemu z wyszukaniem odpowiednich gatunków. Ciekawie będzie wyglądała w połączeniu z bielą i zielenią oraz pastelowym różem, tworząc delikatne połączenia pełne harmonii i wdzięku. Świetnie skomponuje się z petuniami i bratkami (które mają bardzo wiele kolorów kwiatów) oraz ze smagliczką nadmorską i stokrotkami ogrodowymi. Natomiast w kontrastowym połączeniu z fioletem, błękitem lub intensywną czerwienią, barwa żółta będzie wyrazista i mocno pobudzająca zmysły. Tu ciekawie będą wyglądały zestawienia z petuniami o ciemnych kwiatach, werbeną, żeniszkiem meksykańskim oraz żagwinem ogrodowym.

Mid Century Outdoor Furniture | west elm bend bistro mid-century modern outdoor chevron yellow chair ...

I absolutely love this! Yellow is such a happy color!

Macetas divertidas

Jeżeli na balkonie dominuje kolor żółty, to warto sięgnąć po bardziej stonowane dodatki, które załagodzą intensywność kompozycji. Bardzo atrakcyjnym połączeniem jest biel, żółć i szarość – to zestawienie jest lekkie i delikatne, a jednocześnie wprowadza letni powiew świeżości. Świetnym dodatkiem aranżacji będą biało-żółte poduszki lub dywanik na podłodze, a także żółty wazon na szarym tle. Omawiany kolor balkonu jest tak intensywny, że powinien grać pierwsze skrzypce w całej kompozycji, a kontrastowe połączenia są dopuszczalne jedynie w skrzynkach i donicach.

czerwony kolor balkonu

Ten kolor kojarzy się z bardzo silnymi emocjami. Jest wyrazisty i odważny, na pewno nie dla każdego! Trzeba go naprawdę umiejętnie wprowadzić, ponieważ czerwień łatwo dominuje przestrzeń i wprowadza chaos kompozycji, jeśli punktów centralnych kompozycji będzie zbyt wiele. Ten kolor balkonu należy do stosunkowo trudnych, dlatego należy podchodzić do niego z rozwagą. Rewelacyjnie nadaje się do spokojnych połączeń z bielą i zielenią – świetnie będzie tu pasowała smagliczka nadmorska, petnia, czy plektrantus koleusowaty zwany potocznie komarzycą. Nawet ciekawie może wyglądać pastelowo różowa nemezja, choć w przypadku samodzielnego wysiewania nasion trzeba wziąć pod uwagę, że w sprzedaży są przeważnie miksy kolorów. Czerwień jest także doskonałą barwą do tworzenia kontrastowych zestawień – podobnie jak we wcześniej omawianych kolorach idealne są odcienie fioletu i błękitu. Tu jest duże pole do popisu – żeniszek meksykański, wilec purpurowy, kobea pnąca, petunie, bratki, żagwin nadmorski. 

Apartment Balcony 17 Result

These 14 Balcony Gardens Have Us Ready for Spring via Brit + Co

Czerwony kolor balkonu może pasować za równo do nowoczesnych i minimalistycznych balkonów, jak i wojskich aranżacji pełnych luzu i niewymuszonej sielskości. Wszystko zależy od ilości dodatkowych barw. Osoby, które obawiają się chaosu, powinny postawić na dodanie jedynie białych i szarych dodatków, które podkreślą czerwień jako główny element kompozycji. Z kolei w wielobarwnej, energicznej i odważniejszej wersji można pokusić się na ciepłe i przytulne połączenie z różem, pomarańczem i błękitem. W takiej aranżacji warto postawić jedynie na rośliny o dekoracyjnych liściach, które stworzą tło i nie będą punktem centralnym.

różowy kolor balkonu

Do ciepłych kolorów należy także zaliczyć róż, który kojarzy się z sielskimi i wiejskimi ogrodami. Lekki i pastelowy nadaje się do romantycznych aranżacji, natomiast intensywny będzie dobry dla odważnych i bardziej wprawionych ogrodników. Duża łatwość w tworzeniu takich kompozycji daje fakt, że istnieje bardzo dużo gatunków o takiej barwie kwiatów. Różowe kwiaty mają rośliny takie jak petunie, nemezja, płomyk wiechowaty, lewkonia, dziwaczek, begonia stale kwitnąca. Atrakcyjnie i pastelowo będą wyglądały połączenia różu, jasny fiolet fioletu, bieli, błękitu, z kolei do bardziej intensywnych połączeń warto sięgnąć po czerwień, ciemny fiolet i granat.

Umiejętnie używając różowe dodatki można stworzyć bardzo atrakcyjny, cukierkowy balkon, który będzie przytulny i kolorowy. Wykorzystując neutralną „bazę” w postaci białych lub szarych mebli i półek, samymi dekoracjami można stworzyć niesamowitą przestrzeń. Wystarczy wybrać intensywnie kwitnące rośliny, dobrać kolorowe donice, lampiony, a nawet wielobarwny dywanik – im bardziej cukierkowe barwy, tym lepiej! Trzeba jednak pamiętać o umiarze, ponieważ przesyt dodatków i elementów może spowodować chaos kompozycji i utrudniać relaks.

Zdjęcie użytkownika Microgarden.

Dla odważnych osób, polecam intensywne połączenia np. żółty i różowy. Pobudzają zmysły, są mocno energetyczne i tworzą ciekawą aranżację. Trzeba jednak bardzo dużo doświadczenia, żeby kompozycja miała „ręce i nogi”, ponieważ łatwo wprowadzić przesyt barw. W tym przypadku warto przestrzegać zasady „mniej znaczy lepiej” i kolor powtarzać w kilku miejscach w podobnej ilości tzn. dekoracja w jednej barwie występuje zawsze w parze z tą w drugim kolorze. Warto dodatkowo wprowadzić biel, która zharmonizuje całą aranżację i będzie jej wspólną częścią.

Armários industrias de metal que podem ser reutilizados na sua decoração.

39 Simple But Beautiful Balcony Decorating Ideas

Choć jestem osobą, która lubi wszystkie ciepłe barwy, to najbardziej spodobały mi się aranżacje z odcieniami różu. Lubię ten cukierkowy i lekki styl, choć wiem, że nie jest on łatwy w osiągnięciu. Pamiętaj, że wcale nie trzeba wydawać milionów na meble i dodatki, ponieważ można stworzyć przytulną oazę spokoju niewielkim nakładem finansowym. Cały sekret tkwi w fantazji i pomyśle.

Napisz mi w komentarzu, która aranżacja podobała Ci się najbardziej? Nie zapomnij także zapisać się do newslettera, dzięki któremu nie przeoczysz żadnego artykułu na microgarden. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *