nawóz substral

Uprawa współrzędna na balkonie – zestawienia roślin

Pewnie słyszeliście hasło „uprawa współrzędna roślin”, ale wydaje się Wam, że ma ona sens tylko w ogrodzie. A może nie macie zielonego pojęcia co to jest i na czym ona polega. Dzisiaj chcę Wam pokazać w jaki sposób można wykorzystać wzajemne korzystne oddziaływanie roślin, by stworzyć ciekawe zestawienia różnych gatunków w donicach. Okazuje się, że uprawa współrzędna roślin ma ogromne znaczenie także na tak małych powierzchniach, jak balkon.

Razem raźniej, choć nie zawsze

Przyglądając się uprawianym roślinom, można zauważyć, że jedne czują się dobrze w swoim towarzystwie, a inne wręcz przeciwnie – marnieją i a ich plon jest bardzo mały. Dzieje się tak dlatego, że niektóre gatunki pomagają sobie nawzajem lub uzupełniają się, pozwalając w maksymalnym stopniu wykorzystać potencjał gleby. Często zdarza się tak, że jedna roślina odstrasza największych szkodników drugiej, dlatego warto sadzić je razem (np. aksamitka odstrasza nicienie). Rośliny mogą mieć także różny zasięg korzeni, dlatego dobrze jest łączyć gatunki o głębokim i o bardzo płytkim systemie korzeniowym. Z kolei inne połączenia mogą spowodować nadmiernego natężenia szkodników oraz pojawianie się chorób – wtedy lepiej takich gatunków nie sadzić razem.

Główne hasłem uprawy współrzędnej mówi:

uprawa współrzędna

Podstawowe zasady uprawy współrzędnej

  1. Unikaj sadzenia obok siebie roślin o podobnym zasięgu korzeniowym – nie będą konkurowały ze sobą o wodę i składniki pokarmowe.
  2. Unikaj sadzenia roślin z tej samej grupy i rodziny np. pomidor i ziemniak. Sprzyja to powstawaniu chorób.
  3. Sadź rośliny odstraszające szkodniki – np. aksamitka odstrasza mszyce, czosnek – odstrasza większość szkodników.
  4. Sadź rośliny motylkowate, których korzenie wchodzą w symbiozę z bakteriami zwiększającymi zawartość azotu w glebie.
  5. Unikaj sadzenia obok siebie warzyw o wysokich wymaganiach pokarmowych i wodnych, ponieważ będą ze sobą konkurowały

Uprawa współrzędna na balkonie

Nie trzeba mieć ogródka, by sadzić rośliny zgodnie z zasadami uprawy współrzędnej. Nawet w donicy można sadzić warzywa i zioła, które razem będą tworzyć nie tylko ciekawe wizualnie kompozycje, ale także sprawią, że rośliny będą się świetnie razem czuły i dadzą obfity plon. Nie jest też prawdą, że potrzeba ogromnej ogrodniczej wiedzy, aby stworzyć takie zestawienia. Poniżej przedstawiam tabelę, która powie Wam w jaki sposób łączyć ze sobą poszczególne rośliny uprawowe, które nadają się zarówno do donic na balkon, jak i do ogrodu.

Tabela do pobrania: Uprawa współrzędna roślin pdf

zielony zakątek

Gotowe schematy – uprawa współrzędna w pigułce

Jak łączyć ze sobą rośliny? W poniższej tabeli znajdziecie korzystne zestawienia oraz takie, których lepiej unikać.  Zdecydowanie pozytywne oddziaływanie mają cebule, pory i czosnki, które wydzielają substancje odstraszające szkodniki. W większości przypadków można je łączyć niemal ze wszystkimi roślinami, wyjątkiem są strączkowe (fasola, groch, bub).

Dobrzy sąsiedzi: Niezgodni sąsiedzi:
wczesna marchew – cebula – szpinak sałata – pietruszka
papryka – kalarepa por – burak liściowy
późna marchew – por koper włoski – pomidor
szpinak – fasola – por – pomidor burak – seler – szpinak – fasola tyczna
fasola karłowa – burak ćwikłowy – cząber ogrodowy – sałata – rzodkiew fasola karłowa – cebula – por
seler – por pomidor – groch – marchew – burak liściowy
por – sałata cebula – marchew – rzodkiew – szpinak
marchew – sałata – szczypiorek – burak liściowy groch – fasola
pomidor – pietruszka ziemniaki – słonecznik
pomidor – seler ziemniaki – pomidor
sałata – rzodkiewki – kalarepa kapusta – gorczyca
kapusta – fasola karłowa
ogórki – koper cebulowe ze strączkowymi
dyniowate z ziemniakami
pomidor z kapustnymi
ziemniakami i rzodkiewką
marchew z kapustnymi

Większość osób na balkonach ma podłużne plastikowe skrzynki o głębokości ok 20 cm. Stwarzają one pewne ograniczenia, ale także tu można zaszaleć tworząc ciekawe i kolorowe zestawienia wykorzystując założenia uprawy współrzędnej. Co sprawi, że kompozycje będą strzałem w dziesiątkę? Kolorowe aksamitki i nasturcje, bordowo zabarwione listki buraka liściowego oraz zioła o różnym kształcie i fakturze liści. Aranżacje pełnią więc dwie funkcje – dekoracyjną i użytkową!

A co do dużych donic?

Poniższe schematy są podpowiedziami jak można połączyć ze sobą rośliny. Pamiętajcie, że większość z nich wymaga dość sporych rozmiarów pojemniki, ponieważ jest w nich sporo gatunków, a niektóre z nich zajmują dużo miejsca. Ważna jest nie tylko szerokość i długość pojemników, ale przede wszystkim ich głębokość, ponieważ większość z wymienionych warzyw wytwarza rozległy system korzeniowy.

 

To tylko propozycje, ale jeśli masz inne ciekawe pomysły na wykorzystanie uprawy współrzędnej roślin, to napisz w komentarzu!

Nie zapomnij także zapisać się do newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *