monstera

Monstera – dekoracyjne dziwadło

Jeszcze do niedawna wszyscy szaleli na punkcie sukulentów – każdy miał w domu choćby jednego kaktusa, a co po niektórzy mogli się pochwalić sporą kolekcją aloesów, eszewerii, czy fikuśnych gruboszy. Ale moda, jak to moda, ciągle się zmienia i teraz świat opanowały monstery! Nie wiadomo do końca dlaczego tak się stało, być może zachwycono się ich dekoracyjnymi liśćmi, a może to sama nazwa działa tak przyciągająco. Monstera jest obecnie motywem przewodnim prawie wszędzie i to nie tylko w ogrodnictwie. Chcesz wiedzieć o niej więcej? Czytaj dalej.

monstera

Szał na monstery

W sumie nie wiadomo kiedy monstera stała się modna i pożądana, faktem jest natomiast, że jeszcze do niedawna traktowana była bardzo po macoszemu. Ja ją kojarzę z urzędami, biurami i różnego rodzaju dużymi pomieszczeniami, z którymi nie do końca było wiadomo co zrobi. Stawiano ją wszędzie tam, gdzie nie było chętnych do dbania o rośliny, bo jakby nie patrzeć, monstera nie jest wymagająca i dobrze rośnie w cieniu. Gdy pracowałam w kwiaciarni, miałam z nią większą styczność, bo wykorzystywałam ją jako zielone tło dla bukietów. Nie jestem zwolennikiem sztucznych dodatków i celofanowym kryz, a monstera świetnie komponowała się z roślinami.

Jakiś czas temu social media zwariowały na punkcie monstery i wielu twórców sięgało po nią przy wykonywaniu zdjęć na Instagrama, czy Facebooka. Zachwycono się jej walorami dekoracyjnymi do tego stopnia, że motyw liści pojawia się na ubraniach, biżuterii, w ozdobach do wnętrz, na pościelach, na plakatach i obrazach, a nawet widziałam buty z wzorem blaszki liściowej. Sama się przyznam, że od niedawna jestem posiadaczką etui na telefon z monsterowymi liśćmi i arbuzami.

>>> Przeczytaj także: Domowe rośliny, które trudno zabić <<<

monstera
1. liagriffith.com, 2. www.ototodesign.com, 3. https://www.instagram.com/liagriffith/, 4. pakamera.pl, 5. laurensumnerstudio.com, 6. www.etsy.com/

Monstrualne dziwadło

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) to pnącze, które w naturalnych siedliskach dorasta nawet do 20 metrów długości, a z biegiem lat pędy drewnieją w postaci lian. Przeważnie wspina się po drzewach z rodzaju sabal, wykorzystując je jako podporę i owijając się wokół nich, lub płoży na ziemi. Jednak coraz rzadziej występuje w swoim naturalnym siedlisku, czyli w lasach równikowych. Na nasze szczęście gatunki i odmiany domowe nie osiągają takich rozmiarów, a ich sposób wzrostu jest mniej ekspansywny, choć nie można zapominać, że monstera jest olbrzymim pnączem. Planując sprowadzić monsterę do domu, trzeba pamiętać, że szybko osiąga spore rozmiary i w małym pomieszczeniu nie będzie dla niej miejsca. Jej liście mogą osiągać długość nawet do 1 metra (blaszka z ogonkiem). Początkowo jednak są zdecydowanie mniejsze, a ich blaszki nie mają charakterystycznych dziur. Pojawiają się one dopiero u starszych okazów, podobnie jak powietrzne korzenie, których nie wolno obcinać.

>>> Przeczytaj także: Pani Pilea – roślina domowa o wielu obliczach <<<

Czy wiesz, że…?

  • W warunkach domowych monstera zakwita bardzo rzadko, natomiast w naturze kwiatostany wytwarzane są na każdym rozgałęzieniu. W okresie kwitnienia rośliny wykorzystują zjawisko termogenezy, które polega na podnoszeniu temperatury kwiatostan nawet o 15 stopni więcej niż temperatura otoczenia.
  • Korzenie i niedojrzałe owoce zawierają kryształy szczawianu wapnia. Ich spożywanie może podrażniać układ pokarmowy, a w przypadku dostania się do oka, powoduje podrażnienie.
  • Jadalne są tylko dojrzałe owoce monstery, które swoim kształtem przypominają dużą szyszkę (30 cm długości, 6 cm średnicy), mają żółty kolor, a ich skórka bardzo łatwo odchodzi. Jak poznać, że owoc jest nie dojrzały? Kryształy szczawianu wapnia powodują silne pękanie skórki przy próbie jej obierania. Monstera ma białawy i słodki miąższ, przypominający w smaku banana lub ananasa.

Przeczytaj także: Alokazja – roślina o pięknych liściach


Uprawa i pielęgnacja – monstera w domu

Ogromna popularność monstery wynika nie tylko z jej dekoracyjnych, wielkich liści, ale także z łatwości w uprawie warunkach domowych. Jest mało wymagająca pod względem pielęgnacji, choć trzeba zapewnić jej sporo miejsca na rozwój.

Monstera najlepiej czuje się w miejscu półcienistym o rozproszonym świetle. Stanowiska słoneczne mogą powodować przypalanie liści (szczególnie latem), z kolei w cieniu blaszki będą drobne i wiotkie, a także nie będą miały charakterystycznych wcięć. Jest to roślina ciepłych pomieszczeń, ponieważ najlepiej rośnie w temperaturze 18-22 stopnie, zniesie także 15 stopni, ale jej wzrost będzie zdecydowanie wolniejszy. Zbyt długo utrzymująca się niska temperatura oraz przeciągi nie służą monsterze i mogą powodować powstawanie brzydkich, brązowych plam.

Znalezione obrazy dla zapytania monstera

Pod względem częstotliwości podlewania, można uznać monsterę za idealna dla początkujących ogrodników, ponieważ wystarczy polewać ją raz w tygodniu w lecie lub raz na dw tygodnie w chłodniejszych miesiącach. Nie lubi przelewania, choć nadmierne wysuszenie podłoża, też nie jest dla niej dobre. Trzeba natomiast pamiętać o regularnym spryskiwaniu liści i przecieraniu ich wilgotną szmatką z kurzu – jest to gatunek tropikalny, więc lubi dużą wilgotność powietrza. Nie zachęcam do używania nabłyszczaczy do liści, ponieważ monstera jest piękną rośliną samą w sobie i nie trzeba jej wspomagać w ten sposób. Jednak jeśli ktoś chce, to można wykonywać ten zabieg po zraszaniu.

Zaleca się przesadzanie młodszych okazów co roku, starszych do 2-3 lata, a u tych naprawdę dużych wystarczy wymienić górną warstwę podłoża. Najlepszym terminem tego zabiegu jest marzec i kwiecień.

Bardzo łatwe jest rozmnażanie monstery. Można to robić z sadzonek pędowych z jednym liściem i korzeniem powietrznym lub z sadzonek wierzchołkowych z kilkoma liśćmi (szybsza metoda). Fragment rośliny umieszcza się bezpośrednio w podłożu lub pozostawia w wodzie do wytworzenia korzeni i dopiero wtedy umieszcza w doniczce. Należy jedynie pamiętać o utrzymywaniu wysokiej temperatury w trakcie ukorzeniania (25-30 st).

1. sporteluxe.com, 2. www.instagram.com/urbanjungleblog/, 3. www.etsy.com

Dorota Blatsios

3 komentarze

    • Ciemne plamy na liściach monstery robią się pod wpływem przemarznięcia rośliny lub stania w zbyt chłodnym stanowisku. Możliwe, że Twój okaz przemarzł w transporcie lub postawiłaś go w zbyt chłodnym miejscu w mieszkaniu. Spróbuj postawić ją w cieplejszym pokoju i daj jej czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *