Zielistki – łatwe w uprawie, ozdobne z wyglądu

Ci, którzy dobrze pamiętają XX wiek, wiedzą, że zielistki były jednymi z najpopularniejszych roślin w urzędach, szkołach i biurach. Dlaczego? Ponieważ mają tak małe wymagania, że nie trzeba było ciągle koło nich chodzić, chuchać i dmuchać, a wyglądały atrakcyjnie cały czas. Można więc uznać, że łączą kilka cech pożądanych przez początkujących ogrodników – łatwe w uprawie, tolerancyjne na zapominalstwo i atrakcyjne. Chcesz dowiedzieć się więcej o zielistkach? Czytaj dalej!

zielistki

Łatwa i popularna

O ile nie mogę wypowiadać się za całe ubiegłe stulecie, to na temat ostatnich 10-15 lat mam jakieś pojęcie. Zielistki pamiętam ze szkoły podstawowej – stały w salach i na korytarzu zaraz obok wielkich paproci, które chyba także można uznać za roślinny symbol XX wieku. Popularność tych dwóch roślin wynikała z kilku faktów: trudno było dostać inne gatunki, a poza tym rośliny te łatwo się rozmnażają, więc szczepki dostawało się od mamy, cioci, babci, kuzynki, czy dziadka. I tak to się kręciło w kółko. Gdy stopniowo zaczęły do nas napływać inne kwiaty doniczkowe, te które mieliśmy w domach wcześniej, nagle zeszły na boczny plan, a główne skrzypce zaczęły grać egzotyczne piękności. Obecnie jednak wraca moda na zapomniane gatunki i właśnie zielistki są do nich zaliczane.

>>> Przeczytaj także: Alokazja – roślina o pięknych liściach <<<

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)

Tak brzmi cała nazwa zielistki, która zaliczana jest do rodziny szparagowatych (tak, do tej samej co szparagi ze sklepu). Pochodzi z Afryki, ale uprawiana jest na całym świecie zarówno jako roślina ogrodowa w cieplejszych rejonach, jak i pokojowa, tak jak w Polsce. Często spotykam się z określeniem „taka ładna trawka” i w sumie dużo to mówi o zielistkach, bo jej ozdobą jest pióropusz długich liści osiągających nawet do 50 cm. Przyglądając się dokładniej, często także można zauważyć wyrastające rozłogi z maluszkami na ich końcach. Właśnie w taki sposób rozmnażają się zielistki. Nawet jeśli nie mają korzeni, to wystarczy je uciąć i umieścić w ziemi, a szybko się ukorzenią i zadomowią. Jeśli jednak nie oddzielimy potomstwa od rośliny-matki, takie rodzinne przedszkole może dość długo rosnąć razem. Jednak dopiero po usamodzielnieniu maluszków, mogą się one w pełni rozwinąć i pokazać swoje piękno.

>>> Przeczytaj także: Rośliny doniczkowe do cienia – 10 ciekawych gatunków <<<

zielistki

Uprawa w mieszkaniu – warunki

Jak już Wam pisałam, zielistki są łatwe w uprawie. Przede wszystkim są bardzo tolerancyjne, dlatego świetnie nadają się dla początkujących ogrodników. Mogą stać z dala od okna, nawet w pokojach od zachodniej strony, gdzie słońca jest jak na lekarstwo, będą się atrakcyjnie rozwijać. Zbyt małą ilość słońca będzie szybko widać po roślinie – stanie się blada i będzie nienaturalnie wyrastać w górę.

Zielistki dobrze znoszą zapominanie o podlewaniu (o ile zdarza się to sporadycznie), choć preferują spotkanie z konewką 2-3 razy w tygodniu. Bardziej niż wilgotne podłoże, potrzebują regularnego zraszania i przecierania ich wilgotną szmatką. W zbyt suchych pomieszczeniach mogą zasychać końcówki liści, które zaczynają wyglądać jakby coś je nadgryzło. Podobny efekt przynosi niedostatek oraz nadmiar wody – zielistki szybko nam „mówią” jeśli coś jest nie tak.

>>> Przeczytaj także: Znaczenie wody w pielęgnacji roślin domowych <<<

Zielistki – pielęgnacja i rozmnażanie

Zielistki dobrze jest przesadzać do większej donicy, gdy korzenie całkowicie opanują stare lokum. Warto natomiast pamiętać o wymianie podłoża co 2-3 lata. Nie są to rośliny szczególnie wymagające odnośnie podłoża, więc zwykła ziemia kwiatowa będzie dla nich optymalna. Jednak ważne jest regularne nawożenie preparatami przeznaczonymi do roślin o ozdobnych liściach.

W trakcie wzrostu, zielistki wytwarzają sporo roślinek potomnych na długich rozłogach. Gdy osiągną kilka centymetrów długości, można je oddzielić i posadzić w nowej doniczce. Najlepszy do tego termin przypada na na wiosnę oraz pod koniec lata. Z racji, że zielistki szybko tracą swój „trawkowaty” kształt, a do cięcia nie za bardzo się nadają, warto zastępować starszy okaz, młodym świeżakiem. Podobnie wygląda sprawa w przypadku wielu innych roślin domowych np. pilea Cadiera także wymaga takiego sposobu odmładzania.

zielistki

Uprawa hydroponiczna

Zielistki nadają się także do, popularnych w ostatnim czasie, upraw hydroponicznych, czyli takich, w których nie używa się ziemi jako wody, ale korzenie rośliny mają bezpośredni kontakt z wodą. Można kupić specjalne pojemniki do tego typu uprawy lub stabilnie umieścić roślinę w keramzycie, który będzie stale wilgotny. Są to ciekawe metody uprawy, jednak początkującym ogrodnikom zdecydowanie polecam wersję tradycyjna z doniczką i ziemią.

Dorota Blatsios


Jeśli spodobał Ci się artykuł, to zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Napisz mi także o jakiej innej roślinie doniczkowej chcesz poczytać.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *