medinilla wspaniała

Medinilla wspaniała – egzotyczna roślina doniczkowa

Jest taka grupa ogrodników-maniaków, którzy wyszukują ciekawych gatunków, polują na nie w kwiaciarniach, bo muszą, po prostu muszą je mieć. Nie zdziwicie się, że ze mną nie jest inaczej. Jakiś czas temu wpadła mi w oko medinilla wspaniała, która oczarowała mnie swoimi kwiatami oraz pokrojem. Jednak cena w centrum ogrodniczym trochę mnie powaliła, więc sobie ją odpuściłam, aż tu nagle w markecie obok mojego osiedla zobaczyłam moją wymarzoną piękność za połowę ceny! No to biere! Maż już dawno przestał mnie powstrzymywać. Mieć to jedno, drugie to umieć się zająć rośliną. Dlatego dzisiaj poświęcam wpis pielęgnacji medinillii.

medinilla wspaniała

Skąd się wzięła medinilla?

Choć jest uprawiana na całym świecie jako roślina doniczkowa, to medinilla pochodzi z Filipin, gdzie najczęściej rośnie w wilgotnych lasach deszczowych jako epifit na rozwidleniach konarów drzew. Ma postać rozłożystego krzewu osiągającego nawet do 1,80 wysokości, posiadającego duże skórzaste liście oraz długie przewieszające kwiatostany w kolorze różowym. Uprawiane w domach okazy nie osiągają takich rozmiarów i dorastają maksymalnie do 1 m wysokości.

Medinilla w uprawie doniczkowej

Pierwszy raz z medinillą spotkałam się 8 lat temu, gdy w czasie studiów pracowałam w kwiaciarni. Była dość droga, ale sprzedała się bardzo szybko. Wszystko to za sprawą egzotycznego wyglądu, który sprawia, że roślina świetnie prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach, ale i u tradycjonalistów znajdzie się dla nich miejsce. Nie jest łatwym do dostania gatunkiem, ponieważ jest bardzo wrażliwa i wymagająca, co utrudnia jej transport. Obecnie coraz częściej można spotkać ją w większych marketach budowlano-remontowych lub, tak jak w moim przypadku, w sieciowym osiedlowym markecie (Aldi).

Powiem Wam szczerze, że musiało minąć 24 godziny zanim trybiki w mojej głowie przeskoczyły i oświeciło mnie, że 25 zł za medinillę to wcale nie jest dużo. Gdy wróciłam do sklepu, stały dwa okazy, więc odetchnęłam z ulgą. Chyba wszyscy rzucili się na kolorowe kalie, które stały obok, a nikt nie wiedział co to jest medinilla, więc została. Trochę żałowałam, że nie kupiłam jej od razu gdy się pojawiła w sklepie, bo miała przeschnięte podłoże, a to może być dla niej trudne.

File:Medinilla magnifica,Dalat, VN.jpg

Stanowisko dla medililli

Już na początku trzeba powiedzieć, że medinilla nie jest łatwą w uprawie rośliną, raczej bym powiedziała, że to rozkapryszona młoda panna, która myśli, że jest nie wiadomo kim. Dlatego nie polecam jej początkującym ogrodnikom. Wymagania odnośnie stanowiska ma, i to jeszcze jakie! Potrzebuje dużo słońca szczególnie w okresie kwitnienia, ale nie może być narażona na bezpośrednie promienie słoneczne, bo przypalą jej liście. Najlepiej postawić ją kawałek od okna południowego z dodatkowym oknem od strony wschodniej lub zachodniej, gdzie będzie panowało rozproszone światło. U mnie będzie miała miejsce 2 m od okna zachodniego.

Medililla, ze względu na swój przewieszający pokrój, najlepiej wygląda stojąc na wyższej szafce lub półce w masywnej donicy, która utrzyma stabilność rośliny. Potrzebuje dużo miejsca i nie lubi gdy się ją dotyka, więc nie powinna opierać się o ścianę lub o inne meble. Nie znosi obracania, przenoszenia oraz gwałtownych zmian temperatury szczególnie w okresie kwitnienia pod groźbą zrzucenia kwiatów. Trzeba także uważać przy pielęgnacji na jej delikatne i wiotkie kwiatostany, które łatwo można ułamać.

Idealne podłoże dla kwasolubnej medinilli

Najlepszym podłożem do uprawy medinilli jest uniwersalne podłoże kwaśne przeznaczone dla roślin doniczkowych z dodatkiem torfowca i piasku – musi być żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Na dno warto łożyć drenaż. Doniczkę dobrze jest postawić w ciężkiej i stabilnej osłonce, która zabezpieczy roślinę przed wywracaniem w trakcie obfitego kwitnienia. Ze względu na duże wydatkowanie energii w tym czasie, powinno się regularnie zasilać medinillę nawozami przeznaczonymi dla roślin kwasolubnych.

Znalezione obrazy dla zapytania medinilla

Medinilla – podlewanie i znaczenie wody w uprawie

Ze względu na fakt, że medinilla jest egotyczną rośliną wilgotnych lasów deszczowych, to ma bardzo duże wymagania odnośnie wilgotności podłoża i powietrza. Najlepiej czuje się w ogrodach zimowych, ale przy sprzyjających warunkach także poradzi sobie w mieszkaniu. Podlewanie wykonuje się odstaną wodą o temperaturze pokojowej dopiero gdy zeschnie wierzchnia warstwa podłoża. W okresie zimowym, gdy powietrze jest zdecydowanie bardziej suche, zaleca się regularne zraszanie, które zapobiega zasychaniu końcówek liści. Można także dodatkowo doniczkę ustawić na kamyczkach umieszczonych w podstawce wypełnionej wodą (doniczka jednak nie może dotykać do lustra wody!).

Zabawa w ciepło-zimno

Najtrudniejsze w uprawie medinilli jest utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza szczególnie w okresie kwitnienia. Wymaga wtedy wysokich temperatur (w dzień 22-23 st, w nocy 18-20 st) i podwyższonej wilgotności powietrza (dlatego trzeba ją regularnie zraszać). Bardzo korzystne na wzrost są dobowe wahania temperatury, jednak nie są one konieczne do stymulowania kwitnienia. Warto natomiast szczególnie zatroszczyć się o prawidłowy okres spoczynku w zimie. Już jesienią warto, aby medinilla stała w chłodniejszym (15 st) pomieszczeniu, przez ten czas trzeba ograniczyć podlewanie oraz zaprzestać nawożenia.

Przycinanie i przesadzanie

Te dwa zabiegi są często pomijane, a są one bardzo ważne. Podobnie jak większość domowych roślin wymaga usuwania zaschniętych kwiatostanów i jest to istotne nie tyle z względów estetycznych, co z naturalnego pobudzania okazu do wytwarzania kolejnych kwiatów. Dlatego tak istotne jest ich wycinanie tuż po przekwitnięciu. Jeśli chodzi o przesadzanie, to zaleca się wykonanie tego zabiegu jedynie u starszych okazów i to co kilka lat, nie częściej.

Błędy w uprawie

Jeśli się postaramy i zapewnimy jej idealne warunki, to odwdzięczy się pięknym, bujnym kwitnieniem, a wygląda wtedy naprawdę spektakularnie! Brak kwiatów przez kilka sezonów świadczy o nieprawidłowej pielęgnacji, która pozwala roślinie jedynie przetrwać, ale nie zachęca do wydatkowania energii na coś tak zbędnego, jak kwitnienie. Warto się wtedy zastanowić dlatego medinilla nie kwitnie i jak poprawić jej warunki życiowe.

  • Gdy kwitnie, nie toleruje chłodu, przeciągów, obracania i przestawiania.
  • Źle znosi suszę, zalanie, niedobór lub nadmiar światła.
  • Na brak okresu spoczynku reaguje mniej intensywnym kwitnieniem.
  • Niska temperatura oraz suche powietrze prowadzi do żółknięcia i brązowienia końcówek liści lub pojawienia się szkodników.
  • Z kolei przelanie sprzyja powstawaniu chorób grzybowych.

Dorota Blatsios


Jeśli podobał Ci się artykuł, a treści w nim zawarte uważasz za przydatne i ciekawe, zostaw swój komentarz oraz łapkę w górze na fanpejdżu.

 

3 komentarze

  1. Hej! Mam i ja medinille:)) chcialam Cie zapytac co zrobic, gdyz moja roślina ma jeszcze jeden kwiat, ale dzisiaj opadly 3 liscie.. zostaly tylko takie troche zeschniete lodygi – co dalej mam z nia zrobic? Jeszcze do chlodu nie przenosic? Poczekac az kwiat przekwitnie? Co z tymi lodygami?:/ bede wdzieczna za pomoc! Pozdrawiam serdecznie!

  2. Hej, proszę o pomoc tych bardziej doświadczonych i odpowiedź czy da się jeszcze uratować moją medinille 😪 dostałam ja w lutym zeszłego roku na urodziny, miała dwa piękne różowe kwiaty. Kwiaty po czasie opadły, w lipcu jednak pojawił się nowy różowy okaz i wydał owocowe koraliki. Kwiatek stał w jednym, jasnym miejscu, z dala od kaloryfera, jego liście były zraszane, podlewany był umiarkowanie w momencie, kiedy podłoże przeschło. W ostatnim miesiącu wypuścił 6 nowych liści. Chcąc go odżywić, w ubiegłym tygodniu zaaplikowałam mu odżywkę, zwykła, do roślin zielonych, która już kiedyś mu dawałam i która daje innym kwiatom, które mam w domu min. Zamiokulkas, róża chińska, palma, szeflera. W przeciągu tygodnia medinilla zrzuciła prawie wszystkie liście, a łodygi, z których owe liście wyrastały robiły się czarne, jakby zgnite. Aktualnie zostały dwa liście i 3 lodyzki, ale widzę, że dwie z nich zmieniają kolor na czarny. Czy odżywka mogła spalić kwiatka? Czy da się go jeszcze uratować? Proszę o pomoc 😪😪😪

  3. Instynktownie zrobiłam, co trzeba i mam pąki kwiatowe. Dostałam medinillę jesienią, nie znając jej nazwy i wymagań. Stoi sobie pod oknem dachowym + okno zachodnie w odległości 3m. Ma się dobrze 🙂 Dziękuję za cenne informacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *