Co kwitnie zimą w domu?

Na dworze szaro i zimno, do wiosny jeszcze trochę czasu zostało. Nie wiem jak Wy, ale ja o tej porze roku bardzo potrzebuję zieleni i koloru. Dlatego, na przekór aurze, staram się pomalować mój świat kwitnącymi roślinami. Przypuszczam, że Wy także zastanawiacie się co kwitnie zimą w domu. Przedstawiam Wam dzisiaj moja top listę kwitnących roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe

Jeszcze miesiąc temu nie było zbyt dużego wyboru kwitnących roślin doniczkowych w centrach ogrodniczych – pojawiały się głównie okazy, których ozdobą są liście. Ale wraz z pojawieniem się pierwiosnków w doniczkach, nastąpił wysyp kolorowych kwiatów. To jest jeden z moich ulubionych okresów na początku każdego roku, ponieważ właśnie teraz mam największą ochotę i potrzebę żeby kupić nowe rośliny, a sklepy bardzo mi to ułatwiają.

Więcej o pierwiosnkach znajdziesz w artykule Pierwiosnki w domu

pierwiosnek

Kalenchole Blossfeldiana

Co prawda przez cały rok można kupić kwitnące kalenchole, jednak właśnie, przy deficycie słońca, teraz zachwyca mnogością kolorów. Można kupić okaz o kwiatach białych, różowych, łososiowych, pomarańczowych lub czerwonych, które świetnie się komponują z cimnozielonymi, błyszczącymi liśćmi. Ogromną zaletą jest długi okres kwitnienia – nawet do 1,5 miesiąca! Kalenchole sprzedawana jest zarówno w formie miniaturowej (10 cm wysokości), jak i w postaci większych okazów do 30 cm wysokości. Ciekawie prezentują się miniaturki posadzone po kilka w jednej doniczce. Warto podkreślić, że ten gatunek zaliczany jest do mnie wymagających i łatwiejszych w uprawie. Nie ma zbyt wysokich wymagań pod kątem podlewania (wystarczy 1 raz na tydzień), ale nie lubi zbyt ciemnych miejsc szczególnie o tej porze roku. Będzie się świetnie czuł na jasnym parapecie, a zbyt ciemne stanowisko sprzyja skróceniu okresu kwitnienia, blednięciu liści oraz wydłużaniu się pędów. Jeśli szukasz rośliny łatwej w pielęgnacji, która kwitnie zimą w domu, to jest strzał w 10.

Według mnie kalenchole ma jedną wadę – brzydko wygląda, gdy zaczyna przekwitać. Szczególnie widać to na okazach o białych kwiatach, które stają się brązowe i opadają. Drugą sprawą jest mało atrakcyjny wygląd po kwitnieniu, ponieważ same liście nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Jednak zimą w domu pragniemy kolorowego akcentu, więc kalenchole ma moja łapkę w górę.

kalenchole

Cyklamen perski

Miałam kiedyś tą piękność, ale okazała się zbyt wrażliwa na warunki w moim mieszkaniu i niestety nie przetrwała zbyt długo. Cyklameny porównałabym do nieśmiałych księżniczek – piękne, albo bardzo delikatne.

Bez wątpienia można powiedzieć, że cała roślina jest niesamowicie dekoracyjna. Kwiaty – finezyjnie wywinięte płatki białe, różowe, łososiowe, czerwone lub dwubarwne, wyrastają się powyżej liści na długich szypułkach prosto z bulwy. Liście – na długich ogonkach, w kształcie serca lub nerkowate, ciemn lub jasnoozielone, mogą mieć ciekawy jaśniejszy rysunek.

Jednak prawdziwym wyzwaniem przy uprawie cyklamenów jest utrzymanie odpowiednich warunków. Potrzebują dość chłodnych stanowisk (17 st) i dość wysokiej wilgotności podłoża – nie oszukujmy się, zimą w domu jest dość ciepło i sucho. Drugą sprawą jest trudność w aklimatyzacji okazu w mieszkaniu po przyniesieniu ze sklepu, ponieważ cyklameny nie lubią zbyt dużych zmian. Jednak nie są to długowieczne rośliny, a nawet w dobrych warunkach przeżywają zaledwie kilka lat. Można zatem potraktować je jako sezonową piękność.

cyklamen zimą w domu

Storczyki

Z moich obserwacji wynika, że właśnie zimą w domu storczyki budzą się do życia. Dlaczego? Ponieważ do kwitnienia stymuluje je obniżona temperatura, która także sprzyja długiemu kwitnieniu. Oczywiście trzeba storczykom umożliwić przebywanie w chłodniejszym pomieszczeniu, a odwdzięczą się nowym pędem kwiatowym i nowym liściem.

O pielęgnacji storczyków już Wam kiedyś pisałam i gorąco polecam tą serię artykułów:

Azalia indyjska

Ten gatunek azalii doniczkowej jest przeznaczony do uprawy w mieszkaniach i właśnie w okresie zimowych można dostać ładne okazy w sklepach ogrodniczych. Nie są to rośliny zbyt łatwe w uprawie, ale będą świetnym kolorowym dodatkiem zimą w domu. Najczęściej można kupić azalie w postaci niewielkiego krzewu (od 20 cm nawet do 60 cm) lub drzewka z gołym pniem (100 cm). W okresie kwitnienia rośliny obsypane są dość dużymi kwiatami w kolorach białym, różowym, łososiowym i czerwonym, co ciekawie wygląda w połączeniu z ciemnozielonymi liśćmi.

Azalia indyjska jest krewniaczką gatunków ogrodowych nie tylko z nazwy, ale także pod względem wymagań. Także potrzebuje stale wilgotnego podłoża i nie toleruje przesuszania. Przy przesadzaniu należy używać tylko specjalne kwaśne podłoże przeznaczone do gatunków z rodziny wrzosowatych. Azalie lubią podlewanie poprzez namaczanie w wiaderku z odstaną wodą po same liście. Odradzam jednak moczenie kwiatów, ponieważ tracą kolor i robią się brunatne. Dla utrzymania intensywnego kwitnienia warto sięgać po specjalistyczne nawozy. Natomiast po kwitnieniu koniecznie trzeba usunąć zaschnięte kwiaty oraz uformować azalię na mały krzaczek – dzięki temu zachowa zwarty pokój, zagęści się i będzie obficie kwitnąć.

azalia zimą w domu

Ciemiernik biały, ciemiernik wschodni

Jeszcze do niedawna ciemierniki sadzono tylko w ogrodach, ale w ostatnich latach coraz częściej pojawiają się w domach. Jednak wciąż stanowią tylko krótką ozdobę, ponieważ nie tolerują temperatur nawet w chłodnych pomieszczeniach. Posiadacze ogrodów mogą je jednak posadzić na rabacie zaraz po kwitnieniu.

Jeśli marzysz o ciemierniku zimą w domu, to warto postawić go w chłodnym miejscu (15 st). Najlepsze stanowisko będzie z dala od kaloryferów, ale na dość jasnym miejscu. Dzięki temu ciemiernik będzie kwitł dłużej niż kilka dni. Podlewanie jest dość istotne w uprawie tych roślin, ponieważ trzeba utrzymać stale wilgotne podłoże.

Ciemierniki, które są sprzedawane jako rośliny doniczkowe, są sztucznie pobudzane do kwitnienia, co sprawia, że są wrażliwe na niskie temperatury. Dlatego przed posadzeniem do ogrodu, należy je zahartować

Ciemiernik zimą w domu

Jakie są Twoje ulubione rośliny domowe, które zdobią zimą mieszkanie?

Dorota Blatsios

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *