Przygotowania do wiosny: 3, 2, 1… Start!

Fakt, że mamy już prawie połowę lutego naprawa mnie ogromnym optymizmem. Już niedługo czas zacząć produkcję rozsady, więc teraz jest dobry moment, żeby poczynić pierwsze przygotowania do wiosny. Dla mnie to szczególny moment, ponieważ w tym roku od podstaw planuję aranżację mojego wielkiego balkonu!

Spadek z zeszłego roku

Pewnie wśród Was są takie osoby jak ja, które mają swój ogrodniczy schowek. U mnie jest do dół szafy w przedpokoju. Nie powiem, że panuje tam porządek i wiem co gdzie co jest. Na jesień upychałam tam doniczki, podstawki, miniszklarnie, tyczki bambusowe, łopatki, a i pewnie znajdą się różne specjalistyczne podłoża ogrodnicze w małych workach. Z kolei w innym miejscu trzymam niemały zbiór nasion – pewnie znalazłyby się takie sprzed 2-3 sezonów.

Przed pierwszymi zakupami ogrodniczymi, jeszcze na etapie przygotowania do wiosny, robię dokładne porządki w moim skarbach. Przede wszystkim dlatego, żeby sprawdzić ile mam małych doniczek, w których będę później sadzić rozsadę oraz w jakim stanie są miniszklarnie. W tym roku wiem, że muszę wymyślić jakieś etykiety do opisywania korytek z nasionami, bo bez tego jest zgaduj-zgadula podczas kiełkowania. Sprawdzam także jakoś, różnorodność i ilość nasion, co pozwala mi sporządzić listę zakupową. Oczywiście jak co roku planuję posadzić o wiele za dużo roślin – ten kto tak nie ma, niech pierwszy rzuci kamieniem.

Czy warto wysiewać nasiona z zeszłego roku lub nawet starsze? Do niedawna mówiłam, że nie, ale sama działam dwutorowo – mam stare i nowe nasiona z tego samego gatunku i wysiewam po trochę obu. Dzięki temu często kończę z nadmiarem rozsady, którą potem rozdaję po znajomych. Są jednak rośliny bardzo delikatne, które muszą mieć świeże nasiona (poziomki, rozmaryn, tymianek).

Przeczytaj także: Pierwsze siewy w tym sezonie

W poprzednim mieszkaniu miałam dość szerokie parapety, w obecnym niestety nie mam takiego luksusu. Póki co jedynym rozwiązaniem jest poustawianie miniszklarni przy podwójnych drzwiach balkonowych skierowanych na zachód. Jest tam chłodniej niż w reszcie mieszkania – ok 19-20 stopni.

przygotowanie do wiosny

Przygotowania do wiosny – planowanie gatunków

Mój zachodni, niezadaszony balkon na ostatnim piętrze nie jest łatwym do aranżacji miejscem. Przede wszystkim w lecie jest tam bardzo gorąco, co nie ułatwia roślinom żywotu. Z drugiej strony wszystkie rośliny narażone są na niszczenie przez silne wiatry i ulewy. Więc wybierając gatunki, które chcę posadzić, muszę kierować się warunkami jakie panują na balkonie.

Skład gatunkowy nieco zmienia się z roku na rok. Wynika to z kilku powodów:

  • zmieniają się preferencje kulinarne rodziny,
  • obserwujemy, że nie mamy co zrobić z nadmiarem niektórych gatunków,
  • czasami zapominamy o podlaniu roślin.

W tym roku na pewno po raz kolejny muszę zredukować ilość pomidorów koktajlowych – na początku chętnie je jem, ale w środku sezonu nie bardzo mam na nie ochotę. Zdecydowanie potrzebuję więcej pietruszki, lubczyku, rozmarynu i estragonu. Przyda się także bazylia i oregano. A syn pewnie będzie zadowolony z dodatkowych krzaczków poziomek, które mimo mocnego słońca, bardzo dobrze rosły.

Przeczytaj także: Zioła w doniczce dla początkujących

Jak co roku staram się uprawiać rośliny zgodnie z zasadami uprawy współrzędnej. Polega ona na takim dobieraniu gatunków, aby ich konkurencja była jak najmniejsza, a współpraca jak największa. Dzięki temu rośliny np. wspierają się w walce ze szkodnikami lub poprawiają nawzajem swój smak i aromat. Więcej o uprawie współrzędnej znajdziesz w artykule: Uprawa współrzędna roślin.

uprawa współrzędna

Przygotowanie do robienia rozsady

Co jeszcze potrzeba żeby rozpocząć sezon ogrodniczy? Jeśli to Twoje pierwsze kroki w samodzielnej uprawie roślin, to przygotowanie do wiosny musisz rozpocząć od bardzo podstawowych zakupów. Gdy nasiona są już wybrane (po długich namyśleniach i przeglądaniu sklepowych stojaków), należy zakupić jeszcze kilka niezbędnych artykułów, które ułatwią pracę.

Ziemia ogrodnicza

Przede wszystkim jest to podłoże – może nim być ziemia uniwersalna, ale są także substraty dedykowane ściśle określonym gatunkom i przeznaczeniom. Do siewu nasion najlepiej wybrać podłoże przeznaczone do wykonania rozsady ziół i warzyw (dostępne w workach 20 litrowych). Dostępna są także specjalna ziemia z nawozami długodziałającymi oraz dodatkami polepszającymi przepuszczalność przeznaczona do roślin jednorocznych.

przygotowanie do wiosny

Wielodoniczki, pojemniki,

Warto zdecydować się na wielodoniczki typu mini-szklarnie. Są to niewielkie palety z np 18 otworami, w których sieje się nasiona. Posiadają specjalną kuwetę, do której wkłada się paletę, oraz przezroczystą pokrywę, która działa jaka szklarnia i pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę w środku. Takie mini-szklarnie są łatwe w użytkowaniu, zajmują mało miejsca i dają roślinom odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Łatwość podnoszenia pokrywy, ułatwia codzienne wietrzenie rozsady.

Łopatki, rękawice, folia ochronna

Te akcesoria są szczególnie przydatne osobom, które nie lubią brudzić rąk. Ułatwiają wygodne nakładanie podłoża do pojemników, a rozłożona na podłodze folia, przyspiesza sprzątanie po pracy. Folię można dostać w różnych grubościach w większych sklepach ogrodniczych, gdzie mają sprzęt do budowania tuneli foliowych.

Tańszą metodą jest wykorzystanie plastikowych pojemników np. po jogurcie, lodach lub margarynie, które wypełnia się ziemią i przykrywa szczelnie folią spożywczą. Ten sposób uzyskiwania rozsady utrudnia jej wietrzenie oraz spryskiwanie w trakcie wzrostu.

Czas na zakupy

Przygotowanie do wiosny rozpocznę już za niecały tydzień. To będzie dobry czas na wysiewanie nasion, które potrzebują więcej czasu (np. pietruszka i poziomki), ale pewnie wysieję o wiele więcej gatunków. Kiedy Ty zaczynasz sezon ogrodniczy?


Dorota Blatsios

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *